Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 565

 
1645 föremål
709. KAFFEKANNA, Nils Tornberg, Linköping 1791. Gustaviansk.
709. KAFFEKANNA, Nils Tornberg, Linköping 1791. Gustaviansk.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
768. SKED med kronknopp, Skandinavien 1500-talets slut/1600-talets början.
768. SKED med kronknopp, Skandinavien 1500-talets slut/1600-talets början.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1189. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 233,5 x 142 cm.
1189. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 233,5 x 142 cm.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
303. Abrahams offer.
303. Abrahams offer.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1394. STÄLL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1394. STÄLL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
553. MINIATYRBORDSUR. Frankrike, 1700-talets sista fjärdel. Louis XVI.
553. MINIATYRBORDSUR. Frankrike, 1700-talets sista fjärdel. Louis XVI.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1319. SKULPTUR, elfenben. Qing dynastin, 1800-tal.
1319. SKULPTUR, elfenben. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
436. VINKYLARE. England, 1700-talets slut.
436. VINKYLARE. England, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
838. ÖRHÄNGEN, ametister och briljantslipade diamanter, tot. 1.44 ct.
838. ÖRHÄNGEN, ametister och briljantslipade diamanter, tot. 1.44 ct.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
885. RING, citrin med briljantslipade diamanter, tot. 1.09 ct.
885. RING, citrin med briljantslipade diamanter, tot. 1.09 ct.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1027. RING, tre smaragder med briljantslipade diamanter, tot. ca 1.10 ct.
1027. RING, tre smaragder med briljantslipade diamanter, tot. ca 1.10 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1007. RING, smaragd med briljant- och åttkantslipade diamanter, tot. ca 1 ct..
1007. RING, smaragd med briljant- och åttkantslipade diamanter, tot. ca 1 ct..
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
881. ÖRHÄNGEN, safirer 3.54 ct, och briljantslipade diamanter, tot. 0.57 ct.
881. ÖRHÄNGEN, safirer 3.54 ct, och briljantslipade diamanter, tot. 0.57 ct.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
938. ÖRHÄNGEN, odlade South sea pärlor, 14,5 mm, blå topas med vita safirer.
938. ÖRHÄNGEN, odlade South sea pärlor, 14,5 mm, blå topas med vita safirer.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1485. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35). Circa 1730.
1485. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35). Circa 1730.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1078. RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.78 ct.
1078. RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.78 ct.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
951. ÖRHÄNGEN, fasettslipade citriner med briljantslipade diamanter, tot. 0.94 ct.
951. ÖRHÄNGEN, fasettslipade citriner med briljantslipade diamanter, tot. 0.94 ct.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
759. BÄGARE, av Anders Lundman, Stockholm 1746.
759. BÄGARE, av Anders Lundman, Stockholm 1746.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1577. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1577. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
435. VINKYLARE. England, 1700-talets slut.
435. VINKYLARE. England, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1011. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 2.35 ct.
1011. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 2.35 ct.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
862. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 2.83 ct.
862. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 2.83 ct.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1014. HÄNGE, 151 briljantslipade diamanter, tot. 3.08 ct, i form av hjärta.
1014. HÄNGE, 151 briljantslipade diamanter, tot. 3.08 ct, i form av hjärta.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
925. ÖRHÄNGEN, ametister och briljantslipade diamanter, tot. 1.90 ct.
925. ÖRHÄNGEN, ametister och briljantslipade diamanter, tot. 1.90 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
502. LJUSKRONA, för sju ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
502. LJUSKRONA, för sju ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1483. TALLRIKAR, 16 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1483. TALLRIKAR, 16 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
179. John Willis Good, En trött springare.
179. John Willis Good, En trött springare.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
524. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
524. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1161. SEMIANTIK ISFAHAN. 332,5 x 213,5 cm.
1161. SEMIANTIK ISFAHAN. 332,5 x 213,5 cm.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
18 000 - 22 000 SEK
259. Alexander Lauréus, Rastande sällskap vid lägereld.
259. Alexander Lauréus, Rastande sällskap vid lägereld.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1180. SEMIANTIK KESHAN. 392 x 313 cm.
1180. SEMIANTIK KESHAN. 392 x 313 cm.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
133. Anders Zorn, "Kajuta".
133. Anders Zorn, "Kajuta".
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1220. FIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-907).
1220. FIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-907).
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
815. DOSA, guld 18k, London 1803.
815. DOSA, guld 18k, London 1803.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
684. POKAL, av Cornelius Erb, Augsburg (verksam 1586-1618).
684. POKAL, av Cornelius Erb, Augsburg (verksam 1586-1618).
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1020. COLLIER, trappslipade akvamariner, tot. 82 ct.
1020. COLLIER, trappslipade akvamariner, tot. 82 ct.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1190. ANTIK/SEMIANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 210 x 130 cm.
1190. ANTIK/SEMIANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 210 x 130 cm.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1175. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 194 x 130,5 cm.
1175. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 194 x 130,5 cm.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
812. DOSA, guld en deux couleurs 18k. Hanau 1700-talets slut/c:a 1800.
812. DOSA, guld en deux couleurs 18k. Hanau 1700-talets slut/c:a 1800.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1028. HÄNGE, blå fasettslipad topas med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.85 ct.
1028. HÄNGE, blå fasettslipad topas med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.85 ct.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
177. Rudolf Maison, Morgontoalett.
177. Rudolf Maison, Morgontoalett.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
879. ARMBAND, små rosenslipade diamanter samt tre naturliga boutonpärlor. 1930-tal.
879. ARMBAND, små rosenslipade diamanter samt tre naturliga boutonpärlor. 1930-tal.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1102. TUDOR, 'Iconaut', automatisk, kronograf, stål, ca 2007.
1102. TUDOR, 'Iconaut', automatisk, kronograf, stål, ca 2007.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1083. COLLIER, briljant- och bagetteslipade diamanter, tot. ca 2.75 ct.
1083. COLLIER, briljant- och bagetteslipade diamanter, tot. ca 2.75 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
319. Angelica Kauffman Hennes krets, Angelica och Bedoro.
319. Angelica Kauffman Hennes krets, Angelica och Bedoro.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1113. ARMBANDSUR, Rolex, guld, 1960-tal.
1113. ARMBANDSUR, Rolex, guld, 1960-tal.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
858. ÖRHÄNGEN, odlade Tahitipärlor, 14,8 mm, med rökkvarts och vita safirer.
858. ÖRHÄNGEN, odlade Tahitipärlor, 14,8 mm, med rökkvarts och vita safirer.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1082. RING, dubbla rader briljantslipade diamanter, tot. 2.37 ct.
1082. RING, dubbla rader briljantslipade diamanter, tot. 2.37 ct.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
930. RING, akvamarin med två trapezslipade diamanter, tot. ca 0.40 ct.
930. RING, akvamarin med två trapezslipade diamanter, tot. ca 0.40 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
422. KONSOLBORD. Sengustavianskt, tidigt 1800-tal.
422. KONSOLBORD. Sengustavianskt, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris 
19 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
423. KONSOLBORD. Sengustavianskt, tidigt 1800-tal.
423. KONSOLBORD. Sengustavianskt, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
707. KAFFEKANNA, av Johan Stras, Stockholm 1781. Gustaviansk.
707. KAFFEKANNA, av Johan Stras, Stockholm 1781. Gustaviansk.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1186. ANTIK KINA. 290,5 x 245,5 cm.
1186. ANTIK KINA. 290,5 x 245,5 cm.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
475. TABURETTER, fyra stycken. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
475. TABURETTER, fyra stycken. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1109. ARMBANDSUR, Hublot, MDM, automatisk, 2002.
1109. ARMBANDSUR, Hublot, MDM, automatisk, 2002.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
281. PHILIPS WOUWERMAN ,  Hans krets. Bär signatur. Olja på pannå.
281. PHILIPS WOUWERMAN , Hans krets. Bär signatur. Olja på pannå.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
839. ARMBAND, rundslipade rubiner och briljantslipade diamanter, tot. ca 2.40 ct.
839. ARMBAND, rundslipade rubiner och briljantslipade diamanter, tot. ca 2.40 ct.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1552. PENSELSTÄLL, porslin. Transition, 1600-tal.
1552. PENSELSTÄLL, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1219. FIGURIN, lergods. Norra Wei (386-535).
1219. FIGURIN, lergods. Norra Wei (386-535).
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
280. ADAM PYNACKER, hans art. olja på uppfodrad duk.
280. ADAM PYNACKER, hans art. olja på uppfodrad duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1269. FIGURIN, förgylld brons. Sinotibetansk, 1800-tal.
1269. FIGURIN, förgylld brons. Sinotibetansk, 1800-tal.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1418. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1418. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
430. KONSOLBORD, s.k. Console dessert. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
430. KONSOLBORD, s.k. Console dessert. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
429. KONSOLBORD, s.k. Console dessert. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
429. KONSOLBORD, s.k. Console dessert. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
580. ELDHUNDAR. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Louis XVI.
580. ELDHUNDAR. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Louis XVI.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
315. Gennaro Mascacotta Greco Hans krets, Italiensk landskap med ruiner.
315. Gennaro Mascacotta Greco Hans krets, Italiensk landskap med ruiner.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
329. MARTIN MIJTENS D Y (VAN MEYTENS) hans krets,  olja på duk.
329. MARTIN MIJTENS D Y (VAN MEYTENS) hans krets, olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
514. BORDSLAMPOR, ett par. Frankrike, omkring år 1800.
514. BORDSLAMPOR, ett par. Frankrike, omkring år 1800.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?