Nr. | Föremål | Klubbat pris |
727 | LJUSSTAKAR, 4 st., av John Green & Co., Sheffield 1795. | Återrop |
728 | LJUSSTAKAR, ett par, av Olof H. Bergström, Uppsala 1819. Empire. | 7 000 SEK |
729 | LJUSSTAKAR, två par, av Anders Lundqvist, Stockholm 1834 resp 1836. | 18 000 SEK |
731 | LJUSSTAKAR, ett par, av Gustaf Möllenborg, Feron, Stockholm 1852. | 10 000 SEK |
732 | FAT, av Isak Sauer, Stockholm 1759. Rokoko. | 31 000 SEK |
733 | KAROTT, av Johan Abraham Hallard, Stockholm 1781. Gustavianskt. | 26 000 SEK |
734 | SKÅL, av Stephan Westerstråhle, Stockholm 1797. | 38 000 SEK |
735 | BORDSURTOUTER, ett par, av Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1755-1768. Rokoko. | 54 000 SEK |
736 | SALTKAR, 2 st olika, ett av Silwester Wohlgemut, Celle 1730-tal, ett av ACW, Wien 1784. | 12 000 SEK |
737 | SALTKAR, ett par snarlika, av Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1749 och 1755. Rokoko. | 18 000 SEK |
738 | SALTKAR, av Petter Åkerblom, Marstrand 1770. Rokoko. | 16 000 SEK |
739 | SALTKAR, ett par, av Anders Fredrik Weise, Stockholm 1789. Gustavianska. | 12 000 SEK |
740 | BORDSSURTOUT, av Pehr Zethelius, Stockholm 1795. Gustaviansk. | 33 000 SEK |
741 | SMÖRPANNA, av Thomas Wallis I, London 1779. | 6 500 SEK |
743 | POKAL, av Rebecca Emes och Edward Barnard I, London 1818. | 4 000 SEK |
744 | KAROTT med LOCK, av Gustaf Folcker, Stockholm 1819. | 46 000 SEK |
745 | SÅSSNIPA, av Jean-Baptiste Potot, Paris 1800-talets början. Empire. | 8 000 SEK |
746 | COASTERS, ett par, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1825. | 33 000 SEK |
747 | SÅSSKÅL på fat, av Johan Fredrik Björnstedt, Stockholm 1825 och 1826. | 7 500 SEK |
748 | SMÖRTINA, av Johan Petter Grönvall, Stockholm 1827. | 9 500 SEK |
749 | SKÅL, troligen av Nils Lorens Kjellberg, (verksam i Kalmar -1805-1830). | 6 000 SEK |
750 | KONFITYRSTÄLL, ett par, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1831. | 12 500 SEK |
751 | SALTKAR, av Gustaf Folcker, Stockholm 1841. Nyrokoko. | 4 100 SEK |
752 | PRAKTURNA, av Gustaf Möllenborg-Féron, Stockholm 1861. Nyrokoko. | 19 500 SEK |
753 | BORDSPENDYL, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1844, urverk av G.W. Linderoth. | 64 000 SEK |
754 | BÄGARE, av Johan Schenck, Stockholm 1709. Karolinsk. | 62 000 SEK |
755 | BÄGARE, av Petter Klerck, Malmö 1722. | 5 600 SEK |
756 | BEGRAVNINGSBÄGARE av Paul Zachun, Norrköping 1726. | 28 000 SEK |
757 | BÄGARE, av Cornelius Zitski, Stockholm 1732. | 21 000 SEK |
758 | BÄGARE, av Johan Dragman, Arboga (verksam 1701-1746). | 21 000 SEK |
759 | BÄGARE, av Anders Lundman, Stockholm 1746. | 21 000 SEK |
760 | BÄGARE, av Carl Johan Bask, Södertälje 1779. | 7 000 SEK |
761 | BÄGARE, sannolikt av Carl Lindgren, Norrköping 1788. | 9 000 SEK |
762 | BÄGARE, silver, Olof Grubb, Hudiksvall, 1797. Vikt ca 327 g. | Återrop |
763 | BÄGARE, av Wilhelm Smedberg, Karlstad 1804. | 3 200 SEK |
764 | DOSA, av Kilian Kelson, (verksam i Stockholm 1746-1771-). Rokoko. | 18 000 SEK |
765 | ASK, av Olof Yttraeus, Uppsala 1801. | 1 200 SEK |
766 | SNUSDOSA, av Stephan Westerstråhle, Stockholm 1808. | 3 800 SEK |
767 | RESEBESTICK, 3 delar, ostämplade, Tyskland 1600-tal. | Återrop |
768 | SKED med kronknopp, Skandinavien 1500-talets slut/1600-talets början. | 18 500 SEK |
769 | SKED med kronknopp, av Hans Klausen, Vä (verksam -1594-1614). | 45 000 SEK |
770 | SKED med dubbel kerubknopp, av Henrik Möller d.ä., Stockholm (verksam 1645-1690). | 22 000 SEK |
771 | SKED med kulknopp, av Hans Persson Bergman (verksam i Vimmerby 1662-1700). | 15 500 SEK |
772 | TESKEDAR, 6 st, fem av Lars Boye, Stockholm 1775, | 4 500 SEK |
773 | DESSERTSKEDAR, 6 st, fyra av Pehr Zethelius, Stockholm 1783, | 6 000 SEK |
774 | TÅRTSPADE, av Niels Pihl, Köpenhamn 1782. | Återrop |
775 | RAGUSKED, av Bengt Hafrin, (verksam i Göteborg 1770-1790). | 6 000 SEK |
776 | BEGRAVNINGSSKED/RAGUSKED, av Nils Hellberg, Stockholm 1791. | 7 000 SEK |
777 | MATGAFFLAR, 6 st, av Pehr Zethelius och MATSKEDAR, 6 st, av Johan Wilhelm Zimmerman, Stockholm 1795. | 10 000 SEK |
778 | MATGAFFLAR, 12 st, nio av Gustaf Stafhell d.y., Stockholm 1765, | 5 500 SEK |
779 | BESTICKUPPSÄTTNING, 26 (19+7) delar, möjligen av Charles Joachim Benjamin Dellemagne, Paris 1798-1809. | 14 500 SEK |
780 | BESTICKUPPSÄTTNING, 48 delar, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1845-1846. | 10 000 SEK |
781 | SALTKAR, ett par, av Magnus Graff, S:t Petersburg 1776. | 20 000 SEK |
782 | BÄGARE, 5 st, Moskva 1700-talets andra hälft. | 18 000 SEK |
783 | BÄGARE, 5 st, Moskva 1700-talets slut /1800-talets början. | 17 000 SEK |
784 | TSCHARKI, 2 st, icke identifierade mästare, Moskva 1777 och 1779. | 6 500 SEK |
785 | SOCKERSKRIN, icke identifierad mästre, S:t Petersburg 1759. Rokoko. | 12 500 SEK |
786 | KRYDDKAR, möjligen av Nikifor Moshchalkin, S:t Petersburg 1794. | 17 000 SEK |
787 | KAFFEKANNA, icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1798. | 24 000 SEK |
788 | BÄGARE, okänd mästare, Moskva 1839. | 9 000 SEK |
789 | MUGG med LOCK, Moskva 1880-tal. | 7 500 SEK |
790 | OSTKUPA, frostat glas och silver, S:t Petersburg 1900-talets början. | 13 000 SEK |
791 | KANNA, glas med silvermontering, Ryssland 1800-talets början. Art Noveau. | 31 000 SEK |
792 | TE- och KAFFESERVIS, 4 delar, icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1886. | 25 000 SEK |
794 | BONBONJÄR, av firma Ovchinnikov, Moskva 1890. | 23 000 SEK |
795 | KORG, av Oreste Kurlukov, Moskva 1896-1908. | 6 000 SEK |
796 | KANNA, glas och silver, firma Morozov, S:t Petersburg 1900-talets början. | Återrop |
797 | SALTKAR, av Nicols & Plinke, S:t Petersburg, 1800-talets förra hälft. Hovleverantörsmärke. | 6 500 SEK |
799 | CIGARETTETUI, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1908-1917. | 14 500 SEK |
800 | KÅSA, av Nikolaus Strulyev, Moskva 1895. | 16 000 SEK |
801 | VODKABÄGARE, sannolikt Gustav Klingert, Moskva 1908-1917. | 4 600 SEK |
802 | SKED, icke identifierad mästarstäpel, Moskva 1800-talets slut. | 3 000 SEK |
803 | TESKEDAR, 12 st, icke identifierad mästare, Moskva 1800-talets slut. | 14 500 SEK |
804 | TEKANNA, icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1900-talets början. | 5 000 SEK |
805 | KAFFEKANNA, okänd mästare, S:t Petersburg 1900-talets början. | 6 500 SEK |
806 | SOPPSLEV, firman Sazikov, Moskva 1851. Hovleverantörsmärke. | 3 800 SEK |
807 | DOSA, guld 20k, Franska prestigestämplar. c. 1740. | 34 000 SEK |
808 | DOSA, guld en trois couleurs 18k, av Friedrich Fyrwald, Stockholm 1788. Gustaviansk. | 22 000 SEK |
809 | DOSA, guld en quatre couleurs 18k, Paris 1784-1788. Louis XVI. | 32 000 SEK |
810 | DOSA, guld en quatre couleurs 18k, troligen Tyskland sent 1700-tal. Louis XVI. | Återrop |
811 | DOSA, guld 18k, sannolikt Hanau omkr. 1790. | 13 500 SEK |
812 | DOSA, guld en deux couleurs 18k. Hanau 1700-talets slut/c:a 1800. | 26 000 SEK |
812A | DOSA, guld 18k och emalj, stämpel FJ, Genève 1790-tal. Tillverkningsnummer 686. | Återrop |
813 | DOSA, guld 18k och emalj, stämpel LC under krona, Genève c:a 1800. | 34 000 SEK |
814 | PENNSKAFT, guld 14k, troligen Frankrike 1800-talets mitt. | Återrop |
815 | DOSA, guld 18k, London 1803. | 34 000 SEK |
816 | DOSA, guld 18k. Sannolikt Östasiatiskt arbete, 1900-tal. | 13 000 SEK |
817 | RING, antikslipad diamant, ca 1.50 ct. | 31 000 SEK |
818 | BROSCH, Cartier, gammalslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct. | 10 500 SEK |
819 | BROSCH, cabochonslipade granater samt små orientpärlor, ca 1870. | 11 000 SEK |
820 | RING, briljantslipad diamant ca 1.60 ct. 1950-tal. | 42 000 SEK |
821 | RING, navettslipad diamant, ca 1.20 ct, blå safirer och briljantslipade diamanter. | 18 000 SEK |
822 | ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 4.20 ct. Amsterdam, 1950-tal. | 40 000 SEK |
823 | ARMRING, blått emaljarbete, turkoser och orientaliska halvpärlor. FWZ, Stockholm 1843. | 12 500 SEK |
824 | ÖRHÄNGEN, 88 briljantslipade diamanter, tot. 1.11 ct. | 16 000 SEK |
825 | RING, fasettslipad ametist, ca 5.20 ct, rosa safirer och briljantslipade diamanter, tot. ca 0.96 ct. | 24 000 SEK |
826 | ÖRHÄNGEN, briolettslipade ametister, tot. ca 9 ct och briljantslipade diamanter, tot. 1.18 ct. | Återrop |
827 | HÄNGSMYCKE, cabochonslipad blå safir med gammalslipade diamanter, tot. ca 1.80 ct, ca 1915. | 35 000 SEK |
828 | RING, oval fasettslipad rosa safir, 5.32 ct, och briljantslipade diamanter, tot. ca 0.60 ct. | 63 000 SEK |
829 | RING, blå fasettslipad safir, 9.02 ct, med droppslipade diamanter, tot. 1.28 ct. | Återrop |