Nr. | Föremål | Klubbat pris |
300 | Dosa, guld, en deux couleurs, Schweiz 1800-talets mitt, oidentifierad mästarstämpel CCS. | Återrop |
301 | Dosa, guld och emalj, möjligen Schweiz, 1800-talets början, empire. | 60 000 SEK |
302 | Linnémedaljen, The Linnean Society of London, instiftad 1888. | 75 000 SEK |
303 | Gustaf Möllenborg, dosa, 18 K guld, rosenslipade diamanter, Stockholm 1877. | Återrop |
304 | Stephan Nöblin, örslev och dosa, 18 K guld, Ystad 1829. | 18 000 SEK |
305 | Sigillstamp med speldosa. Guld. 1800-tal. | 17 000 SEK |
306 | Miniatyrporträtt daterad 1788 infattad i halssmycke, 14 K guld, sannolikt Frankrike. | 6 500 SEK |
307 | Aftonväska, sk. compact, guld, safirer och briljanter. troligen Amerika 1910-tal. | 65 000 SEK |
308 | Berlock, guld och diamanter, innehållande cigarettmunstycke, S:t Petersburg 1908-1917. | 60 000 SEK |
309 | Fabergé, Löv av nefrit från Bolaget Bra Nobels krans, nedlagd på Alexander III:s grav 1894. | 34 000 SEK |
310 | Fabergé, bordsur för familjen Nobel, verkmästare Michael Perchin, S:t Petersburg före 1899. | 540 000 SEK |
311 | Otto Keibel, dosa, guld, emalj och diamanter, S:t Peterburg 1799, empire. | 125 000 SEK |
312 | Kejserlig presentationsdosa, guld, emalj och diamanter, Alexander Treiden för Hahn, S:t Petersburg före 1899. | Återrop |
313 | Kejserligt cigarettetui, Fabergé, förgyllt silver och emalj, verkmästare, August Hollming, S:t Petersburg 1909. | 195 000 SEK |
314 | Fickur, guld, verket signerat Tobias Tompion, London, "Quarter Repeating", möjligen 1700-talets början. | 44 000 SEK |
315 | Fickur, av Eardley Norton (verksam i London 1760-94), "Calendar, Quarter Repeating", ca 1790. | 22 000 SEK |
316 | Åkdyna, trensaflossa, ca 100 x 46, sannolikt Skytts härad daterad 1787. | 8 000 SEK |
317 | Åkdyna "Rosor i krans", flamskväv, ca 95 x 48 cm, Skåne, 1775-1800. | 40 000 SEK |
318 | Åkdyna, "Åttabladsstjärnor", rölakan, ca 46,5 x 104 cm, Skåne, 1780 - 1820. | Återrop |
319 | Åkdyna, "Urnor och par", flamskväv, ca 102 x 48,5 cm, omkring 1800-1830. | 42 000 SEK |
320 | Åkdyna, "Bebådelsen", flamskväv, ca 95 x 47,5 cm, Skåne, 1800-1825. | 19 000 SEK |
321 | Åkdyna "Bäckahästen", rölakan, ca 108 x 51 cm. Skåne, signerad och daterad ANNO 1824 HHD. | 26 000 SEK |
322 | Åkdyna, broderad, ca 102 x 77 cm, signerad och daterad ANO BRD 1833, Skåne. | 11 000 SEK |
323 | Åkdyna, broderad, ca 51 x 113 cm (med montering 61 x 122,5 cm), signerad och daterad END JPLG ANO 1838, Skåne. | Återrop |
324 | Täcke, rya, ca 181,5 x 160 cm, Finland, daterad 1789. | 10 000 SEK |
325 | Prydnadsrya, dubbelrya, ca 188 x 146 cm, Finland. | 10 000 SEK |
326 | Täcke, rya, ca 189 x 123 cm, figural, sydvästra Finland, daterad 1800. | 10 000 SEK |
327 | Plånbok, siden, ca 18,5 x 11,5 cm, Sverige, 1777. | 3 500 SEK |
328 | Duk, "Belägringen av Barcelona 1705", linnedamast, ca 210 x 148 cm, Flanderna, 1700-tal. | 6 000 SEK |
329 | Vävd tapet. "Verdure" gobelängteknik. 327 x 370 cm. Flandern 1600-talets andra hälft. | 130 000 SEK |
330 | Matta, semiantik Madrid, Spanien, 'Cuenca'- typ, ca 293 x 196 cm. | 17 000 SEK |
331 | Skål lergods, Keshan, Iran, 1100-1200-talet. | 4 500 SEK |
332 | Fat, lergods. Nishapur, östra Iran 1000-tal. | 5 000 SEK |
333 | Skål, lergods, Samarkand - Uzbekistan, 1000-1200-tal. | 2 800 SEK |
334 | Skål, lergods Östpersisk, 1100-1200-tal. | 4 000 SEK |
335 | Skål, lergods, Nishapur eller Samarkand, Iran eller centala Asien, 1700-tal. | 3 000 SEK |
336 | Kanna, lergods, Gurgan, Persien, 1100-1200-tal. | Återrop |
337 | Kanna, lergods, centrala eller norra persien, sannolikt 1200-1300-tal. | 4 500 SEK |
338 | Brudbälte, silver, Van, Osmanska riker / Armenien, Omkring 1890-1910. | 10 000 SEK |
339 | Silverkärl med lock, Osmanska riket, omkring 1890. | 5 000 SEK |
340 | Skål/kopp, silver, Van, Osmanska riket / Armenien, omkring 1890-1910. | 5 500 SEK |
341 | Oomersi Mawji & Sons, rosvattendroppare repoussé silver, Brittiska Indien, omkring 1880. | 12 000 SEK |
342 | Fredrik Robert Martin: "A History of Oriental Carpets before 1800", Vienna, 1906. | Återrop |
343 | Bricka, papier mache, Indien, sannolikt sena Mogulriket (1526-1858). | 5 000 SEK |
344 | Broderi (Bocha), fragment, antik silke, Osmanska riket, ca 51,5 x 40,5 cm (med montering 61 x 48 cm). | 2 400 SEK |
345 | Antik Besarabisk kelim, ca 263 x 193. | 18 000 SEK |
346 | Antik Sarköy Kelim, ca 239 x 214 cm. | 60 000 SEK |
347 | Antik Shahsavan kelim, ca 300 x 161 cm. | 8 000 SEK |
348 | Antik Anatolisk Aksaray kelim, ca 389 x 159 cm. | 13 000 SEK |
349 | Antikt Rascht Broderi. Persien (Iran). Diameter 119 cm. | Återrop |
350 | Matta, antik Agra, ca 208 x 127 cm. | 7 000 SEK |
351 | Matta, antik Agra, Indien, ca 527 x 443 cm. | 165 000 SEK |
352 | Matta, semiantik figural Nordindisk, ca 396 x 293 cm. | Återrop |
353 | Matta, antik Zeichur, ca 269 x 184 cm. | Återrop |
354 | Matta, antik Karabagh, ca 330 x 157 cm (samt en kortsida med 1-3 cm slätväv). | 16 000 SEK |
355 | Okbash, Antik Yomoud, ca 63 x 51,5 cm. | 5 000 SEK |
356 | Matta, antik Lori Pambak, Kazak området, södra Kaukasus, ca 249 x 178 cm. | Återrop |
357 | Matta, antik Shahsavan, troligen från Moghan området, ca 293 x 124 cm. | Återrop |
358 | Matta, antik, Kurdisk / Turkisk, Herki stammen, ca 276 x 116 cm. | Återrop |
359 | Gallerimatta, antik Moghan, Kazak området, Södra Kaukasus, ca 360 x 106,5 cm. | Återrop |
360 | Matta, antik Shirvan, ca 143 x 113 cm. | 7 500 SEK |
361 | Matta, antik Keshan "Motachem", ca 434 x 319 cm. | 150 000 SEK |
362 | Matta, semiantik Isfahan, ca 192 x 140 cm. | 18 000 SEK |
363 | Matta. semiantik Bidjar, ca 297 x 237 cm. | Återrop |
364 | Matta, antik/semiantik Täbris, ca 509 x 359 cm. | Återrop |
365 | Matta, antik Khamse, södra Persien, ca 485,5 x 179-185 cm. | Återrop |
366 | Matta, semiantik Täbris, ca 305 x 198,5 cm. | Återrop |
367 | Matta, antik Täbris, ca 354,5 x 276 cm. | 14 000 SEK |
368 | Matta, semiantik Täbris, ca 361 x 235 cm. | Återrop |
369 | Matta, semiantik Täbris "Zir Khaki", ca 366 x 251 cm. | 15 000 SEK |
370 | Matta, antik Täbris, ca 174 x 125 cm. | 15 000 SEK |
371 | Matta, antik/semiantik Täbris, ca 311-315 x 206 cm. | Återrop |
372 | Matta, antik, Benlian Täbris, signerad Jabarzade, ca 365 x 270 cm. | 22 000 SEK |
373 | Matta, antik Kirman Laver 'Mashahir' (Världens härskare), ca 240 x 147 cm. | 65 000 SEK |
374 | Matta, semiantik Täbris, "De fyra årstiderna", ca 305 x 195 cm. | 22 000 SEK |
375 | Matta, semiantik figural sannolikt Keshan, ca 206 x 128 cm. | 8 000 SEK |
376 | Matta, antik Keshan sk Motachem, Souf, ca 196,5 x 128,5. | 60 000 SEK |
377 | Matta, semiantik figural Doroksh, ca 200 x 131 cm. | 6 500 SEK |
378 | Matta, antik Kirman Laver figural, ca 225 x 141 cm. | 28 000 SEK |
379 | Matta, semiantik figural Bidjar ca 83 x 63 cm. | 4 500 SEK |
380 | Mattor, ett par semiantika figurala Keshaner, ca 200 x 130 resp 197 x 128 cm. | 26 000 SEK |
381 | Matta, semiantik figural Nain, part silk, signerad Pahlevan Motefai, ca 172 x 101 cm. | Återrop |
382 | Matta, antik/semiantik figural Keshan, ca 215 x 140-144 cm. | 6 000 SEK |
383 | Matta, figural Isfahan, signerad (Hossein) Seirafian, ca 147 x 103 cm. | 32 000 SEK |
384 | Matta, antik figural Keshan "Motachem", ca 201 x 131 cm. | 40 000 SEK |
385 | Matta, antik silke Keshan, ca 200 x 124 cm. | 22 000 SEK |
386 | Matta, antik Ushak, Västra Anatolien, ca 367 x 296 cm. | 24 000 SEK |
387 | Matta, semiantik Keshan, ca 437 x 304-310 cm. | Återrop |
388 | Matta, antik Ziegler, Sultanabad området, ca 418 x 330 cm. | Återrop |
389 | Matta, antik Djoshagan/Sarouk, ca 365 x 256 cm. | Återrop |
390 | Matta, antik Heris Serapi, ca 616 x 407 cm. | Återrop |
391 | Matta, antik Meshed, signerad Amoghli, ca 526,5 x 356 cm. | 30 000 SEK |
392 | Matta, semiantik, Kirman/Yesd, ca 496 x 322 cm. | 18 000 SEK |
393 | Matta, semiantik Mobarakeh-isfahan, ca 215 x 137 cm. | Återrop |
394 | Matta, semiantik Keshan, ca 323 x 237 cm. | 18 000 SEK |
395 | Matta, antik Keshan Motachem, part silk, ca 200 x 95,5-108 cm. | 12 000 SEK |
396 | Matta antik/semiantik, Teheran, ca 314 x 211 cm. | 26 000 SEK |
397 | Matta, semiantik Veramin, ca 315 x 201 cm. | Återrop |
398 | Matta, antik Bidjar, ca 251-260 x 136 cm. | Återrop |
399 | Matta, antik Feraghan, ca 294 x 201 cm. | 24 000 SEK |