1564881

Reijmyre Glasbruk

(Sverige, Grundat 1810)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 400 - 1 870 USD

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Reijmyre Glasbruk
(Sverige, Grundat 1810)

vas, marqueterie-sur-verre, troligen Betzy Ählström eller Fredrik Kessmeier, ca 1901-1905.

Välsat glas i gröna nyanser, dekor av dykare till havs och fisk i buteljgrönt, osignerad. Höjd 23,8 cm.

Fotnagg.

Dag Widman, "Jugendepokens konstglas", Svenskt glas, Växjö 1995, sid 66-68.
Gunnel Mörkfors (red.), "Jugendglas från Reijmyre", Östergötlands länsmuseum, utställningskatalog nr 86, 2010, jfr div förlagor samt vaser med marina motiv, signerade av Betzy Ählström, Anna Boberg och Ferdinand Boberg, s. 15-20.

Bukowskis Modern Art + Design, auktion 640, nr 4, jämför vas av samma form och liknande storlek, sannolikt formgiven av Betzy Ählström.

Endast ett fåtal föremål i denna komplicerade teknik utfördes vid Reijmyre under en kort period inför Världsutställningen i Turin 1902 och strax därefter.

Världsutställningen i Turin pågick från maj till november 1902.
Fredrik Kessmeier och Carl Reimers fick uppdraget att svara för tillverkningen av dessa avancerade glaskonstverk och i Kessmeiers verkstad blåstes de första glasen till Turin-utställningen. Dag Widman skriver: "Konstnärerna bakom Reijmyres kollektion av glas för utställningen var Anna och Ferdinand Boberg samt Betzy Ählström. I motsats till Kosta arbetade man nu på Reijmyre med en teknik där glasen fick sin dekor i hyttarbetet genom välsning och påklipp. Förebilderna finns också här hos Gallé, där tekniken benämns "marqueterie sur verre". Man rullade glasposten i färgat glaskross och placerade olikfärgade glasstavar på posten, varefter det hela värmdes in och rullades mot välsplåten. Påklippen slipades ofta efteråt. Effekten blev inte olik de senare graalglasen, då ju mönstren huvudsakligen låg inne i glasmassan..." I Reijmyre glasbruks tillverkningsbok från åren 1901-02 kan man följa hela tillverkningen av dessa "Gallé-glas", som gjordes från december 1901 t o m augusti 1902 (det har senare framkommit att modellerna fortsatte att utföras fram till år 1905). Den komplicerade tekniken passade inte för serietillverkning utan upphörde så småningom och bruket återgick till att helt ägna sig åt kristallglas.

Betzy Ählström (1857-1934) arbetade som teckningslärarinna och var konstnärligt utbildad i målning och teckning. Hon knöts till Reijmyre glasbruk som formgivare av konstglas 1901-1902 inför utställningen i Turin. Hon formgav bl a en vas av samma form som denna och flera andra föremål med marina motiv.

Fredrik Kessmeier (1859-1946), av tysk glasblåsarsläkt, arbetade som glasblåsare vid Reijmyre glasbruk kring sekelskiftet 1900. Det är möjligt att han kan ha formgivit även egna föremål.

Formgivare

Reijmyre Glasbruk gurndades 1810 av jägmästare Johan Jacob Graver och friherre Mattias Alexander von Unger Sternberg. Glasbruket anlades i Rejmyra, som orten hette då. Sverige hade året innan avträtt Finland, 1809, och därmed mist de finska glasbruken, vilket medförde att glas i Sverige blev en bristvara.
Reijmyre Glasbruk var först i landet med att tillverka pressglas på 1830-talet. Glasbruket var först i Sverige med att anställa kvinnliga formgivare, Betzy Ählström och Anna Boberg anställdes i början på 1900-talet. Under denna tid arbetade drygt 350 personer på bruket.
Mellan 1937-58 jobbade Monica Bratt som formgivare på Reijmyre. Hon har formgivit glas som än idag tillverkas och är lika populärt. Hennes rubinröda glas skapade stor uppmärksamhet i början av 1950-talet och kom att bli Glasbrukets signum.
Idag tillverkar och säljer Reijmyre Glasbruk genuint svenskt glas med mer än 200 års hantverkstradition av munblåst glas.