346
1571616

Carl-Axel Acking

(Sverige, 1910-2001)
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 200 - 17 700 EUR
14 000 - 18 700 USD

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Carl-Axel Acking
(Sverige, 1910-2001)

golvlampa, modell "2645", Bröderna Malmströms Metallvarufabrik, Malmö, 1940-50-tal.

Fot av mässing, stomme med lindat läder, tre skärmar av perforerad mässing. Höjd ca 170,5 cm, diameter ca 65 cm.

Slitage och fläckar. Ej funktionstestad.

Produktkatalog, "Bröderna Malmströms metallvarufabrik", Nr 18, 1940, modellen avbildad s. 53.
Samt avbildad i Carl-Axel Ackings arkiv på ArkDes, Stockholm.

Formgivare

Carl-Axel Acking räknas som en av de mest inflytelserika svenska arkitekterna och formgivarna under 1930-50-talen. Ackings möbler och belysningsarmaturer har tillverkats av bland annat Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors, Kooperativa Förbundet i Stockholm och Bröderna Malmströms Metallvarufabrik i Malmö, samt av flertalet snickarmästare för Stockholms Hantverksförening. Han hade också en viktig roll på Nordiska Kompaniets möbelavdelning under 1940-50-talet där han bland annat formgav den ikoniska stolen "Trienna". Acking fick tidigt sitt genombrott på Världsutställningen i Paris 1937, och hade många ärofyllda uppdrag under följande år. Acking var en av huvudarkitekterna bakom utställningen H55 i Helsingborg år 1955 och hade betydande positioner inom den svenska arkitektur- och formvärlden.