Nr. | Föremål | Klubbat pris |
397 | BORD, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823). Sengustavianskt. | 16 000 SEK |
398 | BRICKBORD. Sengustavianskt, 1800-talets början. | 8 500 SEK |
399 | BORD. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Louis XV. | 32 000 SEK |
400 | DAMARBETSBORD, av Georg Haupt, (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerat. Gustavianskt. | 490 000 SEK |
401 | BORD. Barock, omkring år 1700. | 55 000 SEK |
402 | GUERIDON. Barock, 1700- talets första hälft. | Återrop |
403 | BORD, ett par. Sverige, omkring år 1800. | 17 000 SEK |
404 | SEKRETÄR. Tillskriven Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800). Rokoko. | 52 000 SEK |
405 | TEBORD. Rörstrand 1765. Rokoko. | 145 000 SEK |
406 | SIDEBOARD, s.k. Console desserte, av Fidelys Schey (mästare i Paris 1777). Louis XVI. | 80 000 SEK |
407 | KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt. | 34 000 SEK |
408 | KONSOLBORD, av Pehr Ljung (1743-1819), bildhuggare i Stockhom. Gustavianskt. | 36 000 SEK |
409 | KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 36 000 SEK |
410 | KONSOLBORD. Sengustavianskt, omkring år 1800. | 15 000 SEK |
411 | KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 16 000 SEK |
412 | KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt. | 26 000 SEK |
413 | KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, tidigt 1800-tal. | 32 000 SEK |
414 | KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, tidigt 1800-tal. | 60 000 SEK |
415 | SPEGEL OCH KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets början. Sengustavianskt. | 20 000 SEK |
416 | BANKETTSOFFA. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | Återrop |
417 | SOFFA. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 7 000 SEK |
418 | SOFFA. Sengustaviansk, 1800-talets början. | 22 000 SEK |
419 | BERGERE. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 37 000 SEK |
420 | FÅTÖLJER, ett par. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV. | 25 000 SEK |
421 | KARMSTOL. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Louis XV. | 15 000 SEK |
422 | KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-tal. Rokoko. Med kronprins Gustavs (III) ägarmärkning. | 42 000 SEK |
423 | KARMSTOLAR, ett par. Rokoko, 1700-talets andra hälft. | 140 000 SEK |
424 | KARMSTOL. Tillskriven Carl Magnus Sandberg (mästare i Stockholm 1759-1789). Rokoko. | 23 000 SEK |
425 | KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko. | 32 000 SEK |
426 | KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 20 000 SEK |
427 | KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 34 000 SEK |
428 | KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 22 000 SEK |
429 | KARMSTOLAR, två snarlika. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 21 000 SEK |
430 | KARMSTOL. Fredrik I:s tid. Senbarock. | 14 000 SEK |
431 | KARMSTOL. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV. | 12 000 SEK |
432 | KARMSTOLAR, par. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV. | Återrop |
433 | KARMSTOLAR, ett par, av Melchior Lundberg d.ä. (mästare i Stockholm 1775-1812). Gustavianska. | 55 000 SEK |
434 | KARMSTOLAR, ett par, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm från 1777-1813). Gustavianska. | 20 000 SEK |
435 | KARMSTOLAR, ett par, av Melchior Lundberg d.ä. (mästare i Stockholm 1775-1812). Gustavianska. | 26 000 SEK |
436 | KARMSTOLAR, tre stycken. Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800. | 36 000 SEK |
437 | KARMSTOL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 10 000 SEK |
438 | KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | 20 000 SEK |
439 | KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut. | 25 000 SEK |
440 | KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, 1800-talets början. | 70 000 SEK |
441 | KARMSTOLAR, ett par, s. k. Sullastolar. Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800. | 44 000 SEK |
442 | KARMSTOLAR, ett par, sk Sullastolar. Sengustavianska. | 28 000 SEK |
443 | KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800. | 22 000 SEK |
444 | KARMSTOL. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800. | 16 000 SEK |
445 | KARMSTOL, s. k. Sullastol. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800. | 22 000 SEK |
446 | STOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | Återrop |
447 | STOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 10 000 SEK |
448 | STOLAR, 12 stycken snarlika. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | 100 000 SEK |
449 | STOLAR, tio stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Transition rokoko/gustavianska. | Återrop |
450 | STOLAR, sex stycken, av Lars Söderholm (mästare i Stockholm 1785-94). Gustavianska. | 37 000 SEK |
451 | STOLAR, sex stycken. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | 24 000 SEK |
452 | STOLAR, åtta stycken, av Lars Söderholm (mästare i Stockholm 1785-1794). Gustavianska. | 42 000 SEK |
453 | STOLAR, 15 stycken (+ 1 kopia). Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | Återrop |
454 | STOLAR, sex stycken, av Melchior Lundberg (mästare i Stockholm 1775-1812). Gustavianska. | 32 000 SEK |
455 | STOLAR, åtta stycken. Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800. | 48 000 SEK |
456 | STOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | 15 000 SEK |
457 | STOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut. | 15 000 SEK |
458 | BANKETTER, fyra stycken. Empire, 1800-talets första hälft. | 17 000 SEK |
459 | TABURETTER, ett par, av Melchior Lundberg (mästare i Stockholm 1775-1812). Gustavianska. | 12 000 SEK |
460 | TABURETT, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813). Gustaviansk. | 8 000 SEK |
461 | SPEGLAR, ett par, av Ehrhart Göbel 1760 (spegelmakare i Stockholm 1744-64). Rokoko. | 200 000 SEK |
462 | RAM/SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 20 000 SEK |
463 | SPEGEL, av Nils Meunier (spegelmakare i Stockholm 1754-97). Rokoko. | 20 000 SEK |
464 | SPEGEL, av Samuel Bomansson (mästare i Stockholm 1756-71, änkan drev verkstaden till 1780-talet). Transition. | 26 000 SEK |
465 | SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 24 000 SEK |
466 | SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko. | 24 000 SEK |
467 | SPEGEL. Stockholmsarbete 1774, transition rokoko/gustaviansk. | 12 000 SEK |
468 | SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1780-tal. | Återrop |
469 | SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Gustaviansk. | 34 000 SEK |
470 | SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk. | 32 000 SEK |
471 | SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete 1777. | 22 000 SEK |
472 | SPEGEL, av Pehr Ljung (1743-1819), bildhuggare i Stockholm. Sengustaviansk. | 28 000 SEK |
473 | SPEGEL. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800. | 15 000 SEK |
474 | SPEGEL. Sengustaviansk, omkring år 1800. | 22 000 SEK |
475 | SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par snarlika, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustavianska. | 55 000 SEK |
476 | SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustavianska. | 100 000 SEK |
477 | SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut. | 32 000 SEK |
478 | SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Sverige, 1800-talets första hälft. Karl Johan. | 17 000 SEK |
479 | SPEGELLAMPETT, för två ljus, av Carl Gustaf Fyrwald (mästare i Stockholm 1776-1825). Gustaviansk. | 36 000 SEK |
480 | SPEGELLAMPETT, för två ljus. England, 1700-talets andra fjärdedel. Senbarock. | 20 000 SEK |
481 | LJUSPLÅTAR, för ett ljus, ett par. Sverige, 1700-tal. | 17 000 SEK |
482 | APPLIQUER, för två ljus, ett par. Rokoko, 1700-talets andra hälft. Möjligen Sverige. | 37 000 SEK |
483 | APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början. | 17 000 SEK |
484 | APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början. | Återrop |
485 | LJUSKRONA, för sex ljus. Frankrike, 1700-talets andra hälft/1800-talets första hälft. Louis XV. | 100 000 SEK |
486 | LJUSKRONA, för åtta ljus. Nordeuropa, omkring år 1800. | Återrop |
487 | LJUSKRONA, för sju ljus, av Carl Henrik Brolin (1765-1832, burskap i Stockholm 1801). Sengustaviansk. | 160 000 SEK |
488 | LJUSKRONA, för elva ljus. Sverige, 1820/30-tal. Karl Johan. | 40 000 SEK |
489 | LJUSKRONA, för fem ljus. Karl Johan, 1820/30-tal. | 28 000 SEK |
490 | AMPEL. Nordeuropa, omkring år 1800. | 50 000 SEK |
491 | AMPEL, för tre ljus. Sverige, 1800-talets början. Empire. | 16 000 SEK |
492 | AMPEL, för sex ljus. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire. | 17 000 SEK |
493 | AMPEL, för tre ljus. Empire, 1800-talets början. | 14 000 SEK |
494 | AMPEL, för sex ljus. Empire, 1800-talets början. | Återrop |
495 | KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Parisarbete i Louis XVI, omkring 1780. | 70 000 SEK |
496 | KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800. | Återrop |