soffa, Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, för Stockholmsutställningen 1930.
Björk, lös stoppad sits och rygg, etikettmärkt på bakstycket Stockholmsutställningen 1930. Hall 36 Rum 1 Märke Färg 24‑27 S.M.F Bodafors. Längd 198 cm, djup 84 cm, höjd 78 cm.
Slitage, senare klädsel.
Revisor Eric Granat (1895‑1976) och konsertsångerska Néa Hedberg-Granat, förvärvad vid Stockholmsutställningen 1930.
Stockholmsutställningen 1930, hall 36 Hyreslägenheter, lägenhet 12 ritad av arkitekt David Dahl, Stockholm.
Katalog, "Stockholmsutställningen 1930 av konstindustri, konsthantverk och hemslöjd: Specialkatalog över bostadsavdelningen", Utställningsförlaget 1930, omnämnd samt avbildad s. 117‑118.
Gregor Paulsson (red.) & Nils G. Wollin (red.), "Svenska Slöjdföreningens Tidskrift", eget förlag 1930, s. 110, modellen avbildad pl. 21.
Osvald Almqvist var en stilbildande svensk arkitekt vid funktionalismens genombrott under slutet av 1920-talet. Han var vid tiden ansvarig arkitekt för många kraftverksbyggen, men ligger också bakom nyskapande idéer till moderna svenska standardiserade kök. Almqvist blev sedermera stadsträdgårdsmästare i Stockholm mellan 1936 och 1938 och står bakom planerna för bland andra Fredhällsparken och Rålambshovsparken, båda på Kungsholmen.