Omkring 1910. Benvit botten med stort polykromt "Shah Abbas" mönster med blom- och palmettslingor, devas och djur. Mörkblå huvudbård med blom- och palmettranka med devas och molnband.
Ställvis något slitage, smärre fläckar och lagningar. Lång- och kortsidorna med trampveck.