Landskap med herdinna och getter vid bro
Signerad Hilleström Junior och daterad 1809. Gouache och akvarell 33 x 46 cm. Samtida bronserad ram.
Tidigare i de Cederströmska samlingarna på Krusenberg, Uppland
Bukowski Auktioner AB, auktion 306, 23-25 sep 1936, kat nr 750.