BÄGARE, sannolikt av Carl Lindgren, Norrköping 1788.
Delvis förgylld, tulpanformad på utvikt fot, pärlstav och stämplad lambrequin, på livet initialer i oval, i botten mynt med Adolf Fredrik från 1752. Höjd 14 cm, vikt 278,5 g.
Ur en svensk privatsamling.
×
Logga in
Kunde inte logga in