Modern Art & Design 660

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
293John Lundqvist, skulptur, kvinnohuvud, guldpatinerad gips, daterad 1933.7 500 SEK
294Axel Gute, bokstöd, ett par, Swedish Grace, 1920-tal.7 500 SEK
295Carl Hörvik, trädgårdsmöbel, bord och ett par stolar, möjligen tillverkade av Thulins vagnfabrik, Skillingaryd.60 000 SEK
296Carl Hörvik, trädgårdsstolar, fyra stycken, möjligen tillverkade av Thulins vagnfabrik, Skillingaryd.46 000 SEK
297Elis Bergh, takkrona, Swedish Grace, C.G. Hallberg, Stockholm, 1920-tal.34 000 SEK
298Anna Petrus, urnor, ett par, "Blomkruka N:r 1", Näfveqvarns bruk.60 000 SEK
299Anna Petrus, blomlåda, "Blomlåda N:r 1", Näfveqvarns bruk.22 000 SEK
300Anna Petrus, blomlåda, "Blomlåda N:r 1", Näfveqvarns bruk.22 000 SEK
301Sten Ericson, urnor, ett par, "Jakturnan", Näfveqvarns bruk.32 000 SEK
302Fåtölj, "Knieschwimmer", Österrike, 1900-talets början.90 000 SEK
303Alice Nordin, bordslampa, Fonderia Artistica Gusmano Vignali, Florens, ca 1903-04.8 000 SEK
304Alice Nordin, bordslampa, "Natt och Morgon", Herman Bergmans Konstgjuteri, Stockholm, jugend, 1900-talets början.28 000 SEK
305Carl Westman, skrivbord, betsad furu, Sverige, ca 1910.28 000 SEK
306Carl Westman, fåtölj, betsad furu, Sverige, ca 1910.9 000 SEK
307Carl Westman, bokhylla, betsad furu, Sverige, ca 1910.Återrop
308Carl Westman, bord, betsad furu, Sverige, ca 1910.9 500 SEK
309Jugend/Art Nouveau, pall, Sverige, tidigt 1900-tal.20 000 SEK
310Otto Schulz, bord, Boet, Göteborg, 1920-tal.55 000 SEK
311Otto Schulz, skåp, Boet, Göteborg, 1920-30-tal.300 000 SEK
312Axel Larsson, bokhyllor, ett par, Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, för Stockholmsutställningen 1930.9 000 SEK
313Axel Larsson, tillskrivet, bord, Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, för Stockholmsutställningen 1930.8 500 SEK
314Osvald Almqvist, soffa, Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, för Stockholmsutställningen 1930.18 000 SEK
315Harald Notini, taklampa, modell "6170", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm, 1920-30-tal.42 000 SEK
316Lars Holmström, ljusstakar, ett par, mässing, Arvika, Swedish Grace, 1920/30-tal.17 000 SEK
317Axel Einar Hjorth, fåtöljer, ett par, "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1929.160 000 SEK
318Axel Einar Hjorth, bord med stenskiva, "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1931.420 000 SEK
319Axel Einar Hjorth, spegel, "Sport", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.18 000 SEK
320Axel Einar Hjorth, spegel med hylla, "Sport", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.24 000 SEK
321Axel Einar Hjorth, karmstolar, ett par, ”Lovö”, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.220 000 SEK
322Axel Einar Hjorth, matbord, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.50 000 SEK
323Axel Einar Hjorth, skåp, ”Lovö”, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.210 000 SEK
324Axel Einar Hjorth, stolar, sex stycken, ”Lovö”, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.310 000 SEK
325Axel Einar Hjorth, bord, "Sport", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.40 000 SEK
326Axel Einar Hjorth, stolar, sex stycken, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.85 000 SEK
327Axel Einar Hjorth, stolar, sex stycken, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.100 000 SEK
328Axel Einar Hjorth, stolar, fyra stycken, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.65 000 SEK
329Axel Einar Hjorth, barvagn, "Typenko", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.14 000 SEK
330Axel Einar Hjorth, spegel, "Coolidge", Nordiska Kompaniet, 1928.100 000 SEK
331Axel Einar Hjorth, matbord, "Birka", Nordiska Kompaniet, 1937.42 000 SEK
332Axel Einar Hjorth, stolar, sex stycken, "Birka", Nordiska Kompaniet, 1937.65 000 SEK
333Carl-Axel Acking, matbord, snickarmästare Torsten Schollin, för Stockholms Hantverksförening, ca 1934-39.28 000 SEK
334Axel Einar Hjorth, stolar, fyra stycken, "Corall", Nordiska Kompaniet, 1935.28 000 SEK
335Axel Einar Hjorth, skrivstol, "O.K.", Nordiska Kompaniet, 1937.19 000 SEK
336Erik Tidstrand, taklampor, ett par, modell "29423", Nordiska Kompaniet, 1930-40-tal.70 000 SEK
337Bertil Brisborg, golvlampor, ett par, modell "32122", Nordiska Kompaniet, 1940-50-tal.30 000 SEK
338Bertil Brisborg, golvlampor, modell "32160", Nordiska Kompaniet, 1940-50-tal.Återrop
339Carl Malmsten, bord, Sverige, 1930-tal.13 000 SEK
340Carl Malmsten, bokskåp, Sverige, 1930-tal.20 000 SEK
341Nils Ahrbom & Helge Zimdahl, sideboard, Stockholm, 1932.Återrop
342Gunnar Asplund, karmstolar, åtta stycken, Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, ca 1934‑35, för Bredenbergs varuhus.Återrop
343Axel Einar Hjorth, matbord, "O.K.", Nordiska Kompaniet, 1937.22 000 SEK
344Carl-Axel Acking, taklampa, modell "1164", Bröderna Malmströms Metallvarufabrik, Malmö, 1940-50-tal.280 000 SEK
345Carl-Axel Acking, vägglampetter, ett par, modell "5019", Bröderna Malmströms Metallvarufabrik, Malmö, 1940-50-tal.32 000 SEK
346Carl-Axel Acking, golvlampa, modell "2645", Bröderna Malmströms Metallvarufabrik, Malmö, 1940-50-tal.300 000 SEK
347Carl-Axel Acking, vägglampor, ett par, modell "5017", Bröderna Malmströms Metallvarufabrik, Malmö, 1940-tal.110 000 SEK
348Carl-Axel Acking, vägglampor, ett par, modell "5017", Bröderna Malmströms Metallvarufabrik, Malmö, 1940-tal.95 000 SEK
350Carl-Axel Acking, vägglampor, ett par, modell "5029", Bröderna Malmströms Metallvarufabrik, Malmö, 1940-tal.60 000 SEK
351Carl-Axel Acking, vägglampor, ett par, modell "5029", Bröderna Malmströms Metallvarufabrik, Malmö, 1940-tal.70 000 SEK
353Carl Malmsten, spegel, Sverige, 1950-tal.15 000 SEK
354Carl Malmsten, byrå, Sverige, 1950-tal.55 000 SEK
355Bruno Mathsson, matbord, Firma Karl Mathsson, Värnamo, 1933.105 000 SEK
356Bruno Mathsson, vägghylla, Firma Karl Mathsson, Värnamo, 1950-tal.80 000 SEK
357Bruno Mathsson, bänk/bord, Firma Karl Mathsson, Värnamo, 1961.17 000 SEK
358Bruno Mathsson, bokvagga, Firma Karl Mathsson, Värnamo, 1950-tal.18 000 SEK
359Hans Bergström, taklampa, modell "3", ateljé Lyktan, Åhus, 1940-50-tal.75 000 SEK
360Hans Bergström, vägglampor, ett par, "Rankan", modell "392", ateljé Lyktan, Åhus, 1930-40-tal.48 000 SEK
361Hans Bergström, takkrona, modell "3", Asea, 1940-50-tal.115 000 SEK
362Hans Bergström, vägglampa, modell "329", ateljé Lyktan, Åhus, 1940-tal.Återrop
363Hans Bergström, golvlampor, ett par, modell "544", ateljé Lyktan, Åhus, 1940-50-tal.46 000 SEK
364Hans Bergström, taklampa, ateljé Lyktan, Åhus, 1950-tal.44 000 SEK
365David Rosén, taburetter, ett par, "Berga", Nordiska Kompaniet, 1940-tal.32 000 SEK
366David Rosén, pall, "Berga", Nordiska Kompaniet, 1940-tal.55 000 SEK
367David Rosén, pall, "Berga", Nordiska Kompaniet, 1940-tal.44 000 SEK
368Otto Schulz, barskåp, Boet, Göteborg, 1948.36 000 SEK
369Harald Notini, bordslampa, modell "6891", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm, 1920-tal.26 000 SEK
370Harald Notini, bordslampa, modell "15439", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm, 1940-tal.13 000 SEK
371Harald Notini, taklampor, ett par, modell "11555", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm, 1940-tal.210 000 SEK
372Harald Notini, taklampor, ett par, modell "11555", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm, 1940-tal.220 000 SEK
373Harald Notini, bordslampa, modell "15416", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm, 1940-tal.11 000 SEK
374Harald Notini, golvlampor, ett par, modell "15230", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm, 1940-tal.26 000 SEK
375Harald Notini, bordslampa, modell "6853", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm, 1920-tal.18 000 SEK
376Harald Notini, taklampor, ett par, modell "11478", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm, 1940-tal.70 000 SEK
377Harald Notini, vägglampetter, ett par, modell "8495", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm, 1940-tal.10 000 SEK
378Harald Notini, vägglampetter, ett par, modell "8495", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm, 1940-tal.11 000 SEK
379Harald Notini, taklampa, variant av modell "11511", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm, 1940-tal.28 000 SEK
380Harald Notini, taklampor, ett par, modell "11773", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm, 1940-50-tal.15 000 SEK
381Harald Notini, taklampor, ett par, modell "11773", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm, 1940-50-tal.20 000 SEK
382Harald Notini, bordslampa, modell "15525", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm, 1950-tal.30 000 SEK
383Harald Notini, golvlampa, modell "15600", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm, 1950-tal.9 000 SEK
384Harald Notini, vägglampor, ett par, modell "8596", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm, 1940-50-tal.14 000 SEK
385Harald Notini, eller Uno Westerberg, taklampor, ett par, modell "11995", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm, 1950-tal.60 000 SEK
386Harald Notini, eller Uno Westerberg, golvlampor, ett par, modell "15750", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm, 1950-60-tal.18 000 SEK
387Arne Norell, fåtölj "Gary" (Tummen), Gösta Westerberg, Stockholm, 1950-tal.80 000 SEK
388Runar Engblom, stolar, tio stycken, för Stockholms Hantverksförening, 1940-50-tal.Återrop
389Scandinavian Modern, soffa, 1900-talets mitt.60 000 SEK
390Scandinavian Modern, fåtöljer, ett par, 1900-talets mitt.55 000 SEK
391Scandinavian Modern, fåtöljer, ett par, "Clam chairs", 1940-50-tal.155 000 SEK
392Gio Ponti, skrivbord med stol, Giordano Chiesa eller Cassina, för Hotel Parco dei Principi, Rom, ca 1964.65 000 SEK
393Bertil Brisborg, & Olle Elmgren, taklampor, ett par, Nordiska Kompaniet, 1940-tal.70 000 SEK
394Bertil Brisborg, bordslampor, ett par, modell "30950", Nordiska Kompaniet, 1940-tal.15 000 SEK