Mörkblå botten med rikt polykromt blommönster, medaljong och hörnornament. Vinröd huvudbård med palmett-, blom- och bladmönster. Flerfärgad silkevarp.
Ställvis hårt slitage, fläckar. Långsidorna med trampveck och smärre skador, kortsidorna saknar flera knutrader.