Important Spring Sale 657

Liveauktion 11−13 juni, 2024

Utlämning efter auktionen

Ingen utlämning erbjuds mellan 20 – 27 juni.

⟶ Se öppettider

399 föremål
1265. Terrin med lock, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1267. Teservis, 23 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1268. Bålskål, porslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1269. Skål, porslin. Qingdynastin med Kangxis märke.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1270. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, med Qianlongs märke.
Klubbat pris
125 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1271. Vas, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1272. Jardiniere, porslin. Qingdynastin med sigillmärke.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1273. Tekanna med lock, porslin. Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
1274. Trädgårdspall, porslin. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1275. Vas, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1276. Penselvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1277. Urnor med lock, ett par, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1278. Fiskbassäng/Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1279. Ytterfoder, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1281. Vas, porslin. Sen Qingdynasti/republik med Qianlongs märke.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1282. Fat, porslin. Qingdynastin, med Tongzhis märke och period (1862-74).
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1283. Skål, porslin. Republik, 1900-tal med Daoguangs märke.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1285. Vas, porslin. Qingdynastin med Xuandes märke.
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1286. Vas, porslin. Qingdynastin.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1288. Penselbad, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1289. Kruka/rökelsekar, porslin. Japan, 1900-tal. Signerad.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1290. Vas, porslin. Kina, sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1291. Skål, porslin. Sen Qingdynasti med Kangxis märke.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1292. Fat, två stycken, porslin. Qingdynastin med Guangxus märke.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1295. Ytterfoder, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1296. Praktfat, porslin. Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1297. Vas, porslin. Sen Qingdynasti, med Yongzhengs märke.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1298. Fat, porslin. Qingdynastin med märke.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1299. Praktvas, porslin. Kina, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1300. Vas, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1302. Vas, porslin. Sen Qingdynastin/tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1303. Fat, porslin. Swatow, Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1304. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1305. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1306. Tallrik, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
1307. Fat, porslin. Mingdynastin med Jiajings märke och period (1522-66).
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1309. Skålar, ett par, porslin. Mingdynastin, 1500-tal.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1311. Praktfat, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
175 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1312. Urna, porslin, Kina, Qingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1313. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1314. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1315. Penselställ, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1316. Vaser, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1317. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1318. Fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1319. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1320. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1321. Praktvas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1324. Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1325. Skålfat, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1326. Skålar, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1328. Gallerskål, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1329. Saltkar, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1332. Skålfat, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1333. Teburk, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1334. Vaser, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1335. Urna med lock, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1336. Skålfat, porslin. Qingdynastin med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1337. Trädgårdsapallar, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1338. Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1339. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1340. Tuschsten, porslin. Qingdynastin med Kangxis märke.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1341. Urna med lock, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1342. Urna, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1344. Pilgrimskrus, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1345. Trädgårdspall, porslin. Sen Qingdynasti/1900-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1346. Månadskopp, porslin. Sen Qingdynasti med Kangxis märke.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1347. Vas, porslin. Kina, Republik med Qianlongs märke.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1348. Fat, ett par, porslin. Troligen Republik, med Yongzhengs märke.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1349. Skål, porslin, Japan, 1700-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
1351. Fat, satsuma. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1352. Skulptur, brons. Japan, Meiji (1868-1912) signerad.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1353. Inros, tre stycken, lack. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1354. Inro, två stycken, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1355. Inro, två stycken, lack. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1356. Inro, två stycken, lack. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1357. Inro, lack. Japan, 1800-tal. Signerad.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1358. Inros, två stycken, svart lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1359. Inro, tre stycken, lack. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1360. Skrivställ, hardwood, skinn och tenn. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?