Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1 | Alf Wallander, vas, överfångsglas, Kosta, ca 1909, jugend. | 28 000 SEK |
2 | Alf Wallander, vas, överfångsglas, Kosta, ca 1908-1909, jugend. | 38 000 SEK |
3 | Karl Lindeberg, vas, överfångsglas, Kosta, 1900-talets början, jugend. | 9 000 SEK |
4 | Reijmyre Glasbruk, vas, marqueterie-sur-verre, troligen Betzy Ählström eller Fredrik Kessmeier, ca 1901-1905. | 26 000 SEK |
5 | Axel Enoch Boman, vas, överfångsglas, Reijmyre glasbruk, 1910, jugend. | 20 000 SEK |
6 | Agnes de Frumerie, lampkupa/skulptur, pâte de verre, Sverige, 1920-tal. | Återrop |
7 | Vicke Lindstrand, vas, glas, Orrefors, 1930-tal. | 20 000 SEK |
8 | Vicke Lindstrand, vas, glas, Orrefors, 1930-tal. | 19 000 SEK |
9 | Edvin Öhrström, vas, ariel, glas, Orrefors, 1939, nr 90. | 240 000 SEK |
10 | Edvin Öhrström, vas, glas, ariel, Orrefors 1948. | 16 000 SEK |
11 | Edvin Öhrström, vas, glas, ariel, Orrefors 1966. | 11 000 SEK |
12 | Edvin Öhrström, vas, glas, ariel, Orrefors 1967. | 10 000 SEK |
13 | Edvin Öhrström, vas, glas, ariel, Orrefors 1939, nr 188. | 310 000 SEK |
13A | Edvin Öhrström, skulptur, "Isig prisma", gjutet glas, Orrefors eller Lindshammars glasbruk, 1950-60-tal. | 22 000 SEK |
14 | Sven Palmqvist, skål, ”Dubbel-Ravenna”, glas, Orrefors, 1961, nr 1858. | 55 000 SEK |
15 | Ingeborg Lundin, vas, grönt underfångsglas, "Äpplet", Orrefors, efter 1957. | 34 000 SEK |
16 | Vicke Lindstrand, vas, glas, "Vinter", Kosta, 1950-60-tal. | 22 000 SEK |
17 | Vicke Lindstrand, vas, glas, "Träd i dimma", Kosta, 1950-60-tal. | 14 000 SEK |
18 | Vicke Lindstrand, vas, glas, "Höst", Kosta, 1950-60-tal. | 12 000 SEK |
19 | Ann Wolff, skål, graverat och slipat över- och underfångsglas, 1987, sannolikt egen studio. | 11 000 SEK |
20 | Bertil Vallien, skulptur, sandgjutet glas, Kosta Boda. | 28 000 SEK |
21 | Bertil Vallien, skulptur, sandgjutet glas, Kosta Boda. | 32 000 SEK |
22 | Bertil Vallien, unik skulptur, "Precious Cargo", båt, sandgjutet glas, Kosta Boda, 1987. | 55 000 SEK |
23 | Bengt Lindström, skulptur, "Mask B", glas, Berengo Studio, Murano, Italien, 2000, ed. 4/8. | Återrop |
24 | Gunnar Cyrén, skulptur, glas och förgyllt silver, Orrefors för World Equestrian Games, Stockholm 1990, ed. 1/10. | 41 000 SEK |
25 | Bertil Vallien, skulptur, båt, sandgjutet glas, Kosta Boda 1991. | 50 000 SEK |
26 | Bertil Vallien, unik skulptur, sandgjutet glas, huvud på ställ, Kosta Boda. | 32 000 SEK |
27 | Bertil Vallien, skulptur, sandgjutet glas, Bullseye Glass Co., Portland, 1997. | 48 000 SEK |
28 | Emile Gallé, vas, överfångsglas, "firepolished", Nancy, Frankrike, daterad 1900. | 7 500 SEK |
28A | Daum Frères, skål och fat, ett par, Nancy, Frankrike, 1900-talets början. | Återrop |
29 | Gunnel Nyman, vas, glas, Nuutajärvi Notsjö, Finland 1950-60tal. | 6 000 SEK |
30 | Oiva Toikka, vas, glas, "Bambu", Nuutajärvi Notsjö, Finland 1967-69. | 7 000 SEK |
31 | Oiva Toikka, plakett, Nuutajärvi Notsjö, Finland. | Återrop |
32 | Timo Sarpaneva, vas, "Claritas", glas, Iittala, Finland, 1985. | 12 500 SEK |
33 | Carlo Scarpa, skål, "Sommerso a bollicine", modellnummer 3565, Venini, Murano Italien, ca 1935-43. | 6 500 SEK |
34 | Carlo Scarpa, vas, "A fili e a fasce", modellnummer 4561, Venini, Murano, Italien, ca 1942. | 460 000 SEK |
35 | Dino Martens, vas, "Oriente", modellnummer 5506, Aureliano Toso, Murano, Italien, 1950-60-tal. | 85 000 SEK |
36 | Alessandro Pianon, skulptur, glas, fågel, "Pulcino", modellnummer s191, Vistosi, Italien, 1960-tal. | 70 000 SEK |
37 | Alessandro Pianon, skulptur, glas, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal. | 40 000 SEK |
37A | Alessandro Pianon, skulptur, glas, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal. | 28 000 SEK |
38 | Alessandro Pianon, skulptur, glas, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal. | 36 000 SEK |
38A | Alessandro Pianon, skulptur, glas, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal. | 38 000 SEK |
39 | Nils Emil Lundström, & Karl Lindström, skrivställ, fajans, Rörstrand, 1920-tal. | Återrop |
40 | Wilhelm Kåge, vas, "Argenta", stengods, Gustavsberg, 1939, modell 1042. | 22 000 SEK |
41 | Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", stengods, Gustavsbergs studio, 1948. | 22 000 SEK |
41A | Wilhelm Kåge, drakvalp, stengods, Gustavsbergs studio, 1940-tal. | 75 000 SEK |
42 | Wilhelm Kåge, skulptur, drakfisk, "Farsta", stengods, Gustavsbergs studio, 1958. | 60 000 SEK |
43 | Wilhelm Kåge, skål på fot, "Farsta Spirea", stengods, Gustavsbergs studio, 1957. | 13 000 SEK |
44 | Wilhelm Kåge, vaser, 4 st, och skål, "Farsta Spirea", stengods, Gustavsbergs studio, 1950-tal. | 34 000 SEK |
45 | Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", stengods, Gustavsbergs studio, 1956. | 22 000 SEK |
46 | Berndt Friberg, vas, glaserad keramik, Svedala slipvarufabrik, 1922. | 11 000 SEK |
47 | Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio, 1965. | 19 000 SEK |
48 | Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio, 1962. | 14 000 SEK |
49 | Berndt Friberg, vaser, 5 st, och skålar, 2 st, stengods, Gustavsbergs studio, 1956-67. | 28 000 SEK |
50 | Berndt Friberg, vaser, 9 st och skålar, 2 st, stengods, Gustavsbergs studio, 1964-69. | 36 000 SEK |
51 | Berndt Friberg, miniatyrvaser, 8 st och skålar, 4 st, stengods, Gustavsbergs studio, 1962-68. | 30 000 SEK |
52 | Berndt Friberg, vaser, 4 st och skål, stengods, Gustavsbergs studio, 1963-70. | 28 000 SEK |
53 | Berndt Friberg, vaser, 7 st och skål, stengods, Gustavsbergs studio, 1956-64. | 22 000 SEK |
54 | Berndt Friberg, vaser, 9 st och skålar, 3 st, stengods, Gustavsbergs studio, 1956-66. | 24 000 SEK |
55 | Berndt Friberg, vaser, 7 st och skålar, 4 st, stengods, Gustavsbergs studio, 1960-tal. | 16 000 SEK |
56 | Berndt Friberg, vaser, 5 st och skål, stengods, Gustavsbergs studio, 1963-66. | 40 000 SEK |
57 | Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio, 1968. | 40 000 SEK |
58 | Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio, 1976. | 30 000 SEK |
59 | Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio, 1957. | 26 000 SEK |
60 | Berndt Friberg, vaser, 7 st, stengods, Gustavsbergs studio, 1957-66. | 40 000 SEK |
61 | Berndt Friberg, vaser, 8 st och skålar, 2 st, Gustavsbergs studio, 1959-66. | 34 000 SEK |
62 | Berndt Friberg, vaser, 10 st och skålar, 2 st, stengods, Gustavsbergs studio, 1960-tal. | 24 000 SEK |
63 | Berndt Friberg, vaser, 7 st, skålar, 5 st samt ask med lock, stengods, Gustavsbergs studio, ca 1963-68. | 17 000 SEK |
64 | Stig Lindberg, figurin, "Lilla Eva", chamotterat stengods, Gustavsbergs studio, 1940-50-tal. | 7 500 SEK |
65 | Stig Lindberg, skulptur, stengods, med vas av Berndt Friberg, Gustavsbergs studio, 1940-tal. | 19 000 SEK |
66 | Stig Lindberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio, 1954. | 9 500 SEK |
67 | Stig Lindberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio, 1953. | 6 500 SEK |
68 | Stig Lindberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio, 1961. | 9 000 SEK |
69 | Stig Lindberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio, 1963. | 46 000 SEK |
70 | Stig Lindberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio, 1969. | 55 000 SEK |
71 | Stig Lindberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio, 1963. | 42 000 SEK |
72 | Stig Lindberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio, 1964. | 20 000 SEK |
73 | Stig Lindberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio, 1966. | 9 500 SEK |
74 | Stig Lindberg, skål, stengods, Gustavsbergs studio, 1963. | 7 500 SEK |
75 | Stig Lindberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio, 1950-tal. | 34 000 SEK |
76 | Stig Lindberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio, 1968. | 15 000 SEK |
77 | Stig Lindberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio, 1966. | 14 000 SEK |
78 | Stig Lindberg, vas, stengods, "Gnurgla", Gustavsbergs studio, 1960. | 11 000 SEK |
79 | Stig Lindberg, unik skål, stengods, Gustavsbergs studio, 1962. | 40 000 SEK |
80 | Stig Lindberg, miniatyrvaser, 7 st och skålar, 5 st, stengods, Gustavsbergs studio, 1955-68. | 16 000 SEK |
81 | Stig Lindberg, tekanna samt skålar, 4 st, stengods, Gustavsbergs studio, 1960-63. | Återrop |
82 | Stig Lindberg, skulptur, patinerad brons, "Månfisken", Scandia Present, 1970-tal. | 18 000 SEK |
83 | Lisa Larson, skulptur, "Myran", brons, Scandia Present, ca 1978, no 664. | 55 000 SEK |
84 | Gunnar Nylund, skulptur, stengods, "Leo", lejon, Rörstrand, 1950-51. | 38 000 SEK |
85 | Gunnar Nylund, unik vas, stengods, Rörstrand, 1900-talets mitt. | 6 500 SEK |
86 | Gunnar Nylund, vas, stengods, Rörstrand, 1950-tal. | 18 000 SEK |
87 | Carl-Harry Stålhane, unik golvvas, stengods, Rörstrand, 1960-70-tal, nr 3186. | 24 000 SEK |
88 | Carl-Harry Stålhane, unik vas, stengods, Rörstrand, 1953. | 19 000 SEK |
89 | Carl-Harry Stålhane, unik vas, stengods, Rörstrand, 1950. | 12 000 SEK |
90 | Carl-Harry Stålhane, unik vas, stengods, Rörstrand, 1959. | 4 500 SEK |
91 | Ewald Dahlskog, fat, fajans, Bobergs Fajansfabrik, Gävle, 1930-tal. | 5 000 SEK |
92 | Ewald Dahlskog, fat, fajans, Bobergs Fajansfabrik, Gävle, 1930-tal. | 6 500 SEK |
93 | Ewald Dahlskog, vas, fajans, Bobergs Fajansfabrik, Gävle, 1930-37, modell "D10". | 38 000 SEK |
94 | Erich & Ingrid Triller, vas, stengods, Tobo. | 16 000 SEK |
95 | Erich & Ingrid Triller, vas, stengods, Tobo. | 15 000 SEK |