Förgylld brons. Oval sockel med blomstergirlander. Urhus i form av bokhylla flankerat av sittande läsande barn. Vitemaljerad urtavla märkt "Faizan à Paris" (mästare i Paris -1812). Höjd 38 cm. Pendel och nyckel medföljer.
Emalj med nagg.
×
Logga in
Kunde inte logga in