Important Spring Sale 649

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1Skåp, Sverige 1700-talets första del, Fredrik I, Senbarock.30 000 SEK
2Byrå, av Johan Hugo Fürloh (mästare i Stockholm 1724-1745), Senbarock.9 000 SEK
3Byrå, tillskriven Johan Hugo Fürloh (mästare i Stockholm 1724-1745), Senbarock.Återrop
4Byrå, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), Stockholmsarbete, Rokoko.Återrop
5Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.Återrop
6Byrå, av Jonas Wahlbeck (mästare i Stockholm 1760-1782), Rokoko.24 000 SEK
7Byrå, av Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), Rokoko.Återrop
8Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.Återrop
9Byråar, ett par, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1782 - 1790), Gustavianska.520 000 SEK
10Byrå, tillskriven Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), Gustaviansk.Återrop
11Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk.36 000 SEK
12Byråar, ett par, snarlika, av Carl Lindborg (mästare i Stockholm 1781-1808), Gustavianska.75 000 SEK
13Byrå, tillskriven Fredrik August Eckstein (mästare i Stockholm 1794-1814), Sengustaviansk.105 000 SEK
14Byrå, av Gottlieb Iversson (mästare i Stockholm 1778-1813), Sengustaviansk.20 000 SEK
15Byrå, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.80 000 SEK
16Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets senare del. Sengustaviansk.80 000 SEK
17Byrå, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773 - 1794 ), Sengustaviansk.60 000 SEK
18Skrivbyrå, tillskriven Johan Fredric Wejssenburg d.ä. (mästare i Stockholm 1795-1837), Sengustaviansk.Återrop
19Pottskåp, Stockholmsarbete, omkring år 1800. Sengustavianskt.14 000 SEK
20Kunglig sekretär, England 1700-talets första del, Barock.36 000 SEK
21Sekretär, av Georg Haupt (mästare 1770 - 1784 Stockholm), Gustaviansk.1 800 000 SEK
22Sekretär, av Anders Scherling (mästare i Stockholm 1771-1809), Sengustaviansk.22 000 SEK
23Sekretär, tillskriven Johan Fredric Wejssenburg d.ä. (mästare i Stockholm 1795-1837) Sengustaviansk.Återrop
24Skrivbord, Fredrik I:s tid, senbarock, 1720-50-tal.42 000 SEK
25Skrivbord, Stockholmsarbete, 1700-talets första hälft, Barock.13 000 SEK
26Slagbord, Sverige 1700-talets andra hälft. Rokoko.24 000 SEK
27Matsalsbord, England 1700-talets andra hälft, Georg III.18 000 SEK
28Matsalsbord, England 1700-talets slut, Georg III.160 000 SEK
29Tebord, med fajansbricka, 1700-talets slut, Gustavianskt.55 000 SEK
30Bord, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerat, Gustavianskt.Återrop
31Bord, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823), Gustavianskt.20 000 SEK
32Bord, signerat Roger Vandercruse Lacroix "RVLC" (mästare i Paris 1755-1799), Louis XVI.Återrop
33Kejserligt bord, av David Roentgen (mästare i 1780-1807), Neuwied ca 1785-1790, Louis XVI.1 500 000 SEK
34Spelbord, Nordeuropa 1700-talets senare del, Louis XVI.12 000 SEK
35Bord, tillskrivet Jonas Westring (1772-1828) Gränna, ca år 1800, Sengustavianskt.10 000 SEK
36Bord, av Johan Öman, (mästare i Stockholm 1815-33), Empire.6 500 SEK
37Fällbord, ett par, av Carl Hollst (mästare i Eskilstuna 1787-1830) ca år 1800.12 000 SEK
38Fällbord, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).19 000 SEK
39Klaffbord, tillskrivet Johan Öman (mästare i Stockholm 1815-1833), Empire.16 000 SEK
40Servant, tillskriven Lorentz Lundelius (mästare i Köping-Kungsör 1793-1805), Sengustaviansk.10 000 SEK
41Klaffbord, s.k Pembroke table, England 1800-tal, Sheratonstil.20 000 SEK
42Konsolbord, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Gustavianskt.Återrop
43Konsolbord, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Gustavianskt.16 000 SEK
44Konsolbord, Stockholmsarbete i Pehr Ljungs art (1743-1819), Sengustavianskt.24 000 SEK
45Konsolbord, Stockholmsarbete omkring år 1800, Sengustavianskt.15 000 SEK
46Konsolbord, ett par, Sverige, 1800-talets första hälft, Empire.40 000 SEK
47Konsolbord, Stockholmsarbete, tidigt 1800-tal, Empire.30 000 SEK
48Spegel med konsolbord, tillskriven Jonas Frisk (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824), Empire.13 000 SEK
49Kolonn, 1700-talets slut, Gustaviansk.44 000 SEK
50Soffa, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko.17 000 SEK
51Soffa, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Gustaviansk.7 000 SEK
52Soffa, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Gustaviansk.60 000 SEK
53Soffa, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm 1777-1813), Gustaviansk.34 000 SEK
54Soffa, av Jacob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-1788), Gustaviansk.9 000 SEK
55Bankettsoffa, av Johan Erik Höglander, (mästare i Stockholm 1777-1813 ), Sengustaviansk.46 000 SEK
56Bergère, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Gustaviansk.36 000 SEK
57Karmstolar, fyra stycken (3+1), Stockholmsarbeten 1700-talets andra hälft, Rokoko.60 000 SEK
58Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, Rokoko.11 000 SEK
59Karmstol, 1700-talets andra hälft, Rokoko, (senare kopia medföljer).Återrop
60Karmstolar, ett par, av Jakob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-1788), Gustavianska.44 000 SEK
61Karmstolar, ett par, av Jakob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-1788), Gustavianska.40 000 SEK
62Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets slut, Gustavianska.Återrop
63Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets slut, Gustavianska.Återrop
64Karmstolar, ett par, av Johan Mansnerus (mästare i Stockholm 1756-1779), Gustavianska.17 000 SEK
65Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets slut, Gustavianska.24 000 SEK
66Karmstolar, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), Gustavianska.Återrop
67Karmstolar, ett par, av Melchior Lundberg dä (mästare i Stockholm 1775-1812), Gustavianska.18 000 SEK
68Karmstolar, ett par snarlika, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), Sengustavianska.17 000 SEK
69Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten omkring år 1800, Sengustavianska.Återrop
70Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten omkring år 1800, Sengustavianska.Återrop
71Stolar, ett par, s. k. Sullastolar, ca år 1800, Sengustavianska.50 000 SEK
71AKarmstolar, ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets slut, Sengustavianska.26 000 SEK
72Kunglig karmstol, tillskriven Nils Christian Salton (mästare i Stockholm 1817-29), Empire.60 000 SEK
73Karmstolar, ett par, Nils Christian Saltons art (mästare i Stockholm 1817-29), 1800-tal.36 000 SEK
74Karmstol, av Carl Johan Wadström (mästare i Stockholm 1788-1816), Gustaviansk.7 000 SEK
75Karmstol, Stockholmsabete, 1700-talets slut, Gustaviansk.8 000 SEK
76Stolar, tio stycken (8+2), Sverige 1700-talets andra hälft, Rokoko.26 000 SEK
77Stolar, åtta stycken, Stockholmsarbeten 1700-talets andra hälft, Rokoko.55 000 SEK
78Stolar, sex stycken, Sverige 1700-talets senare del, Rokoko.24 000 SEK
79Stolar, fyra stycken, Stockholmsarbeten, 1700-talets mitt, Rokoko.Återrop
80Stolar, fem stycken (3+2), tillskrivna Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm 1777-1813), Rokoko.24 000 SEK
80AStolar, sex stycken, tillskrivna Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm 1777-1813), Rokoko.36 000 SEK
81Stolar, tolv stycken, av Melchior Lundberg d.ä. (mästare i Stockholm 1774-1812), Gustavianska.125 000 SEK
82Stolar, sex stycken, snarlika, en av Eric Levin (mästare ca 1780), Gustavianska.Återrop
83Stolar, sex stycken, Stockholmsarbeten 1700-talets slut, Sengustavianska.30 000 SEK
84Stolar, fyra stycken, Stockholmsarbeten, 1700-talets slut, Gustavianska.Återrop
85Stolar, ett par, Stockholmsarbeten, tillskrivna Carl Magnus Sandberg (mästare 1759-1789), Rokoko.36 000 SEK
86Stolar, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), Gustavianska.Återrop
87Stolar, ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets slut, Gustavianska.7 000 SEK
88Stolar, ett par, av Johan Hammarström (mästare i Stockholm 1794-1812), Gustavianska.6 000 SEK
89Nattstol, av Johan Hammarström (mästare i Stockholm 1794-1812), Gustaviansk.16 000 SEK
90Taburetter, ett par, Sverige 1700-talets andra del, Rokoko.30 000 SEK
91Taburetter, ett par, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), Gustavianska.32 000 SEK
92Taburetter, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), Gustavianska.60 000 SEK
93Spegel, Nordeuropa, 1700-talets första hälft, Senbarock.Återrop
94Spegel, Centraleuropa, omkring år 1700, Barock.50 000 SEK
95Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.38 000 SEK
96Speglar, ett par, Norditalien, omkring år 1800, Louis XVI.120 000 SEK
97Spegel, av Johan Åkerblad 1775 (mästare i Stockholm 1758-99), Rokoko.14 000 SEK
98Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk.13 000 SEK