Alabaster. Dekor med detaljer i förgylld mässing. Skuren dekor med ekrankor och meanderbård. Höjd 64 cm.
Monterade till lampor, nagg, en med lagningar.
Katalog över värdefull inre lösegendom å auktion vid Skottorps säteri, Skottorp slott, 26-29 oktober 1978, katalognr 839: 1 par alabasterurnor på postament c:a 1830. Antique dealers Maj och Carl-Axel Persson, Malmö.
Slott och herresäten i Sverige, Halland, Skottorp. Allhems förlag, 1968, se bild sid. 127.