Raffia textil delvis färgad svart och dekorerad i skuren luggteknik med geometrisk design. Inramad (78,5 x 74,5).
Något slitage, smärre fläckar.
Fransk samling, senare skånsk samling.
Utställning av Arne Tengblad, 13, Rue de la République, Paris: Au Royaume de Kuba.