Höstens Klassiska 577

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
597ÖLGÅS. Norge. Daterad 1845.16 000 SEK
598ÖLGÅS. Norge, daterad 1832.9 000 SEK
599ÖLGÅS. Norge, daterad 1776.13 000 SEK
600ÖLGÅS. Norge, daterad 1838.13 000 SEK
601BONADSMÅLNING, av Anders Eriksson i Ås. Märkt Anno 1802 AES.44 000 SEK
602RUMSINREDNING. Hälsingland, 1800-talets mitt.60 000 SEK
603SKULPTUR. Tysk mästare, omkring 1500.60 000 SEK
604GALJONSFIGUR, 1800-tal.27 000 SEK
605HEDLINGERS REGENTLÄNGD, om 58 medaljer,60 000 SEK
606Kungens död 1718 och begravning i Riddarholmskyrkan 1719.4 500 SEK
607Kungens död 1718 och begravning i Riddarholmskyrkan 1719.3 500 SEK
608Kungens död 1718 och begravning i Riddarholmskyrkan 1719.2 600 SEK
609Drottningens kröning i Uppsala 1719.4 000 SEK
610Drottningens kröning i Uppsala 1719.4 500 SEK
611Drottningens kröning i Uppsala 1719.3 000 SEK
612Drottningens födelsedag 1732.2 000 SEK
613Drottningen förestår regeringen under kung Fredriks resa till Hessen 1731.8 500 SEK
614Drottningens död 1741 och begravning i Riddarholmskyrkan 1742.11 000 SEK
615Kungens kröning i Stockholms storkyrka 1720.13 000 SEK
616Konungahusets ära och lycka 1723.13 000 SEK
617Konungahusets ära och lycka 1723.44 000 SEK
618Gediget silver hittat i Nordmark i Värmland 1726.3 500 SEK
619Jubelfesten till minne av Augsburgska trosbekännelsen 1530 utförd till jubeldagen i Sverige 1730.4 000 SEK
620Riddarhuset i Stockholm 1731.48 000 SEK
621Kungen återkommer från Hessen till Sverige 1731.3 500 SEK
622Kungen återkommer från Hessen till Sverige 1731.16 000 SEK
623Grundstenen lagd till Stockholms slotts flyglar 1734.48 000 SEK
624Grundstenen lagd till Stockholms slotts flyglar 1734.2 200 SEK
625Grundstenen lagd till Stockholms slotts flyglar 1734. Samt Målare- och bildhuggareakademien instiftad 1735. (2).2 000 SEK
626Falu koppargruva 1735.19 000 SEK
627Sveriges välstånd 1733.5 500 SEK
628Sveriges välstånd 1733.800 SEK
629Myntförbättringen genomförd 1733.13 000 SEK
630Ständernas lyckliga enighet 1739.65 000 SEK
631Kungl Vetenskapsakademiens prismedalj 1763.2 800 SEK
632Tronföljaren Adolf Fredriks och Lovisa Ulrikas förmälning 1744.3 500 SEK
633Kronprinsessans ankomst till Sverige 1744.1 000 SEK
634Kronprinsessans spelpenning 1745.3 500 SEK
635Uppsala universitet 1624; Åbo universitet 1640 samt Lunds universitet 1668. Alla utförda 1733. (3).1 000 SEK
636Benzelius d y, Eric (1675-1743),4 500 SEK
637Berch, Carl Reinhold (1706-1777),2 200 SEK
638Cronhielm, Gustaf (1664-1737),4 000 SEK
639Hedlinger, Johann Carl (1691-1771),2 000 SEK
640Hedlinger, Johann Carl (1691-1771),2 200 SEK
641Hedlinger, Johann Carl (1691-1771),13 000 SEK
642Hedlinger, Johann Carl (1691-1771),11 000 SEK
643Hedlinger, Johann Carl (1691-1771),9 000 SEK
644Hedlinger, Johann Carl (1691-1771), 1745 samt 1823 (2 st).1 600 SEK
645Hedlinger f Schorno, Maria Rosa Francisca (1705-1755),2 400 SEK
646Hedlinger, Johann Joseph Viktor Lorenz (1733-1793),1 000 SEK
647MEDALJ, silver, över Arvid Horn, Hedlinger, 1720. Vikt ca 102,7 gram.Återrop
648Horn, Arvid Bernhard (1664-1742),1 000 SEK
649Hårleman, Carl (1700-1753),1 500 SEK
650Hårleman f Barssen, Eva Johanna (1679-1744).750 SEK
651Karlsteen, Arvid (1647-1718),2 000 SEK
652Keder, Nils (1659-1735),1 200 SEK
653Keder, Nils (1659-1735),1 500 SEK
654Keder, Nils (1659-1735),1 500 SEK
655Keder, Nils (1659-1735),4 500 SEK
656Keder, Nils (1659-1735),1 000 SEK
657Keder, Nils (1659-1735),1 900 SEK
658Lewenhaupt, Charles Emil (1691-1743),1 500 SEK
659Stierncrona, Gabriel (1669-1723),3 000 SEK
660Tessin f Stenbock, Hedvig Eleonora (1655-1714).3 000 SEK
661Tessin d y, Nicodemus (1654-1728),1 500 SEK
662Tessin, d y, Nicodemus (1654-1728),4 000 SEK
663Tessin, Carl Gustaf (1695-1770),2 800 SEK
664Tessin, Carl Gustaf (1695-1770),1 500 SEK
665Wattrang, Carl Henrik (1674-1733),7 500 SEK
666Frankrike. Ludvig XV 1715-1774.3 000 SEK
667Hessen-Kassel. Karl (1654-1730).9 500 SEK
668Kyrkostaten. Benedikt XIII,1 000 SEK
669Schweiz. Till minne av slaget vid Morgarten 1315.8 000 SEK
670Storbritannien. Georg II 1727-1760.1 400 SEK
671Lot om fyra medaljer: Hedlingers självporträtt, C M Krell, N von Flüe samt Ph von Stosch.1 000 SEK
672GRAVYRER, 2 st, Johann Carl Hedlinger, 1700-tal.1 600 SEK
673BOK, "Oeuvre du Chevalier Hedlinger précédée de l'éloge historique de ce célébre artiste....", Christian von Mechel 1778.8 000 SEK
674BOK, "Oeuvre du Chevalier Hedlinger précédée de l'éloge historique de ce célébre artiste....", Christian von Mechel 1778.3 500 SEK
675MEDALJ, Polens seger över Ryssland vid Smolensk 1634 och stilleståndet med Turkiet och Sverige förlängt vid.55 000 SEK
676POKAL MED LOCK, glas. 1700-tal.5 000 SEK
677POKAL, glas, 1700-tal.3 000 SEK
678POKAL med LOCK, glas. Tyskland, 1700-tal.4 000 SEK
679VINGLAS, sex stycken. 1700-tal.11 000 SEK
680GLASSERVIS, 55 delar. 1800-talets första hälft.26 000 SEK
681SELTERSGLAS, nio stycken. 1800-talets första hälft.8 500 SEK
682VINGLAS, 12 stycken. 1800-talets första hälft.12 000 SEK
683GLASSKÖLJARE, sju stycken. 1800-tal.4 500 SEK
684BORDSLYSTRAR, ett par, England/Irland, 1800-tal.6 000 SEK
685GLASSERVIS, 104 delar. Kosta, 1900-tal.12 000 SEK
686GALLERSKÅL samt FAT, fajans. Strassbourg, Joseph Hannong, 1700-tal.6 500 SEK
687APOTEKSKRUS, fajans. Rörstrand, 1764.4 000 SEK
688GALLERSKÅL med FAT, fajans. Rörstrand, daterad 20/10 (17)73.15 000 SEK
689FAT, porslin. Meissen, cirka 1740.Återrop
690SERVIS, 78 delar, porslin. Meissen, främst 1700-tal.Återrop
691FIGURGRUPPER, fyra stycken, porslin. Meissen, 1700-tal varav tre från Marcolinis period (1774-1814).65 000 SEK
692KOPP med LOCK, porslin. Meissen, Marcolini (1774-1814).Återrop
693KOPP med FAT, porslin. Meissen, Empire.Återrop
694SERVIS, 98 delar, porslin. Meissen sekelskifte 1900.60 000 SEK
695BURK med LOCK och FAT, porslin. Berlin, 1800-tal.6 000 SEK
696MÅLNING, porslin. Okänd konstnär, efter Jacob van Ruisdael. Singerad Bauer.16 000 SEK