Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 562

 
1556 föremål
14. John Bauer, "Stugan vid bergets fot".
14. John Bauer, "Stugan vid bergets fot".
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
1416. VAS, porslin. Qing dynastin, med Qianlongs sigillmärke.
1416. VAS, porslin. Qing dynastin, med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
450. Jonas Carl Linnerhielm Tillskriven, Figurstaffage vid Ekolsunds slott.
450. Jonas Carl Linnerhielm Tillskriven, Figurstaffage vid Ekolsunds slott.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
449. Fritz von Dardel Tillskriven, "Söndags Afton den 25 Marts".
449. Fritz von Dardel Tillskriven, "Söndags Afton den 25 Marts".
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
448. Carl Petter Hilleström, Landskap med herdinna och getter vid bro.
448. Carl Petter Hilleström, Landskap med herdinna och getter vid bro.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1358. KABINETTSKÅP, trä och lack. Japan, Edo troligen Momoyama.
1358. KABINETTSKÅP, trä och lack. Japan, Edo troligen Momoyama.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
321. Fredric Westin, Kvinna med pärlhalsband.
321. Fredric Westin, Kvinna med pärlhalsband.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
402. Pieter Snayers Tillskriven, Slaget vid Leipzig.
402. Pieter Snayers Tillskriven, Slaget vid Leipzig.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
763. FIGURIN, porslin. Meissen, 1920-tal.
763. FIGURIN, porslin. Meissen, 1920-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
762. FIGURINER, ett par, porslin. Meissen, 1920-tal.
762. FIGURINER, ett par, porslin. Meissen, 1920-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1486. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-talets andra hälft.
1486. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1284. BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qing dynastin.
1284. BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qing dynastin.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
259. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 203,5 x 128 cm.
259. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 203,5 x 128 cm.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
1342. FIGURINER, tre stycken, bergkristall. Qing dynastin.
1342. FIGURINER, tre stycken, bergkristall. Qing dynastin.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1343. SFÄRISKA KULOR, fem stycken, bergkristall. Qing dynastin.
1343. SFÄRISKA KULOR, fem stycken, bergkristall. Qing dynastin.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1341. FIGURINER, två stycken, bergkristall. Qing dynastin.
1341. FIGURINER, två stycken, bergkristall. Qing dynastin.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1562. LJUSSTAKAR, ett par, porslin. Qing dynastin,  Kangxi (1662-1722).
1562. LJUSSTAKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1148. BROSCH, antikslipade diamanter, tot. ca 3 ct. Dahlgren, Malmö 1944.
1148. BROSCH, antikslipade diamanter, tot. ca 3 ct. Dahlgren, Malmö 1944.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1149. RING, opal med briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
1149. RING, opal med briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
107. Bruno Liljefors, Räv i vinterlandskap.
107. Bruno Liljefors, Räv i vinterlandskap.
Klubbat pris 
72 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
90. Helmer Osslund, Vinterlandskap, Näsåker.
90. Helmer Osslund, Vinterlandskap, Näsåker.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
1313. OKÄND KONSTNÄR, målning på siden. Qing dynastin, 17/1800-tal.
1313. OKÄND KONSTNÄR, målning på siden. Qing dynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1534. FISKBASSÄNG, porslin. Sen Qing dynasti.
1534. FISKBASSÄNG, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
291. ANTIK TÄBRIS. 178 x 137 cm.
291. ANTIK TÄBRIS. 178 x 137 cm.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
910. SALTKAR ett par, av Anders Stafhell, Stockholm 1774. Rokoko.
910. SALTKAR ett par, av Anders Stafhell, Stockholm 1774. Rokoko.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
915. CHANUKKASTAKE, av Antoni Riedel, Warzawa (verksam sent 1800-tal).
915. CHANUKKASTAKE, av Antoni Riedel, Warzawa (verksam sent 1800-tal).
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
925. ASTROLOGISK KALENDER, ostämplad, silver och mässing, 1700-tal.
925. ASTROLOGISK KALENDER, ostämplad, silver och mässing, 1700-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1377. PENSELBAD, biskviporslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1377. PENSELBAD, biskviporslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
791. ISKLOCKA, porslin. Kunglig Dansk omkring år 1800.
791. ISKLOCKA, porslin. Kunglig Dansk omkring år 1800.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1306. VRISTSTÖD, två stycken, elfenben. Kina, tidigt 1900-tal.
1306. VRISTSTÖD, två stycken, elfenben. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1412. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal med Qianlongs märke.
1412. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
264. SEMIANTIK KESHAN FIGURAL. 198 x 134,5 cm.
264. SEMIANTIK KESHAN FIGURAL. 198 x 134,5 cm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
338. Gustaf Lundberg, "Greve Mattias von Hermansson" (1716-1789).
338. Gustaf Lundberg, "Greve Mattias von Hermansson" (1716-1789).
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
234. BRODERAD TAVLA, siden. 25 x 43 cm. Sverige omkring 1800.
234. BRODERAD TAVLA, siden. 25 x 43 cm. Sverige omkring 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
544. BANKETTSOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut.
544. BANKETTSOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
704. LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
704. LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
515. BORD. Gustavianskt, 1700-talets slut. Anders Lundelius art.
515. BORD. Gustavianskt, 1700-talets slut. Anders Lundelius art.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
514. BORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt.
514. BORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1425. KOPP med FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1425. KOPP med FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
555. KARMSTOLAR, ett par, rokoko. Sverige, 1700-talets andra hälft.
555. KARMSTOLAR, ett par, rokoko. Sverige, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
33. Olle Hjortzberg, Stilleben med lövkoja.
33. Olle Hjortzberg, Stilleben med lövkoja.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
337. Gustaf Lundberg, "Friherrinnan Ulrica Fredrika Cedercreutz" (1730-1784).
337. Gustaf Lundberg, "Friherrinnan Ulrica Fredrika Cedercreutz" (1730-1784).
Klubbat pris 
54 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
568. STOLAR, fyra stycken, Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
568. STOLAR, fyra stycken, Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
346A. Carl Johan Fahlcrantz, Utsikt mot Andrarums kyrka.
346A. Carl Johan Fahlcrantz, Utsikt mot Andrarums kyrka.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
574. STOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Sengustavianska.
574. STOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Sengustavianska.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
221. Alexander Mark Rossi, "The love letter".
221. Alexander Mark Rossi, "The love letter".
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
507. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
507. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1293. AMITAYUS, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1911).
1293. AMITAYUS, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1911).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
172. Jussi Mäntynen, "Lohona med ungar".
172. Jussi Mäntynen, "Lohona med ungar".
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
580. SPEGLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
580. SPEGLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
220 000 SEK
Utropspris
200 000 - 225 000 SEK
716. POKAL med LOCK, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-talets första hälft.
716. POKAL med LOCK, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
284. MATTA, semiantik Shirvan sannolikt. 313 x 153,5.
284. MATTA, semiantik Shirvan sannolikt. 313 x 153,5.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
298. SEMIANTIK TÄBRIS. 397 x 288,5 cm.
298. SEMIANTIK TÄBRIS. 397 x 288,5 cm.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1354. SKÅL, silver. Sen Qing dynasti. Vikt 1394 g.
1354. SKÅL, silver. Sen Qing dynasti. Vikt 1394 g.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1294. FIGURIN, förgylld brons. Mongoliet, troligen 1700-tal.
1294. FIGURIN, förgylld brons. Mongoliet, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1390. STÄLL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1390. STÄLL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1332. FAT, lack. Qing dynastin.
1332. FAT, lack. Qing dynastin.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1295. FIGURIN, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1911).
1295. FIGURIN, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1911).
Klubbat pris 
4 700 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
406. Gottfried Kneller Hans krets, Porträtt av pojke i landskap.
406. Gottfried Kneller Hans krets, Porträtt av pojke i landskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1529. FIGURIN, keramik. Qing dynastin.
1529. FIGURIN, keramik. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1477. SKÅL, porslin. Qing dynastin med Xuandes sex karaktärers märke.
1477. SKÅL, porslin. Qing dynastin med Xuandes sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1299. BUDDHA, brons. Thailand, 1700-tal.
1299. BUDDHA, brons. Thailand, 1700-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
252. ANTIK KARABAGH möjligen. 322 x 126 cm.
252. ANTIK KARABAGH möjligen. 322 x 126 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
383. Johan Christian Vollerdt Tillskriven, Vinterlandskap med figurer på isen.
383. Johan Christian Vollerdt Tillskriven, Vinterlandskap med figurer på isen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
375. Jan Asselyn Hans efterföljd, Avsittningen.
375. Jan Asselyn Hans efterföljd, Avsittningen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
437. Pieta.
437. Pieta.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
697. TAZZOR, ETT PAR, SAMT EN ETAGÈRE. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
697. TAZZOR, ETT PAR, SAMT EN ETAGÈRE. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
817. HANDFAT, av Joseph Nordberg, S:t Petersburg 1856.
817. HANDFAT, av Joseph Nordberg, S:t Petersburg 1856.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
882. SOCKERSKRIN, av Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1766. Rokoko.
882. SOCKERSKRIN, av Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1766. Rokoko.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
869. BÄGARE, av Hans Wolf Hager, Nürnberg 1660-tal.
869. BÄGARE, av Hans Wolf Hager, Nürnberg 1660-tal.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
120. Jenny Nyström, Högtidsdagen.
120. Jenny Nyström, Högtidsdagen.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
512. BORD. Sverige, 1700-tal. Senbarock.
512. BORD. Sverige, 1700-tal. Senbarock.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
916. BÄGARE, av Jacob Brunck, Stockholm 1721.
916. BÄGARE, av Jacob Brunck, Stockholm 1721.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
309. Ryttarporträtt med husar från Smålands regemente.
309. Ryttarporträtt med husar från Smålands regemente.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
432. Paul de Vos Tillskriven, Hundar anfallande rävar.
432. Paul de Vos Tillskriven, Hundar anfallande rävar.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
656. KONSOLUR. Frankrike, 1700-talets början. Régence.
656. KONSOLUR. Frankrike, 1700-talets början. Régence.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
620. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
620. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK