370
1464700

Matta, antik Täbris, ca 174 x 125 cm

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 640 - 1 820 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Från 1850-1880. Terrakottafärgad botten med stor polykrom medaljong, hörnornament och blommande grenar. Benvit huvudbård med stor blom- och palmettranka.

Obetydligt slitage, Långsidorna med trampveck.

Proveniens

Anders Hallonstens samling (f 1941-).

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

791. Emile Othon Friesz, Sydländskt landskap.
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Budhistorik
20 000

ditt bud
19 000

ditt bud
18 000

ditt bud
17 000

ditt bud
16 000

ditt bud
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
Aktuellt bud:
20 000 SEK