bordslampa, Fonderia Artistica Gusmano Vignali, Florens, ca 1903-04.
Patinerad brons, mytologiskt skulpturalt motiv av kvinno- samt mansfigur med panflöjt på svepande fot, signerad på livet Alice Nordin samt gjutarmärkt Fond. G. Vignali. Firenze. Höjd 40 cm inklusive pergamentskärm (fotens höjd ca 20 cm).
Smärre slitage, skärm med skador, ej funktionstestad.
Årsskiftet 1903-1904 vistades och verkade Alice Nordin i Florens, varifrån hon sände resebrev hem till tidskriften Idun. I januarinumret 1904 skriver hon om sin tillvaro i Florens:
"När jag går till min bronsgjutare ute vid Bellosguardos barrièra, har jag god tid att anställa betraktelser. Jag går ut genom Porta San Frediano, sedan jag lämnat de eleganta Lungarnokvarteren bakom mig, tränger mig fram bland bönder, åsnedrifvare, kuskar och folk af alla möjliga slag, som i allmänhet myllra ut och in genom porten. [...] Från Porta San Frediano går en väg till Porta Romana, på ena sidan begränsad af stadsmuren, på den andra af husraden. [...] Men Bellosguardos kulle brinner i den nedgående solens ljus och de blå bergen stå vid horisonten som eviga vaktposter kring renässansstadens skönhet och vemod."
Gjuteriet Gusmano Vignali låg på Viale Francesco Petrarca som leder upp till nämnda Porta Romana, Florens stadsport från 1200-talet. Gjutgods signerat Alice Nordin och utfört i Italien är synnerligen ovanligt, varför föreliggande bordslampa torde vara särskilt anmärkningsvärd ur ett konsthistoriskt perspektiv.
Alice Nordin var en svensk skulptör och bildkonstnär född i Stockholm. Hon studerade vid Tekniska skolan, Konstakademien i Stockholm samt på resor till Paris, Rom och Florens. Nordin var med och startade ”Damernas egen Akademi” tillsammans med Selma Lagerlöf. Hon har målat blomsterstilleben men är främst känd som skulptör. Hennes skulpturer föreställer ofta kvinnor och barn inspirerade av den grekisk-romerska skulpturkonsten. Hon skapade främst i gips, brons och marmor. Hon ritade även belysningsarmaturer för Böhlmarks lampfabrik i Stockholm samt arbetade på 1910-talet för Gustavsberg och gjorde skulpturer i parian.