vas, överfångsglas, Kosta, ca 1908-1909, jugend.
Överfång i rosa med etsad dekor av åkervinda mot matterad fond, signerad Kosta A. Wallander. Höjd 39 cm.
På Alf Wallanders akvarellerade förlaga är denna modell noterad som No 6.
Obetydlig nagg under mynningen.
Ann Marie Herlitz-Gezelius, "Kosta", Bokförlaget Signum 1987, se förlagan från Kostas arkiv avbildad s. 33.
Alf Wallander var en svensk bildkonstnär, keramiker och glasformgivare född i Stockholm. Redan som 15-åring började han vid "Slöjdskolan" i Stockholm, han studerade sedan vid Konstakademien och sedan i Paris 1885-1889.
Wallander var en mycket mångsidig konstnär och påverkad av tidsandan runt sekelskiftet 1900 blev han bland annat inspirerad av författaren Ellen Keys filosofi om "Skönhet för alla" och den brittiska Arts & Crafts-rörelsen, något man kan se i Wallanders formgivning av möbler, textilier, glas och keramik. Wallander var knuten till Rörstrands Porslinsfabrik från 1895 och fick redan år 1896 uppmärksamhet för sin jugendkeramik och blev sedan utnämnd till konstnärlig ledare vid Rörstrand år 1900. Wallander var under åren 1907-1911 knuten till Kosta glasbruk som formgivare. Alf Wallander var vid sidan av Gunnar G.son Wennerberg de som dominerade som formgivare i Sverige under jugendepoken.