311
1594303

Otto Schulz

(Tyskland, 1882-1970)
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
15 400 - 17 700 EUR
16 400 - 18 700 USD

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Otto Schulz
(Tyskland, 1882-1970)

skåp, Boet, Göteborg, 1920-30-tal

Björk, delvis mörkbetsad, sidor och dörrar klädda i rödbrunt läder med geometrisk pärlspiksdekor, s.k. bopoint, inredning med tre fasta hyllplan. Höjd 108 cm, bredd 75 cm, djup 30,5 cm. Nyckel finns.

Proveniens

Inköpt på Firma Boet, Göteborg.

Otto Schulz (red.), "Boet: Månadsskrift för Hemkultur, Hantverk och Konstindustri", 1931, s. 5-6, jämför snarlika skåp med samma typ av pärlspiksdekor respektive benställning.

Jämför liknande skåp, med samma typ av pärlspiksdekor, sålt på Bukowskis Modern Art & Design, auktion 648, våren 2023.

Formgivare