Nr. | Föremål | Klubbat pris |
205 | Tore Strindberg, Såningsman. | 19 000 SEK |
206 | Werner Åkerman, Kvinna med korslagda armar. | 38 000 SEK |
207 | Carl Eldh, "Femme de Trottoir". | 22 000 SEK |
208 | Carl Eldh, "Anna". | 11 000 SEK |
209 | Carl Eldh, "Dansen". | 28 000 SEK |
210 | Carl Eldh, "Sången". | 27 000 SEK |
211 | Jussi Mäntynen, Lodjur på bordspingla. | 24 000 SEK |
212 | Jussi Mäntynen, "Älgen gör toalett". | 26 000 SEK |
213 | Jussi Mäntynen, Par med sångsvanar. | 90 000 SEK |
214 | Bruno Liljefors, Havsörn. | 20 000 SEK |
215 | Carl Fagerberg, Björnhona med unge. | 6 000 SEK |
216 | CARL FAGERBERG. Mörkpatinerad brons. Sign C. Fagerberg. Gjutarstämpel Herman Bergman Fud. | Återrop |
217 | Arvid Knöppel, Rådjur. | 22 000 SEK |
218 | Arvid Knöppel, Lodjur. | 24 000 SEK |
219 | Anders Sandström, Vadare. | 15 000 SEK |
220 | ANDERS SANDSTRÖM. Brunpatinerad brons. Sign A. Sandström o numr 4/12. Gjutarstämpel Fundicion R. Buchhass. | Återrop |
221 | Walter Schott, Kulspelerskan. | 16 000 SEK |
222 | Augustus från Prima Porta. | 32 000 SEK |
223 | George Bareau, "L'histoire". | 12 000 SEK |
224 | Eugène Delaplanche, "Zéphyr". | 60 000 SEK |
225 | Paul Dubois, "Le Courage Militaire". | 20 000 SEK |
226 | Giambologna (Giovanni da Bologna) Efter, "Sabinskornas bortrövande". | 13 000 SEK |
227 | GIANLUCA FERDINANDO VICHI. Marmor. Sign F. Vichi, Firenza. | Återrop |
228 | Giambologna (Giovanni da Bologna) Skola, Badande kvinna (knästående Venus). | Återrop |
229 | Carl Holsoe, "Handarbetande kvinna". | 240 000 SEK |
230 | Paul Fischer, "Harriet 1902". | Återrop |
231 | Michael Ancher, Porträtt av Niels Gaihede (1816-1890). | 6 000 SEK |
233 | Christian Mölsted, Börskanalen och Christiansborgs slott. | 20 000 SEK |
234 | Carl Holsoe, Stilleben med äpplen. | Återrop |
235 | CARL HOLSOE. Olja på duk. Sign C. Holsoe. | Återrop |
236 | Ludwig Blum, Vy över Jerusalem. | 90 000 SEK |
237 | Hart Ferdinand Nibbrig, Blommande fält. | 280 000 SEK |
238 | Hans Dahl, "I glade tanker". | Återrop |
239 | Frithjof Smith-Hald, Vinterfiske. | Återrop |
240 | Helene Schjerfbeck, "Hyresvärden I". | 5 500 000 SEK |
241 | Helene Schjerfbeck, Rosor i vas. | Återrop |
242 | William Kay Blacklock, "Backwater on the Ouse". | 64 000 SEK |
243 | George Vicat Cole, Kor i landskap med berg i fjärran. | Återrop |
244 | Henry John Yeend King, Vid brunnen. | Återrop |
245 | John Emms, Två arbetshästar och en vilande hund. | Återrop |
246 | Henry Scott Tuke, Hos metallvaruhandlaren. | 170 000 SEK |
247 | Charles Chaplin, Kvinnor i landskap. | Återrop |
248 | PIERRE BONNARD, Bläck på uppfodrat papper. | Återrop |
249 | Horatio Henry Couldery, Katter vid fiskskål. | Återrop |
250 | Eugène Petit, Stilleben med pioner. | Återrop |
251 | Giuseppe Giusti, Stilleben med guldfiskar, tulpan och rosor. | 23 000 SEK |
252 | Arthur Hacker, "Abundance" (Rikedom). | 210 000 SEK |
253 | Edward Armfield, Terrier på råttjakt. | 28 000 SEK |
254 | George Armfield, På jakt. | 24 000 SEK |
255 | NIELS FRISTRUP, olja på duk, sign o dat 1871. | Återrop |
256 | Bernard Pothast, Familjeidyll. | 40 000 SEK |
257 | Théodore Rousseau, "Paysage au crépuscule" (Landskap med solnedgång). | Återrop |
258 | LOUIS CASSE, olja på pannå, signerad och daterad 1907. | Återrop |
259 | Henri Hayden, Stadsmotiv. | 65 000 SEK |
260 | Antoine Bouvard, Kanal i Venedig. | 35 000 SEK |
261 | Paul Madeline, Parkmotiv. | 62 000 SEK |
262 | Paul Désiré Trouillebert, "Bords de la Vienne". | 50 000 SEK |
263 | ARTHUR ERNEST STREETON (AUSTRALIEN), signerad A. Streeton. Pannå. | Återrop |
265 | Hermanus Koekkoek II, I hamnen. | Återrop |
266 | Jan Hermann Barend Koekkoek, Fartyg i skymning. | Återrop |
267 | Abraham I Hulk, Fiskebåtar på lugnt vatten. | 22 000 SEK |
268 | Hermanus Koekkoek I, Fartyg vid kusten. | Återrop |
269 | James Edward Buttersworth, Amerikanska skepp på redden. | 100 000 SEK |
270 | Sophie Rochart, Skönhet med fågel. | Återrop |
271 | Porträtt av ung man iförd kippa. | 13 000 SEK |
272 | Pieter Oyens, "Médidation". | 24 000 SEK |
274 | Peder Mork Mönsted, Sydländsk flicka. | 30 000 SEK |
275 | Egisto Sarri, Man på divan. | 26 000 SEK |
276 | Rudolf Ernst, Inträde i palatset. | 270 000 SEK |
277 | Armand Guillaumin, Landskap med två figurer. | 200 000 SEK |
278 | Francois Pompon, "Hibou". | 500 000 SEK |
279 | Henri Laurens, "La Banderole". | 2 700 000 SEK |
280 | Giacomo Manzù, "Busto di Emy". | 1 350 000 SEK |
281 | Aristide Maillol Efter, "Jeune fille agenouillée". | 800 000 SEK |
282 | Auguste Rodin, "Le Penseur". | 12 500 000 SEK |
283 | Auguste Rodin, "L'enfant prodigue". | 5 200 000 SEK |
284 | Jean (Hans) Arp, "Amphore de Muse". | 3 800 000 SEK |
285 | Arnaldo Pomodoro, "Radar No 2". | Återrop |
286 | Eric Grate, "Silvatica". | 1 600 000 SEK |
287 | Lynn Chadwick, "Pair of sitting figures". | 1 000 000 SEK |
288 | Charles Despiau, "Apollon". | Återrop |
289 | Ganesha, sten. Indien, Karnataka, Hoysala perioden 1000/1100-tal e. Kr. | 3 700 000 SEK |
290 | Gió Pomodoro, "Guscio II". | 32 000 SEK |
291 | SKÅL. Diameter 20,5 cm. Iran, Keshan 1100-tal. | 12 000 SEK |
292 | SKÅLAR, 2 st. Diameter 28,5 respektive 20,5 cm. Samarkand, Transoxiana 900-tal. | Återrop |
293 | SKÅLAR, 3 st. Diameter 17, 15,5 respektive 15,5 cm. Iran 1100-tal. | Återrop |
294 | SKÅLAR, 2 st. Diameter 33 respektive 21 cm. Iran. | Återrop |
295 | SKÅL. Diameter 19 cm. Iran, Keshan 1100-talets andra hälft. | 9 500 SEK |
296 | SKÅLAR, 3 st. Diameter 22,7, 20,5 respektive 14 cm. Iran. | Återrop |
297 | KANNA och MUGG. Höjd 23,5 respektive 13,5 cm. Iran 1100-1200-tal. Kannan från Seljuk-perioden, muggen från Keshan. | 15 000 SEK |
298 | KAKELPLATTA. 20 x 23,5 cm. Troligen Persien 1200-tal. | 28 000 SEK |
299 | KAKELPLATTA. 25 x 25 cm. Turkiet, sannolikt Iznik 1600-tal. | 6 000 SEK |
300 | KAKELFRAGMENT. 6,5 x 19,5 cm. Turkiet, Iznik 1600-tal. | 4 000 SEK |
301 | SHAKER, silver. Höjd 23,5 cm. Persien 1900-talets förra hälft. | Återrop |
302 | KUBA RAFFIA TEXTILPANEL. 52,5 x 48 cm. Kongo 1900-tal. | Återrop |
303 | ÅKDYNA (agedyna), rölakan. Ca 54 x 106 cm. Skåne 1800-talets förra hälft. | Återrop |
304 | ÅKDYNA (agedyna), rölakan. 45,5 x 96,5 cm. Skåne 1800-talets förra hälft. | 5 500 SEK |
305 | ÅKDYNA (agedyna), rölakan. 49,5 x 106 cm. Skåne 1800-talets förra hälft. | 8 500 SEK |
306 | ÅKDYNA (agedyna), rölakan. 51,5 x 114 cm. Skåne, Skytts härad, daterad 1819. | 3 000 SEK |
307 | ÅKDYNA (agedyna), rölakan. 47 x 110 cm. Skåne 1800-talets andra hälft. | 3 000 SEK |