Nr. | Föremål | Ändringar |
5 | BRUNO MATHSSON, karmstol, ca 1931. | Ritningen intagen och publicerad i Svenska Slöjdföreningen mönsterblad nr 259. |
17 | ERIK KARLSTRÖM, stolar, 1 par, ca 1965. | Erik Karlström född år 1917. |
20 | BERTIL VALLIEN, golvljusstake "Livets träd", Boda Smide. | Tre lösa glaskläppar finns. |
39 | CAROLINE SCHLYTER, bord/bänk "Trapp", Forsnäs 1990-tal. | Omfattas av konstnärsavgift. |
41 | CAROLINE SCHLYTER, barnstol "Lilla M", Forsnäs 1990-tal. | Omfattas av konstnärsavgift (d). |
73 | VERNER PANTON, taklampa "Fun 3 DM" Danmark 1960-tal. | Fun 3 DM. Lösa prismor medföljer. |
74 | VERNER PANTON, taklampor, 2 st "Fun 2 DM", Danmark 1960-tal. | Fun 2 DM |
84 | EERO SAARINEN, karmstolar, 6 st, "Tulip", Knoll International, USA. | Omlackerade. |
122 | MATTA. Tuftad. 254 x 186,5 cm. Design av Serge Poliakoff, Frankrike, 1970-tal. | Lite smutsig. Baksidan lite klistrig, en sida har obetydliga skador. |
124 | MATTA. "Red on Blue", Chosen love. Tuftad 1995. 182,5 x 184 cm. Robert Indiana, USA, född 1928. | Smärre fläckar. |
178 | Andy Warhol, "Marilyn". | Korrekt utrop 700-900.000 / Correct estimate 700-900.000 |
189 | Lovisa Ringborg, "Hunting Ghosts", 2009. | Sophie Allgårdh, "Passioner och bestyr - svensk konst på 2000-talet", SAK årsbok 2011 publikation nr 120, 2011, avbildad helsida i färg sid 179. |
200 | Rosemarie Trockel, "Bibliothek Babylon Yellow". | Observera nytt utrop 14000-16000 kr. |
201 | ROSEMARIE TROCKEL, Blandteknik på fotografisk grund," sign och num 11/15, dat -97. | Observera nytt utrop 14000-16000 kr. |
204 | Sølve Sundsbø, "Perroquet # 14", 2008. | Omfattas av följerätt (d) |
209 | Tuija Lindström, "Maria in an Arch", 1991. | Numrerad 3/6. |
239 | Walter Niedermayr, "Titlis, I", 1999 (Diptyk). | Diptyken är placerad i fel följd i den tryckta katalogen. Men presenteras i rätt följd i visningen samt i webbkatalogen. |
249 | Liu Bolin, "Hiding in the City, 87". | Certifikat medföljer objektet. |
278 | Clay Ketter, "Miramar 1", 2007. | Unikt exemplar. |
287 | Francois Gillet, "Sea-slug dreaming (part 3)", 2007. | Omfattas av följerätt (d) |
326 | Nathalia Edenmont, "Love", 2005. | Omfattas av följerätt (d) |
340 | Roger Risberg, "Eld och flicka". | Tekniken är en oljebaserad bas och det övre skicket i ackryl. |
377 | Roger Risberg, "Adam och Eva". | Korrekt titel är "Adam och Eva". Målningen är utförd 1992-1993. Tekniken är en oljebaserad bas och det övre skicket i ackryl. |
384 | LG Lundberg, "Stängsel". | Korrekt utropspris är 10 000 - 15 000 kr. |
394 | Lars Englund, "Pars pro toto". | Korrekt titel är "Pars pro toto". |
398 | Jens Fänge, "The Landscapist". | Sophie Allgårdh, "Passioner och bestyr - svensk konst på 2000-talet", SAK årsbok 2011 publikation nr 120, 2011, avbildad helsida i färg sid 110. |
399 | Anders Knutsson, "Yellow #9". | Omfattas av följerätt (d) |
408 | Dan Wolgers, "Mor och barn". | Korrekt titel skall vara "Mor och barn". |
413 | Jockum Nordström, "Dödsskogen". | Utställd på MoMA QNS, New York, "Drawing now: Eight propositions", 17 oktober 2002– 6 januari 2003 samt avbildad i katalogen. |
424 | Lars Englund, "Aquarelief". | Korrekt titel är "Aquarelief". |
463 | Peter Johansson, "Head". | Omfattas av följerätt (d) |
472 | César Baldaccini, "Insecte". | Korrekt utrop 75-80.000. /Correct estimate; 75-80.000. |
485 | Damien Hirst, "Deckchair/red". | Korrekt utrop 12-15.000./Correct estimate; 12-15.000. |
Det finns inga tillkomna föremål.
Nr. |
142 |
176 |
177 |
181 |
207 |
252 |
415 |
428 |
443 |
446 |
486 |
Det finns inga föremål med exportförbud.