Nr. | Föremål | Klubbat pris |
293 | John Lundqvist, skulptur, kvinnohuvud, guldpatinerad gips, daterad 1933. | 7 500 SEK |
294 | Axel Gute, bokstöd, ett par, Swedish Grace, 1920-tal. | 7 500 SEK |
295 | Carl Hörvik, trädgårdsmöbel, bord och ett par stolar, möjligen tillverkade av Thulins vagnfabrik, Skillingaryd. | 60 000 SEK |
296 | Carl Hörvik, trädgårdsstolar, fyra stycken, möjligen tillverkade av Thulins vagnfabrik, Skillingaryd. | 46 000 SEK |
297 | Elis Bergh, takkrona, Swedish Grace, C.G. Hallberg, Stockholm, 1920-tal. | 34 000 SEK |
298 | Anna Petrus, urnor, ett par, "Blomkruka N:r 1", Näfveqvarns bruk. | 60 000 SEK |
299 | Anna Petrus, blomlåda, "Blomlåda N:r 1", Näfveqvarns bruk. | 22 000 SEK |
300 | Anna Petrus, blomlåda, "Blomlåda N:r 1", Näfveqvarns bruk. | 22 000 SEK |
301 | Sten Ericson, urnor, ett par, "Jakturnan", Näfveqvarns bruk. | 32 000 SEK |
302 | Fåtölj, "Knieschwimmer", Österrike, 1900-talets början. | 90 000 SEK |
303 | Alice Nordin, bordslampa, Fonderia Artistica Gusmano Vignali, Florens, ca 1903-04. | 8 000 SEK |
304 | Alice Nordin, bordslampa, "Natt och Morgon", Herman Bergmans Konstgjuteri, Stockholm, jugend, 1900-talets början. | 28 000 SEK |
305 | Carl Westman, skrivbord, betsad furu, Sverige, ca 1910. | 28 000 SEK |
306 | Carl Westman, fåtölj, betsad furu, Sverige, ca 1910. | 9 000 SEK |
307 | Carl Westman, bokhylla, betsad furu, Sverige, ca 1910. | Återrop |
308 | Carl Westman, bord, betsad furu, Sverige, ca 1910. | 9 500 SEK |
309 | Jugend/Art Nouveau, pall, Sverige, tidigt 1900-tal. | 20 000 SEK |
310 | Otto Schulz, bord, Boet, Göteborg, 1920-tal. | 55 000 SEK |
311 | Otto Schulz, skåp, Boet, Göteborg, 1920-30-tal. | 300 000 SEK |
312 | Axel Larsson, bokhyllor, ett par, Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, för Stockholmsutställningen 1930. | 9 000 SEK |
313 | Axel Larsson, tillskrivet, bord, Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, för Stockholmsutställningen 1930. | 8 500 SEK |
314 | Osvald Almqvist, soffa, Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, för Stockholmsutställningen 1930. | 18 000 SEK |
315 | Harald Notini, taklampa, modell "6170", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm, 1920-30-tal. | 42 000 SEK |
316 | Lars Holmström, ljusstakar, ett par, mässing, Arvika, Swedish Grace, 1920/30-tal. | 17 000 SEK |
317 | Axel Einar Hjorth, fåtöljer, ett par, "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1929. | 160 000 SEK |
318 | Axel Einar Hjorth, bord med stenskiva, "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1931. | 420 000 SEK |
319 | Axel Einar Hjorth, spegel, "Sport", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 18 000 SEK |
320 | Axel Einar Hjorth, spegel med hylla, "Sport", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 24 000 SEK |
321 | Axel Einar Hjorth, karmstolar, ett par, ”Lovö”, Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 220 000 SEK |
322 | Axel Einar Hjorth, matbord, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 50 000 SEK |
323 | Axel Einar Hjorth, skåp, ”Lovö”, Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 210 000 SEK |
324 | Axel Einar Hjorth, stolar, sex stycken, ”Lovö”, Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 310 000 SEK |
325 | Axel Einar Hjorth, bord, "Sport", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 40 000 SEK |
326 | Axel Einar Hjorth, stolar, sex stycken, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 85 000 SEK |
327 | Axel Einar Hjorth, stolar, sex stycken, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 100 000 SEK |
328 | Axel Einar Hjorth, stolar, fyra stycken, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 65 000 SEK |
329 | Axel Einar Hjorth, barvagn, "Typenko", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 14 000 SEK |
330 | Axel Einar Hjorth, spegel, "Coolidge", Nordiska Kompaniet, 1928. | 100 000 SEK |
331 | Axel Einar Hjorth, matbord, "Birka", Nordiska Kompaniet, 1937. | 42 000 SEK |
332 | Axel Einar Hjorth, stolar, sex stycken, "Birka", Nordiska Kompaniet, 1937. | 65 000 SEK |
333 | Carl-Axel Acking, matbord, snickarmästare Torsten Schollin, för Stockholms Hantverksförening, ca 1934-39. | 28 000 SEK |
334 | Axel Einar Hjorth, stolar, fyra stycken, "Corall", Nordiska Kompaniet, 1935. | 28 000 SEK |
335 | Axel Einar Hjorth, skrivstol, "O.K.", Nordiska Kompaniet, 1937. | 19 000 SEK |
336 | Erik Tidstrand, taklampor, ett par, modell "29423", Nordiska Kompaniet, 1930-40-tal. | 70 000 SEK |
337 | Bertil Brisborg, golvlampor, ett par, modell "32122", Nordiska Kompaniet, 1940-50-tal. | 30 000 SEK |
338 | Bertil Brisborg, golvlampor, modell "32160", Nordiska Kompaniet, 1940-50-tal. | Återrop |
339 | Carl Malmsten, bord, Sverige, 1930-tal. | 13 000 SEK |
340 | Carl Malmsten, bokskåp, Sverige, 1930-tal. | 20 000 SEK |
341 | Nils Ahrbom & Helge Zimdahl, sideboard, Stockholm, 1932. | Återrop |
342 | Gunnar Asplund, karmstolar, åtta stycken, Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, ca 1934‑35, för Bredenbergs varuhus. | Återrop |
343 | Axel Einar Hjorth, matbord, "O.K.", Nordiska Kompaniet, 1937. | 22 000 SEK |
344 | Carl-Axel Acking, taklampa, modell "1164", Bröderna Malmströms Metallvarufabrik, Malmö, 1940-50-tal. | 280 000 SEK |
345 | Carl-Axel Acking, vägglampetter, ett par, modell "5019", Bröderna Malmströms Metallvarufabrik, Malmö, 1940-50-tal. | 32 000 SEK |
346 | Carl-Axel Acking, golvlampa, modell "2645", Bröderna Malmströms Metallvarufabrik, Malmö, 1940-50-tal. | 300 000 SEK |
347 | Carl-Axel Acking, vägglampor, ett par, modell "5017", Bröderna Malmströms Metallvarufabrik, Malmö, 1940-tal. | 110 000 SEK |
348 | Carl-Axel Acking, vägglampor, ett par, modell "5017", Bröderna Malmströms Metallvarufabrik, Malmö, 1940-tal. | 95 000 SEK |
350 | Carl-Axel Acking, vägglampor, ett par, modell "5029", Bröderna Malmströms Metallvarufabrik, Malmö, 1940-tal. | 60 000 SEK |
351 | Carl-Axel Acking, vägglampor, ett par, modell "5029", Bröderna Malmströms Metallvarufabrik, Malmö, 1940-tal. | 70 000 SEK |
353 | Carl Malmsten, spegel, Sverige, 1950-tal. | 15 000 SEK |
354 | Carl Malmsten, byrå, Sverige, 1950-tal. | 55 000 SEK |
355 | Bruno Mathsson, matbord, Firma Karl Mathsson, Värnamo, 1933. | 105 000 SEK |
356 | Bruno Mathsson, vägghylla, Firma Karl Mathsson, Värnamo, 1950-tal. | 80 000 SEK |
357 | Bruno Mathsson, bänk/bord, Firma Karl Mathsson, Värnamo, 1961. | 17 000 SEK |
358 | Bruno Mathsson, bokvagga, Firma Karl Mathsson, Värnamo, 1950-tal. | 18 000 SEK |
359 | Hans Bergström, taklampa, modell "3", ateljé Lyktan, Åhus, 1940-50-tal. | 75 000 SEK |
360 | Hans Bergström, vägglampor, ett par, "Rankan", modell "392", ateljé Lyktan, Åhus, 1930-40-tal. | 48 000 SEK |
361 | Hans Bergström, takkrona, modell "3", Asea, 1940-50-tal. | 115 000 SEK |
362 | Hans Bergström, vägglampa, modell "329", ateljé Lyktan, Åhus, 1940-tal. | Återrop |
363 | Hans Bergström, golvlampor, ett par, modell "544", ateljé Lyktan, Åhus, 1940-50-tal. | 46 000 SEK |
364 | Hans Bergström, taklampa, ateljé Lyktan, Åhus, 1950-tal. | 44 000 SEK |
365 | David Rosén, taburetter, ett par, "Berga", Nordiska Kompaniet, 1940-tal. | 32 000 SEK |
366 | David Rosén, pall, "Berga", Nordiska Kompaniet, 1940-tal. | 55 000 SEK |
367 | David Rosén, pall, "Berga", Nordiska Kompaniet, 1940-tal. | 44 000 SEK |
368 | Otto Schulz, barskåp, Boet, Göteborg, 1948. | 36 000 SEK |
369 | Harald Notini, bordslampa, modell "6891", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm, 1920-tal. | 26 000 SEK |
370 | Harald Notini, bordslampa, modell "15439", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm, 1940-tal. | 13 000 SEK |
371 | Harald Notini, taklampor, ett par, modell "11555", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm, 1940-tal. | 210 000 SEK |
372 | Harald Notini, taklampor, ett par, modell "11555", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm, 1940-tal. | 220 000 SEK |
373 | Harald Notini, bordslampa, modell "15416", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm, 1940-tal. | 11 000 SEK |
374 | Harald Notini, golvlampor, ett par, modell "15230", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm, 1940-tal. | 26 000 SEK |
375 | Harald Notini, bordslampa, modell "6853", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm, 1920-tal. | 18 000 SEK |
376 | Harald Notini, taklampor, ett par, modell "11478", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm, 1940-tal. | 70 000 SEK |
377 | Harald Notini, vägglampetter, ett par, modell "8495", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm, 1940-tal. | 10 000 SEK |
378 | Harald Notini, vägglampetter, ett par, modell "8495", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm, 1940-tal. | 11 000 SEK |
379 | Harald Notini, taklampa, variant av modell "11511", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm, 1940-tal. | 28 000 SEK |
380 | Harald Notini, taklampor, ett par, modell "11773", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm, 1940-50-tal. | 15 000 SEK |
381 | Harald Notini, taklampor, ett par, modell "11773", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm, 1940-50-tal. | 20 000 SEK |
382 | Harald Notini, bordslampa, modell "15525", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm, 1950-tal. | 30 000 SEK |
383 | Harald Notini, golvlampa, modell "15600", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm, 1950-tal. | 9 000 SEK |
384 | Harald Notini, vägglampor, ett par, modell "8596", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm, 1940-50-tal. | 14 000 SEK |
385 | Harald Notini, eller Uno Westerberg, taklampor, ett par, modell "11995", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm, 1950-tal. | 60 000 SEK |
386 | Harald Notini, eller Uno Westerberg, golvlampor, ett par, modell "15750", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm, 1950-60-tal. | 18 000 SEK |
387 | Arne Norell, fåtölj "Gary" (Tummen), Gösta Westerberg, Stockholm, 1950-tal. | 80 000 SEK |
388 | Runar Engblom, stolar, tio stycken, för Stockholms Hantverksförening, 1940-50-tal. | Återrop |
389 | Scandinavian Modern, soffa, 1900-talets mitt. | 60 000 SEK |
390 | Scandinavian Modern, fåtöljer, ett par, 1900-talets mitt. | 55 000 SEK |
391 | Scandinavian Modern, fåtöljer, ett par, "Clam chairs", 1940-50-tal. | 155 000 SEK |
392 | Gio Ponti, skrivbord med stol, Giordano Chiesa eller Cassina, för Hotel Parco dei Principi, Rom, ca 1964. | 65 000 SEK |
393 | Bertil Brisborg, & Olle Elmgren, taklampor, ett par, Nordiska Kompaniet, 1940-tal. | 70 000 SEK |
394 | Bertil Brisborg, bordslampor, ett par, modell "30950", Nordiska Kompaniet, 1940-tal. | 15 000 SEK |