Important Spring Sale 657

Liveauktion 11−13 juni, 2024

Utlämning efter auktionen

Ingen utlämning erbjuds mellan 20 – 27 juni.

⟶ Se öppettider

1366 föremål
1195. Altarbord, zitan. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
1196. Hattställ, hardwood. Qingdynastin.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1197. Kista, hardwood. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1200. Cikadabur, kalebass. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1201. Rock, siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1204. Rock, broderat siden. Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1205. Kejserlig insignia, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1212. Glasmålning. Qingdynastin, omkring 1800.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1215. Ytterfoder, sten. Sen Ming/tidig Qingdynasti.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1217. Penselbad, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1218. Plakett, nefrit. Qingdynastin.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1219. Bältesspänne, förgylld koppar och sten. Qingdynastin.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1223. Tuschsten, Qingdynastin.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1226. Koppar med fat, sex stycken, silver. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1229. Skål, keramik, Jünglasyr. Songdynastin eller senare.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1230. Skål, keramik, av "Yaozhou-typ", Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1232. Vas, keramik. Yuan/Mingdynastin.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1235. Skål, blanc de chine. Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1236. Urna med lock, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1238. Vas, porslin. Qingdynastin med Chenghuas märke.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1239. Bordslampa/vas, porslin. Qingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1240. Figurin, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1241. Vas, porslin. Transition/Kangxi, 1600-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1242. Fat, tre stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1243. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1244. Praktfat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1247. Praktfat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1249. Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1251. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1252. Bålskål, vapenporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1253. Fat, vapenporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1254. Skulpturer, ett par, biskviporslin. Qingdynastin.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1255. Tallrikar, ett par, vapenporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1257. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1258. Skålfat, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1259. Skål, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1260. Kopp, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1263. Prakturna med lock, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1265. Terrin med lock, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1267. Teservis, 23 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1268. Bålskål, porslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1269. Skål, porslin. Qingdynastin med Kangxis märke.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1270. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, med Qianlongs märke.
Klubbat pris
125 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1271. Vas, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1272. Jardiniere, porslin. Qingdynastin med sigillmärke.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1273. Tekanna med lock, porslin. Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
1274. Trädgårdspall, porslin. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1275. Vas, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1276. Penselvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1277. Urnor med lock, ett par, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1278. Fiskbassäng/Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1279. Ytterfoder, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1281. Vas, porslin. Sen Qingdynasti/republik med Qianlongs märke.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1282. Fat, porslin. Qingdynastin, med Tongzhis märke och period (1862-74).
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1283. Skål, porslin. Republik, 1900-tal med Daoguangs märke.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1285. Vas, porslin. Qingdynastin med Xuandes märke.
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1286. Vas, porslin. Qingdynastin.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1288. Penselbad, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1289. Kruka/rökelsekar, porslin. Japan, 1900-tal. Signerad.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1290. Vas, porslin. Kina, sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1291. Skål, porslin. Sen Qingdynasti med Kangxis märke.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1292. Fat, två stycken, porslin. Qingdynastin med Guangxus märke.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1295. Ytterfoder, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?