Förgylld. Med bladhölstrade fotavslutningar. Ägarmärkning på ryggens ram.
Maskstungen.
Den eleganta armlänstolen är brännstämplad med ett G under en öppen krona, vilket innebär att den ingått i kronprins Gustavs (sedermera Gustav III) enskilda egendom.
Tyget framtaget av Almgrens 1897, vävdes upp första gången ett par år senare.