337
1480841

Kanna, lergods, centrala eller norra persien, sannolikt 1200-1300-tal

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
353 - 530 EUR
364 - 546 USD
Klubbat pris
4 500 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Med motiv av simurgh (fenix fåglar) bland moln mot melerad botten. Höjd 22,5 cm.

Restaurerad, lagad.

Proveniens

Major Bertil Rudling, 1897- 1981

Rudling bodde i Persien under det tidiga 1930-talet och utbildade den persiska militären i Boforskanoner. Föremålet var en gåva från den persiska militären.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

768. Gösta Adrian-Nilsson, "Brinnande skepp".
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
Budhistorik
350 000

ditt bud
340 000

ditt bud
330 000

ditt bud
320 000

ditt bud
310 000

ditt bud
300 000

ditt bud
290 000

ditt bud
280 000

ditt bud
270 000

ditt bud
Aktuellt bud:
350 000 SEK