314
1556722

Osvald Almqvist

(Sverige, 1884-1950)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 400 - 1 870 USD

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Osvald Almqvist
(Sverige, 1884-1950)

soffa, Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, för Stockholmsutställningen 1930.

Björk, lös stoppad sits och rygg, etikettmärkt på bakstycket Stockholmsutställningen 1930. Hall 36 Rum 1 Märke Färg 24‑27 S.M.F Bodafors. Längd 198 cm, djup 84 cm, höjd 78 cm.

Slitage, senare klädsel.

Proveniens

Revisor Eric Granat (1895‑1976) och konsertsångerska Néa Hedberg-Granat, förvärvad vid Stockholmsutställningen 1930.

Stockholmsutställningen 1930, hall 36 Hyreslägenheter, lägenhet 12 ritad av arkitekt David Dahl, Stockholm.

Katalog, "Stockholmsutställningen 1930 av konstindustri, konsthantverk och hemslöjd: Specialkatalog över bostadsavdelningen", Utställningsförlaget 1930, omnämnd samt avbildad s. 117‑118.
Gregor Paulsson (red.) & Nils G. Wollin (red.), "Svenska Slöjdföreningens Tidskrift", eget förlag 1930, s. 110, modellen avbildad pl. 21.

Formgivare

Osvald Almqvist var en stilbildande svensk arkitekt vid funktionalismens genombrott under slutet av 1920-talet. Han var vid tiden ansvarig arkitekt för många kraftverksbyggen, men ligger också bakom nyskapande idéer till moderna svenska standardiserade kök. Almqvist blev sedermera stadsträdgårdsmästare i Stockholm mellan 1936 och 1938 och står bakom planerna för bland andra Fredhällsparken och Rålambshovsparken, båda på Kungsholmen.