Modern Art & Design 660

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1Alf Wallander, vas, överfångsglas, Kosta, ca 1909, jugend.28 000 SEK
2Alf Wallander, vas, överfångsglas, Kosta, ca 1908-1909, jugend.38 000 SEK
3Karl Lindeberg, vas, överfångsglas, Kosta, 1900-talets början, jugend.9 000 SEK
4Reijmyre Glasbruk, vas, marqueterie-sur-verre, troligen Betzy Ählström eller Fredrik Kessmeier, ca 1901-1905.26 000 SEK
5Axel Enoch Boman, vas, överfångsglas, Reijmyre glasbruk, 1910, jugend.20 000 SEK
6Agnes de Frumerie, lampkupa/skulptur, pâte de verre, Sverige, 1920-tal.Återrop
7Vicke Lindstrand, vas, glas, Orrefors, 1930-tal.20 000 SEK
8Vicke Lindstrand, vas, glas, Orrefors, 1930-tal.19 000 SEK
9Edvin Öhrström, vas, ariel, glas, Orrefors, 1939, nr 90.240 000 SEK
10Edvin Öhrström, vas, glas, ariel, Orrefors 1948.16 000 SEK
11Edvin Öhrström, vas, glas, ariel, Orrefors 1966.11 000 SEK
12Edvin Öhrström, vas, glas, ariel, Orrefors 1967.10 000 SEK
13Edvin Öhrström, vas, glas, ariel, Orrefors 1939, nr 188.310 000 SEK
13AEdvin Öhrström, skulptur, "Isig prisma", gjutet glas, Orrefors eller Lindshammars glasbruk, 1950-60-tal.22 000 SEK
14Sven Palmqvist, skål, ”Dubbel-Ravenna”, glas, Orrefors, 1961, nr 1858.55 000 SEK
15Ingeborg Lundin, vas, grönt underfångsglas, "Äpplet", Orrefors, efter 1957.34 000 SEK
16Vicke Lindstrand, vas, glas, "Vinter", Kosta, 1950-60-tal.22 000 SEK
17Vicke Lindstrand, vas, glas, "Träd i dimma", Kosta, 1950-60-tal.14 000 SEK
18Vicke Lindstrand, vas, glas, "Höst", Kosta, 1950-60-tal.12 000 SEK
19Ann Wolff, skål, graverat och slipat över- och underfångsglas, 1987, sannolikt egen studio.11 000 SEK
20Bertil Vallien, skulptur, sandgjutet glas, Kosta Boda.28 000 SEK
21Bertil Vallien, skulptur, sandgjutet glas, Kosta Boda.32 000 SEK
22Bertil Vallien, unik skulptur, "Precious Cargo", båt, sandgjutet glas, Kosta Boda, 1987.55 000 SEK
23Bengt Lindström, skulptur, "Mask B", glas, Berengo Studio, Murano, Italien, 2000, ed. 4/8.Återrop
24Gunnar Cyrén, skulptur, glas och förgyllt silver, Orrefors för World Equestrian Games, Stockholm 1990, ed. 1/10.41 000 SEK
25Bertil Vallien, skulptur, båt, sandgjutet glas, Kosta Boda 1991.50 000 SEK
26Bertil Vallien, unik skulptur, sandgjutet glas, huvud på ställ, Kosta Boda.32 000 SEK
27Bertil Vallien, skulptur, sandgjutet glas, Bullseye Glass Co., Portland, 1997.48 000 SEK
28Emile Gallé, vas, överfångsglas, "firepolished", Nancy, Frankrike, daterad 1900.7 500 SEK
28ADaum Frères, skål och fat, ett par, Nancy, Frankrike, 1900-talets början.Återrop
29Gunnel Nyman, vas, glas, Nuutajärvi Notsjö, Finland 1950-60tal.6 000 SEK
30Oiva Toikka, vas, glas, "Bambu", Nuutajärvi Notsjö, Finland 1967-69.7 000 SEK
31Oiva Toikka, plakett, Nuutajärvi Notsjö, Finland.Återrop
32Timo Sarpaneva, vas, "Claritas", glas, Iittala, Finland, 1985.12 500 SEK
33Carlo Scarpa, skål, "Sommerso a bollicine", modellnummer 3565, Venini, Murano Italien, ca 1935-43.6 500 SEK
34Carlo Scarpa, vas, "A fili e a fasce", modellnummer 4561, Venini, Murano, Italien, ca 1942.460 000 SEK
35Dino Martens, vas, "Oriente", modellnummer 5506, Aureliano Toso, Murano, Italien, 1950-60-tal.85 000 SEK
36Alessandro Pianon, skulptur, glas, fågel, "Pulcino", modellnummer s191, Vistosi, Italien, 1960-tal.70 000 SEK
37Alessandro Pianon, skulptur, glas, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.40 000 SEK
37AAlessandro Pianon, skulptur, glas, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.28 000 SEK
38Alessandro Pianon, skulptur, glas, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.36 000 SEK
38AAlessandro Pianon, skulptur, glas, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.38 000 SEK
39Nils Emil Lundström, & Karl Lindström, skrivställ, fajans, Rörstrand, 1920-tal.Återrop
40Wilhelm Kåge, vas, "Argenta", stengods, Gustavsberg, 1939, modell 1042.22 000 SEK
41Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", stengods, Gustavsbergs studio, 1948.22 000 SEK
41AWilhelm Kåge, drakvalp, stengods, Gustavsbergs studio, 1940-tal.75 000 SEK
42Wilhelm Kåge, skulptur, drakfisk, "Farsta", stengods, Gustavsbergs studio, 1958.60 000 SEK
43Wilhelm Kåge, skål på fot, "Farsta Spirea", stengods, Gustavsbergs studio, 1957.13 000 SEK
44Wilhelm Kåge, vaser, 4 st, och skål, "Farsta Spirea", stengods, Gustavsbergs studio, 1950-tal.34 000 SEK
45Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", stengods, Gustavsbergs studio, 1956.22 000 SEK
46Berndt Friberg, vas, glaserad keramik, Svedala slipvarufabrik, 1922.11 000 SEK
47Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio, 1965.19 000 SEK
48Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio, 1962.14 000 SEK
49Berndt Friberg, vaser, 5 st, och skålar, 2 st, stengods, Gustavsbergs studio, 1956-67.28 000 SEK
50Berndt Friberg, vaser, 9 st och skålar, 2 st, stengods, Gustavsbergs studio, 1964-69.36 000 SEK
51Berndt Friberg, miniatyrvaser, 8 st och skålar, 4 st, stengods, Gustavsbergs studio, 1962-68.30 000 SEK
52Berndt Friberg, vaser, 4 st och skål, stengods, Gustavsbergs studio, 1963-70.28 000 SEK
53Berndt Friberg, vaser, 7 st och skål, stengods, Gustavsbergs studio, 1956-64.22 000 SEK
54Berndt Friberg, vaser, 9 st och skålar, 3 st, stengods, Gustavsbergs studio, 1956-66.24 000 SEK
55Berndt Friberg, vaser, 7 st och skålar, 4 st, stengods, Gustavsbergs studio, 1960-tal.16 000 SEK
56Berndt Friberg, vaser, 5 st och skål, stengods, Gustavsbergs studio, 1963-66.40 000 SEK
57Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio, 1968.40 000 SEK
58Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio, 1976.30 000 SEK
59Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio, 1957.26 000 SEK
60Berndt Friberg, vaser, 7 st, stengods, Gustavsbergs studio, 1957-66.40 000 SEK
61Berndt Friberg, vaser, 8 st och skålar, 2 st, Gustavsbergs studio, 1959-66.34 000 SEK
62Berndt Friberg, vaser, 10 st och skålar, 2 st, stengods, Gustavsbergs studio, 1960-tal.24 000 SEK
63Berndt Friberg, vaser, 7 st, skålar, 5 st samt ask med lock, stengods, Gustavsbergs studio, ca 1963-68.17 000 SEK
64Stig Lindberg, figurin, "Lilla Eva", chamotterat stengods, Gustavsbergs studio, 1940-50-tal.7 500 SEK
65Stig Lindberg, skulptur, stengods, med vas av Berndt Friberg, Gustavsbergs studio, 1940-tal.19 000 SEK
66Stig Lindberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio, 1954.9 500 SEK
67Stig Lindberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio, 1953.6 500 SEK
68Stig Lindberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio, 1961.9 000 SEK
69Stig Lindberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio, 1963.46 000 SEK
70Stig Lindberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio, 1969.55 000 SEK
71Stig Lindberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio, 1963.42 000 SEK
72Stig Lindberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio, 1964.20 000 SEK
73Stig Lindberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio, 1966.9 500 SEK
74Stig Lindberg, skål, stengods, Gustavsbergs studio, 1963.7 500 SEK
75Stig Lindberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio, 1950-tal.34 000 SEK
76Stig Lindberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio, 1968.15 000 SEK
77Stig Lindberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio, 1966.14 000 SEK
78Stig Lindberg, vas, stengods, "Gnurgla", Gustavsbergs studio, 1960.11 000 SEK
79Stig Lindberg, unik skål, stengods, Gustavsbergs studio, 1962.40 000 SEK
80Stig Lindberg, miniatyrvaser, 7 st och skålar, 5 st, stengods, Gustavsbergs studio, 1955-68.16 000 SEK
81Stig Lindberg, tekanna samt skålar, 4 st, stengods, Gustavsbergs studio, 1960-63.Återrop
82Stig Lindberg, skulptur, patinerad brons, "Månfisken", Scandia Present, 1970-tal.18 000 SEK
83Lisa Larson, skulptur, "Myran", brons, Scandia Present, ca 1978, no 664.55 000 SEK
84Gunnar Nylund, skulptur, stengods, "Leo", lejon, Rörstrand, 1950-51.38 000 SEK
85Gunnar Nylund, unik vas, stengods, Rörstrand, 1900-talets mitt.6 500 SEK
86Gunnar Nylund, vas, stengods, Rörstrand, 1950-tal.18 000 SEK
87Carl-Harry Stålhane, unik golvvas, stengods, Rörstrand, 1960-70-tal, nr 3186.24 000 SEK
88Carl-Harry Stålhane, unik vas, stengods, Rörstrand, 1953.19 000 SEK
89Carl-Harry Stålhane, unik vas, stengods, Rörstrand, 1950.12 000 SEK
90Carl-Harry Stålhane, unik vas, stengods, Rörstrand, 1959.4 500 SEK
91Ewald Dahlskog, fat, fajans, Bobergs Fajansfabrik, Gävle, 1930-tal.5 000 SEK
92Ewald Dahlskog, fat, fajans, Bobergs Fajansfabrik, Gävle, 1930-tal.6 500 SEK
93Ewald Dahlskog, vas, fajans, Bobergs Fajansfabrik, Gävle, 1930-37, modell "D10".38 000 SEK
94Erich & Ingrid Triller, vas, stengods, Tobo.16 000 SEK
95Erich & Ingrid Triller, vas, stengods, Tobo.15 000 SEK