302
356478

KUBA RAFFIA TEXTILPANEL. 52,5 x 48 cm. Kongo 1900-tal.

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
442 - 618 EUR
455 - 638 USD
Klubbat pris

Raffia textil delvis färgad svart och dekorerad i skuren luggteknik med geometrisk design. Inramad (78,5 x 74,5).

Något slitage, smärre fläckar.

Proveniens

Fransk samling, senare skånsk samling.

Utställning av Arne Tengblad, 13, Rue de la République, Paris: Au Royaume de Kuba.