lampkupa/skulptur, pâte de verre, Sverige, 1920-tal.
Reliefdekor av älvor och rosor i lila och grågrönt, signerad A.d.F. 1924. Höjd 9,2 cm, diameter 10,5 cm.
Enligt uppgift gåva från Agnes de Frumeries släkting på 1930-talet.
Därefter genom arv inom familjen.
En lampkupa av samma modell skänktes av Agnes de Frumeries efterlevande till Västergötlands museum, inv. nr 1M16-75602.