Nr. | Föremål | Klubbat pris |
200 | Henrik Nourin, bägare, delvis förgyllt silver, Norrköping 1753. Rokoko. | 8 500 SEK |
201 | Johan Steinfort, bägare, silver, Stockholm 1758. Rokoko. | 4 000 SEK |
202 | Nils Bergqvist, tekanna, silver, Stockholm 1754. Tidig rokoko. | Återrop |
203 | Johannes Nordgren, tekanna, silver, Jönköping 1788. Rokoko. | 18 000 SEK |
204 | Hans Lundgren, sockerskrin, silver, Stockholm 1770. Rokoko. | Återrop |
205 | Petter Davidsson, sockerskrin, silver, Norrköping 1750. Rokoko. | Återrop |
206 | Mats Pedersen (1532-1563), sked, delvis förgyllt silver, Malmö 1500-tal . | 170 000 SEK |
207 | Sked, förgyllt silver, sannolikt Albrekt Lockert (1623-1653), Stockholm. | 11 000 SEK |
208 | Brännvinssked, förgyllt silver, Skandinavien, 1600-tal. | 5 500 SEK |
209 | Albrecht Hoborg (1705-1747), sked, silver, Kristianstad, möjligen 1734. | 8 500 SEK |
210 | Sked, silver, möjligen Anders Andersen Heins, Trondheim ca 1650. | Återrop |
211 | Sked, silver, sannolikt Anders Andersson Amour (1684-1692), Stockholm. | Återrop |
212 | Sked, silver, sannolikt Norge, 1600-tal, ostämplad, med gravyr daterad 1696. | 3 000 SEK |
213 | Sked, silver, sannolikt Skandinavien, 1600-tal, oidentifierad mästare, graverad 1649. | 3 500 SEK |
214 | Johan Pettersson Berg, bägare, silver, Norrköping, 1766. Rokoko. | 8 500 SEK |
215 | Erik Enander, bägare, silver, Uppsala 1786. | 10 000 SEK |
216 | Carl Fredrik Seseman, bägare, delvis förgylld silver, Arboga 1792. | 4 000 SEK |
217 | Eric Langberg, bägare, silver, Söderhamn 1793. | 8 000 SEK |
218 | Lars Åkerblom, kandelabrar, ett par, silver, Gävle 1775, armarna av Christian Kullberg, Ystad 1785. Rokoko. | Återrop |
218A | Petter Lund, ljusstakar, silver, ett par, Stockholm 1758. Senbarock. | Återrop |
219 | Jakob Lampa, ljusstakar, silver, ett par snarlika, Stockholm 1764 och 1778. Rokoko. | 60 000 SEK |
220 | Ljusstakar, ett par, silver, Antoine Bailly. Charge och déchargestämplad Paris 1750-1756. | 20 000 SEK |
221 | Isak Trybom, ljusstake, silver, Stockholm 1780. Rokoko. | Återrop |
222 | Joachim Ljungberg, kaffekanna, silver, Norrköping 1785. Gustaviansk. | 12 000 SEK |
223 | Erik Enander, kaffekanna, silver, Uppsala 1788. Gustaviansk. | 10 000 SEK |
224 | Bägare, silver, möjligen Mikael Sedelin (1788-1807 (1809)), Sundsvall 1794. | 8 000 SEK |
225 | Anders Lundman, soppslev, silver, Stockholm 1757. Rokoko. | 5 000 SEK |
226 | Sigismund Novisadi dy, ljusstakar, silver, ett par, Karlskrona 1780. Gustavianska. | Återrop |
227 | Magnus Ljungqvist, ljusstakar, silver, ett par, Kristianstad 1793. Gustavianska. | Återrop |
228 | Johan Ekholm, ljusstakar, silver, ett par, Stockholm 1799. Gustavianska. | 20 000 SEK |
229 | Petter Eneroth, ljusstakar, silver, ett par, Stockholm 1800. Gustavianska. | 36 000 SEK |
230 | Pehr Zethelius, grädd-/såskanna, silver, Stockholm 1792. Gustaviansk. | 13 000 SEK |
231 | Anders Schotte, såsskålar, delvis förgyllt silver, ett par, Uddevalla 1794. Rokoko. | Återrop |
232 | Johan Schvart, sockerskål med lock, silver, Karlskrona 1791. Strösked, silver. Gustaf Möllenborg, Stockholm 1892. | Återrop |
233 | Johan Fredrik Wildt, sockerskrin, silver, Stockholm 1798, tång, silver, Nils Arf, Stockholm 1799. Sengustavianska. | 6 000 SEK |
234 | Tekök på rechaud, silver, stämplade Stockholm 1793. Omstämplad Gustaf Folcker (1807-1865). Gustaviansk. | 13 000 SEK |
235 | Pehr Zethelius, saltkar, silver, ett par, Stockholm 1793. Gustavianska. | 7 000 SEK |
236 | Pehr Zethelius, smörtina med lock, silver, Stockholm 1794. Gustaviansk. | 10 000 SEK |
237 | Sven Pihlgren, gräddsnipa, silver, Jönköping 1799. Sengustaviansk. | 4 500 SEK |
238 | Johan Martin Loëll, bägare, silver, Falun 1794. | 6 400 SEK |
239 | Johan Leffler, bägare, silver, Falun 1809. | 6 000 SEK |
240 | Olof Löfvander, bägare, silver, Luleå 1812. | 9 500 SEK |
241 | Erik Gustaf Öström, bägare, delvis förgyllt silver, Gävle 1855. | Återrop |
242 | Petter Eneroth, kaffekanna, silver, Stockholm 1792. Gustaviansk. | 8 000 SEK |
243 | Pehr Zethelius, kaffekanna, silver, Stockholm 1797. Gustaviansk. | Återrop |
244 | Christopher Bauman, brännvinsskål, silver, Hudiksvall 1797. | 8 000 SEK |
245 | Johan Westerberg, kåsa/skrammelkåsa, delvis förgyllt silver, (1807-1829) Piteå. | 4 600 SEK |
246 | Samuel Lyberg, kaffekanna, silver, Borås 1779-1834. Gustaviansk. | 9 000 SEK |
247 | Pehr Zethelius, saltkar, silver, ett par, Stockholm 1798. Gustavianska. | 7 500 SEK |
248 | Jacob Hallardt, ljusstakar, silver, ett par, Stockholm 1811. Sengustavianska. | Återrop |
249 | Carl Magnus Rydberg, ljusstakar, silver, ett par, Stockholm cirka 1820. | 8 000 SEK |
250 | Diedrich Schvart, tekanna, silver, Karlskrona 1814. Empire. | 11 000 SEK |
251 | Adolf Zethelius, kaffekanna, silver, Stockholm 1835. Empire. | 6 500 SEK |
252 | Johan Malmstedt, sockerskål med lock, silver, Göteborg 1810. Empire. | Återrop |
253 | Johan Fredrik Björnstedt, sockerskålar med lock, silver, ett par, Stockholm 1815. Empire. | 24 000 SEK |
254 | Sked, silver, Köpenhamn mellan 1717-1729, oidentifierad mästare. | 3 000 SEK |
255 | Sked, silver, sannolikt Skandinavien 16/1700-tal, ostämplad. | 3 000 SEK |
256 | Sked, silver, sannolikt Norge, 1700-tal, oidentifierad mästare. | 4 500 SEK |
257 | Sked, silver, sannolikt Norge, 1700-tal, otydlig mästarstämpel KH. | 3 000 SEK |
258 | Sked, silver, sannolikt Skandinavien, 1700-tal, saknar stämplar. | 3 000 SEK |
259 | Sked, silver, möjligen Skandinavien, 1700-tal, otydlig mästarstämpel. | 3 000 SEK |
260 | Adam Neuhof, råttsvanssked, silver, Viborg, Danmark (verksam 1703-1723). Barock. | 2 200 SEK |
261 | Tumlare, delvis förgyllt silver, otydlig mästarstämpel, sannolikt Sverige 1700-tal. | Återrop |
262 | Gustaf Möllenborg, bricka, silver, Stockholm 1840. | 16 000 SEK |
263 | Adolf Zethelius, dryckeskanna, silver, Stockholm 1831. | 25 000 SEK |
264 | Adolf Zethelius, fyra ljusstakar, silver, Stockholm 1814 och 1818. | Återrop |
265 | Christian Hammer, vinkanna, silver, Stockholm 1876. | 5 000 SEK |
266 | Bägare med lock, silver, svenska importstämplar samt K Anderson, Göteborg 1913. | 19 000 SEK |
267 | Karl Anderson, skål med lock, på fat, silver, Stockholm 1911. Gåva från Drottning Sofia. | 10 000 SEK |
268 | CG Hallberg, bricka, silver, Stockholm 1917. | 18 000 SEK |
269 | W.A Bolin, bestickuppsättning, 114 delar, silver, Stockholm 1920 och 1933, modell H, gammal Fransk. | 32 000 SEK |
270 | Spegel, silver, sannolikt Joseph Winkler, Wien 1798, Österrike. Nyklassicism. | 9 500 SEK |
271 | John Scofield, vinkanna, sterling silver, London 1787. | Återrop |
272 | Benjamin Preston, skålar/kryddkar i silver och glas, ett par, London 1838-39. | 5 000 SEK |
273 | William Ker Reid, karotter (sk kuddkarotter) med lock, silver, ett par, London 1848. Nyrokoko. | 24 000 SEK |
274 | John Winter & Co, ljusstakar, silver, ett par, Sheffield 1775. | Återrop |
275 | Ett par italienska ljusstakar, silver, Rom (1815-1870), möjligen Domenico Masotti (1815-1858). | Återrop |
276 | Kandelabrar, silver, ett par, Nordeuropa, 1800-tal, svensk kontrollstämpel. Nyrenässans. | 20 000 SEK |
277 | Sockerskål med lock, silver, oidentifierad mästare, möjligen Raffaele Sisino, Neapel 1832-1872. | Återrop |
278 | Hermann Julius Wilm, kandelabrar, silver 750, ett par, Louis XV-stil, Berlin, omkring år 1900. | 26 000 SEK |
279 | Brahmfeld & Gutruf, smyckeskrin, silver, mitten 1800-talet, Hamburg. | 19 000 SEK |
280 | Ett par silverbägare/kalkar, kontrollmästarstämpel Ivan Lebedkin, Moskva 1899-1908. | Återrop |
281 | Georg Adam Scheid, cigarettetui, silver, Wien, Österrike-Ungern (1882-1921). | 5 000 SEK |
282 | Uppläggningsfat, silver, ett par, oidentifierad mästarstämpel AHB, S:t Petersburg 1818-1864. | 28 000 SEK |
283 | Tvåldosar, silver, ett par, Christian Andreas Jantzen, St Petersburg 1830. | Återrop |
284 | Skrin, silver, filigran, möjligen Vasily Potsov, Moskva 1843. | 5 000 SEK |
285 | Skrin, silver, filigran, oidentifierad mästarstämpel R.K, kontrollmästarstämpel Ivan Lebedkin, Moskva 1898-1908. | 5 500 SEK |
286 | Kåsa, silver och cloisonné. Khlebnikov, Moskva 1908-17. | 60 000 SEK |
287 | 11:e Artellen, kåsa, silver och emalj, Moskva 1908-1917. | 26 000 SEK |
288 | Nikolai Alekseev, 12 teskedar, förgyllt silver, Moskva 1886. | 7 500 SEK |
289 | Cigarettetui, silver och cloisonnéemalj, Bril & Girshman, Moskva 1908-1917. | 34 000 SEK |
290 | Dosa, guld en deux couleurs och emalj, sannolikt Hanau sent 1700-tal. | 50 000 SEK |
291 | Dosa, guld en deux colour och emalj, sannolikt Hanau sent 1700-tal, Louis XVI. | 60 000 SEK |
292 | Dosa, guld och flerfärgad emalj, möjligen Hanau 1700-talets senare del. | 40 000 SEK |
293 | Dosa, guld och emalj, otydlig mästarstämpel troligen Hanau, 1800-talets början, empire. | 125 000 SEK |
294 | Kunglig presentationsdosa, guld, Matthieu Philippe, Paris 1776-77, miniatyr med Gustav III av Johan Georg Henrichsen. | 165 000 SEK |
296A | VILLKORAD FÖRSÄLJNING, kat nr 295 och 296. | 580 000 SEK |
297 | Charles Le Bastier, dosa, guld en deux colour och emalj, med miniatyr, Paris 1776-1777, Louis XVI. | 120 000 SEK |
298 | Dosa, guld 18K, Paris 1789-1791, kontrollör Jean-François Kalendrin. | 28 000 SEK |
299 | Dosa, guld en quatre couleurs, Christian Petschler, Paris 1814-1822. | 50 000 SEK |