598
454693

ÖLGÅS. Norge, daterad 1832.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 120 - 1 400 USD
Klubbat pris
9 000 SEK
ÖLGÅS. Norge, daterad 1832.

Snidat trä. Polykromt bemålad. Kanten med dryckesvers. Hänklar i form av stiliserade hästhuvuden. Längd 41, höjd 20 cm.

Lagning, maskstungen, botten med hål.

Proveniens

From the home of the antique dealers Maj och Carl-Axel Persson, Malmö.