KAROTT med LOCK, av Gustaf Folcker, Stockholm 1819.
Invändigt förgylld, rund med rakt svärtat trähandtag, locket med bladhölstrad ekollonknopp, stämplar även på locket. Undertill stämplat vapen för friherrliga ätten Ridderstolpe. Diam. 23 cm, vikt 1 592 g.
Ur en svensk privatsamling.
×
Logga in
Kunde inte logga in