Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 565

 
1645 föremål
919. HÄNGE, 100 briljantslipade diamanter, tot.  2.07 ct, i form av hjärta.
919. HÄNGE, 100 briljantslipade diamanter, tot. 2.07 ct, i form av hjärta.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
714. SOCKERSKÅLAR, ett par, av Olof Hellbom, Stockholm 1816. Empire.
714. SOCKERSKÅLAR, ett par, av Olof Hellbom, Stockholm 1816. Empire.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
155. Carl Milles, "Europa och tjuren".
155. Carl Milles, "Europa och tjuren".
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1492. VAS, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
1492. VAS, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
359. Domenico Bossi, Herre i uniform.
359. Domenico Bossi, Herre i uniform.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
767. RESEBESTICK, 3 delar, ostämplade, Tyskland 1600-tal.
767. RESEBESTICK, 3 delar, ostämplade, Tyskland 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
565. LJUSSTAKAR, två snarlika. Sengustavianska, omkring år 1800.
565. LJUSSTAKAR, två snarlika. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
503. AMPEL, för åtta ljus. Empire, 1800-talets början.
503. AMPEL, för åtta ljus. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
116. Alfred Wahlberg, Skogslandskap med grind.
116. Alfred Wahlberg, Skogslandskap med grind.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
757. BÄGARE, av Cornelius Zitski, Stockholm 1732.
757. BÄGARE, av Cornelius Zitski, Stockholm 1732.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
114. ALLAN ÖSTERLIND, olja på duk, sign och dat 1901.
114. ALLAN ÖSTERLIND, olja på duk, sign och dat 1901.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1605. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin med Wanlis sex karaktärers märke.
1605. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin med Wanlis sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1430. SERVIS, 22 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1430. SERVIS, 22 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1041. ÖRHÄNGEN, 134 briljantslipade diamanter, tot. 2.16 ct.
1041. ÖRHÄNGEN, 134 briljantslipade diamanter, tot. 2.16 ct.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
111. Oscar Törnå, "Landskap med kor, Grez".
111. Oscar Törnå, "Landskap med kor, Grez".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
486. SPEGEL. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
486. SPEGEL. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
251. Carl Johan Fahlcrantz, Stegeborgs ruiner.
251. Carl Johan Fahlcrantz, Stegeborgs ruiner.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
246. Johan Gustaf Sandberg, Flicka vid ljussken.
246. Johan Gustaf Sandberg, Flicka vid ljussken.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
118. August Malmström, "Grönska vid en gärdesgård".
118. August Malmström, "Grönska vid en gärdesgård".
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
256. Gustaf Wilhelm Palm, Vue i trakten af Bie.
256. Gustaf Wilhelm Palm, Vue i trakten af Bie.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1279. HÅRPRYDNADER, sex delar, metall och fjädrar från Kungsfiskare. Qing dynastin.
1279. HÅRPRYDNADER, sex delar, metall och fjädrar från Kungsfiskare. Qing dynastin.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
523. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
523. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
512. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Empire.
512. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Empire.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
90. Julia Beck, Skogsparti med gärdesgård.
90. Julia Beck, Skogsparti med gärdesgård.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
113. Ida von Schulzenheim, Braque du Bourbonnais et Lèvier Anglais.
113. Ida von Schulzenheim, Braque du Bourbonnais et Lèvier Anglais.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
110. Oscar Törnå, Höstlandskap från Tyskland.
110. Oscar Törnå, Höstlandskap från Tyskland.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
630. POKAL, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
630. POKAL, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
654. VINKYLARE, fajans. Tyskland, 1700-talets första hälft.
654. VINKYLARE, fajans. Tyskland, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
356. "Vedute di Napoli".
356. "Vedute di Napoli".
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1536. FLASKA, porslin. Ming dynastin, Chenghua (1465-87).
1536. FLASKA, porslin. Ming dynastin, Chenghua (1465-87).
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
148. Axel Petersson Döderhultarn, Brudpar.
148. Axel Petersson Döderhultarn, Brudpar.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
729. LJUSSTAKAR, två par, av Anders Lundqvist, Stockholm 1834 resp 1836.
729. LJUSSTAKAR, två par, av Anders Lundqvist, Stockholm 1834 resp 1836.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
581. ELDHUNDAR, ett par. Louis XVI-stil, 1800-tal.
581. ELDHUNDAR, ett par. Louis XVI-stil, 1800-tal.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1641. VAS, keramik. Yuan dynastin (1271-1368).
1641. VAS, keramik. Yuan dynastin (1271-1368).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1689. VAS, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
1689. VAS, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1647. FIGURIN, keramik. Sex dynastierna (222-589).
1647. FIGURIN, keramik. Sex dynastierna (222-589).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
25. AXEL LINDMAN, olja på pannå, sign daterad Capri 1892.
25. AXEL LINDMAN, olja på pannå, sign daterad Capri 1892.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1162. SEMIANTIK ISFAHAN. 319 x 227,5 cm.
1162. SEMIANTIK ISFAHAN. 319 x 227,5 cm.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 16 000 SEK
1501. FAT, porslin. sen Qing dynasti.
1501. FAT, porslin. sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
74 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
164. Nils Möllerberg, "Kvinna med draperi".
164. Nils Möllerberg, "Kvinna med draperi".
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
586. PRYDNADSSKÖLD. Troligen av Hjalmar Norrström, Eskilstuna 1800-talets slut.
586. PRYDNADSSKÖLD. Troligen av Hjalmar Norrström, Eskilstuna 1800-talets slut.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1298. FIGURINER, ett par, elfenben. Sen Qing dynastin.
1298. FIGURINER, ett par, elfenben. Sen Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1606. FISKBASSÄNG, porslin. Sen Qing dynasti.
1606. FISKBASSÄNG, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1327. PENSELSTÄLL, sten, arkaiserande.
1327. PENSELSTÄLL, sten, arkaiserande.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1355. SNUSFLASKA, porslin. Qing dynastin.
1355. SNUSFLASKA, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
123. Ernst Josephson, Italiensk yngling vid vulkan.
123. Ernst Josephson, Italiensk yngling vid vulkan.
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
124. Ernst Josephson, Allegorisk komposition med mansprofil, ros och lyra.
124. Ernst Josephson, Allegorisk komposition med mansprofil, ros och lyra.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
33. Alf Wallander, Venetianskt kanalmotiv.
33. Alf Wallander, Venetianskt kanalmotiv.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
263. Landskap med figurer.
263. Landskap med figurer.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
764. DOSA, av Kilian Kelson, (verksam i Stockholm 1746-1771-). Rokoko.
764. DOSA, av Kilian Kelson, (verksam i Stockholm 1746-1771-). Rokoko.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
746. COASTERS, ett par, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1825.
746. COASTERS, ett par, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1825.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
705. GRÄDDSNÄCKA, av Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1774. Rokoko.
705. GRÄDDSNÄCKA, av Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1774. Rokoko.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
794. BONBONJÄR, av firma Ovchinnikov, Moskva 1890.
794. BONBONJÄR, av firma Ovchinnikov, Moskva 1890.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
519. LJUSSTAKAR, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut.
519. LJUSSTAKAR, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
697. GRÄDDSNÄCKA, av Lars Castman, Vimmerby 1760. Rokoko.
697. GRÄDDSNÄCKA, av Lars Castman, Vimmerby 1760. Rokoko.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
833. RING, trappslipad rosa turmalin med briljantslipade diamanter, tot. 0.58 ct.
833. RING, trappslipad rosa turmalin med briljantslipade diamanter, tot. 0.58 ct.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 16 000 SEK
327. Francis Wheatley Hans krets, Tuppluren.
327. Francis Wheatley Hans krets, Tuppluren.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
339. Jonas Åkerström, Mytologisk figur och djurkomposition.
339. Jonas Åkerström, Mytologisk figur och djurkomposition.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
237. Jonas Åkerström, Mytologisk scen.
237. Jonas Åkerström, Mytologisk scen.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
856. ÖRHÄNGEN, briljant- och navetteslipade diamanter, tot. ca 2.30 ct.
856. ÖRHÄNGEN, briljant- och navetteslipade diamanter, tot. ca 2.30 ct.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
987. BROSCH, briljantslipade diamanter, tot. ca 2 ct. i form av sköldpadda.
987. BROSCH, briljantslipade diamanter, tot. ca 2 ct. i form av sköldpadda.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1221. SKULPTUR, lergods. Tang dynastin, (618-907).
1221. SKULPTUR, lergods. Tang dynastin, (618-907).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
125. Anders Zorn, "Självporträtt med inskription 1904".
125. Anders Zorn, "Självporträtt med inskription 1904".
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1346. RULLMÅLNING med KALLIGRAFI, Qing dynastin.
1346. RULLMÅLNING med KALLIGRAFI, Qing dynastin.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
434. VINKYLARE. Nordeuropa, 1800-talets första hälft. Senempire.
434. VINKYLARE. Nordeuropa, 1800-talets första hälft. Senempire.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1216. FIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-907).
1216. FIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-907).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
964. ARMBAND, grönt och blått emaljarbete. Italien.
964. ARMBAND, grönt och blått emaljarbete. Italien.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1584. PLATTA/FLIS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1584. PLATTA/FLIS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
493. APPLIQUER, för fyra ljus, ett par. Nygotiska, 1800-talets första hälft.
493. APPLIQUER, för fyra ljus, ett par. Nygotiska, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
522. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
522. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
99. Nils Kreuger, Hästar på Alvaret, Öland.
99. Nils Kreuger, Hästar på Alvaret, Öland.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1549. URNA med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.
1549. URNA med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1092. ARMBANDSUR, Locman, med briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
1092. ARMBANDSUR, Locman, med briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
593A. MINIATYRCHIFFONJÉ. Arkangelsk, Ryssland 1700/1800-tal.
593A. MINIATYRCHIFFONJÉ. Arkangelsk, Ryssland 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1667. BÄGARE, blanc de chine, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1667. BÄGARE, blanc de chine, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1213. ANTIK ZEICHUR GALLERI. 297,5 x 100 cm.
1213. ANTIK ZEICHUR GALLERI. 297,5 x 100 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1682. VINKANNA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1682. VINKANNA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
109. Alfred Thörne, Brefvens bruk.
109. Alfred Thörne, Brefvens bruk.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?