SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustavianska.
Förgyllda och bronserade. Snidat krön med bandrosett och vasakärve. Ljusarmar av mässing. Signerade IÅ samt båda med Stockholms hallstämpel 1780-tal. Höjd 64, bredd 41 cm.
×
Logga in
Kunde inte logga in