344
1564604

Carl-Axel Acking

(Sverige, 1910-2001)
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 200 - 17 700 EUR
14 000 - 18 700 USD

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Carl-Axel Acking
(Sverige, 1910-2001)

taklampa, modell "1164", Bröderna Malmströms Metallvarufabrik, Malmö, 1940-50-tal.

Mässing, fem perforerade skärmar, höj och sänkbar, lod och takkopp i mässing med detalj i trä. Diameter ca 90 cm, armaturens höjd ca 48 cm, justerbar totalhöjd ca 110-160 cm.

Slitage, smärre skador, senare el.

Proveniens

Medföljde vid köp av hus uppfört omkring 1950.

Produktkatalog, "Bröderna Malmströms metallvarufabrik", Nr 27, 1949, modellen avbildad s. 29.

Formgivare

Carl-Axel Acking räknas som en av de mest inflytelserika svenska arkitekterna och formgivarna under 1930-50-talen. Ackings möbler och belysningsarmaturer har tillverkats av bland annat Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors, Kooperativa Förbundet i Stockholm och Bröderna Malmströms Metallvarufabrik i Malmö, samt av flertalet snickarmästare för Stockholms Hantverksförening. Han hade också en viktig roll på Nordiska Kompaniets möbelavdelning under 1940-50-talet där han bland annat formgav den ikoniska stolen "Trienna". Acking fick tidigt sitt genombrott på Världsutställningen i Paris 1937, och hade många ärofyllda uppdrag under följande år. Acking var en av huvudarkitekterna bakom utställningen H55 i Helsingborg år 1955 och hade betydande positioner inom den svenska arkitektur- och formvärlden.