Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1 | Gustaf Westman, spegel, "Popcorn", egen studio, Stockholm, 2020. | 8 500 SEK |
2 | Christer Chytraeus, vas, Konstfack, Stockholm 2008. | 8 000 SEK |
3 | Per Brandstedt, "I sing the body electric 4", bänk, Studio Per Brandstedt 2018. | 24 000 SEK |
4 | Ellen Ehk Åkesson, "Kingdom", skulptur, egen studio 2013. | 2 600 SEK |
5 | Per B. Sundberg, skulptur/ ljusstake, daterad 2013. | 13 000 SEK |
6 | Fredrik Paulsen, en unik "Bamba" stol, prototyp, 2014. | Återrop |
7 | Erik Olovsson, & Kyuhyung Cho, hylla, "Room-collection-shelf", Studio E.O., egen studio, 2020. | 16 000 SEK |
8 | Erik Olovsson, vas, unik, "Drill Vase #43" Studio E.O., egen studio, Stockholm 2020. | 5 000 SEK |
8A | "3 to 5 Seconds – Rapid handmade production", unika speglar, Studio Jenny Nordberg, 2015-2016. | Återrop |
9 | LAST, (Åsa Jungnelius, Gustaf Nordenskiöld och Fredrik Paulsen), installation bestående av fem studioarbeten / objekt, Sverige 2014. | Återrop |
10 | Niklas Runesson, soffbord, unikt, utfört i hans egen studio, 2021. | 13 000 SEK |
11 | Niklas Runesson, väggspegel, unik, ed. 1/1, utförd i hans egen studio, 2022. | 32 000 SEK |
12 | Jonny Johansson, soffa "Nya Berlin", Studie No 5, Acne Studios, AB O.H. Sjögren Tranås 2011. | 36 000 SEK |
13 | Jonny Johansson, fåtölj, ”Nya Berlin”, Studie No 1, Acne Studios, O.H. Sjögren, Tranås, 2010. | 14 000 SEK |
14 | Claesson Koivisto Rune, ett unikt soffbord, "Brasilia", Swedese, efter 2002. | 38 000 SEK |
15 | Claesson Koivisto Rune, matta ’Palm Leaf’, tuftad, ca 241 x 174 cm. | Återrop |
16 | Claesson Koivisto Rune, matta ’Palm Leaf’, tuftad, diameter 200 cm. | Återrop |
17 | Claesson Koivisto Rune, "Frame", te-vagn, Sfera, Japan, 2005. | 20 000 SEK |
18 | Johan Linton, "Object Énigme - un hommage à Jacques Derrida", ed. 2/7, Källemo, efter 2005. | 20 000 SEK |
19 | Eric Ericson, spegel, "Gustaviansk", Firma Svenskt Tenn, efter år 2000. | 18 000 SEK |
20 | Gustaf Nordenskiöld, skulptur, "R.P.M Pale Temple", unik, 2014. | 10 000 SEK |
21 | Claesson Koivisto Rune, matta, "Bredband, gräsgrön", rölakan, ca 273 x 214 cm, signerad AB MMF MC EK OR. | 55 000 SEK |
22 | Love Hultén, arkadspel, "Pixelkabinett 42", förlagan till upplagan av 50 ex, utförd i egen studio 2015. | 34 000 SEK |
23 | Alexander Lervik, "Red Chair", ed. 6/10, Gallery Pascale 2005. | 25 000 SEK |
24 | skåp, unikt, Sverige 2011. | Återrop |
25 | Fredrik Paulsen, Kristoffer Sundin och Simon Klenell, stolar 4 st, tillverkade för restaurang Omnipollo, Göteborg, 2018. | 6 000 SEK |
26 | Joakim Lundqvist, matta, "Rya special" handtuftad, Kasthall / Linum, ca 297 x 197 cm. | 16 000 SEK |
27 | Ann Wåhlström, vas, "Bulb XIII", Tacoma glashytta, Seattle, USA, 2006. | 19 000 SEK |
28 | Ann Wåhlström, vas, "Spots I", Tacoma glashytta, Seattle, USA 2015, unik. | 28 000 SEK |
29 | Ernst Billgren, bänk, "Tjyvar", ed. 25/51, Sverige 2006. | 26 000 SEK |
30 | Ernst Billgren, ljuskrona, modellen formgiven som gåva till Kronprinsessparet, utförd av Reijmyre, 2010. | 125 000 SEK |
31 | Arne Norell, "Ari", fåtölj med fotpall, Norell Möbel AB. | 34 000 SEK |
32 | Uno Westerberg, bordslampor, ett par, modell "15773", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1960-70-tal. | 8 000 SEK |
33 | Anders Pehrson, "Bumling", soffbord, Ateljé Lyktan, 1960-70-tal. | 10 000 SEK |
34 | golvlampa, "Simris", Ateljé Lyktan, 1960-70-tal. | Återrop |
35 | Jan Ekselius, fåtölj med fotpall, ”Etcetera”, J.O. Carlssons Möbel AB, Vetlanda, 1960-70-tal. | 22 000 SEK |
36 | Börge Lindau, & Bo Lindekrantz, vilfåtölj med fotpall, "S70-6", Lammults Möbel AB, 1960-70-tal. | 4 000 SEK |
37 | Viola Gråsten, matta "Ormbunke", Rya, 160 x 124 cm, för NK Textilkammare. | 8 500 SEK |
38 | Erik Höglund, två pallar, Boda Trä, 1960-70-tal. | Återrop |
39 | Eje Ahlgren, golvlampor 1 par, modell "G-075", Bergboms, Sverige 1960-70-tal. | 11 000 SEK |
40 | Eje Ahlgren, bordslampor, ett par, modell "B-075", Bergboms, Malmö, 1960-70-tal. | 7 000 SEK |
41 | Marianne von Münchow, matta, rya, ca 153 x 141 cm, signerad MvM SH. | 6 500 SEK |
42 | Hans-Agne Jakobsson, taklampa, "Estrella", modell T580/H, Markaryd 1960-70-tal. | 40 000 SEK |
43 | Hans-Agne Jakobsson, takkronor 1 par, "Sonata", modell T-434/10, Hans Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1960-70-tal. | 24 000 SEK |
44 | Hans-Agne Jakobsson, bordslampa, modell "B142", Hans-Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1960-70-tal. | 20 000 SEK |
45 | Hans-Agne Jakobsson, bordslampa, modell "B142", Hans-Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1960-70-tal. | 20 000 SEK |
46 | Hans-Agne Jakobsson, takkronor 1 par, "Sonata", modell T-434/24, Hans Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1960-70-tal. | 44 000 SEK |
48 | vägglampetter, ett par, "Sonata", modell "V169-3", Hans Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1960-70-tal. | Återrop |
49 | Olle Bærtling, matta, "Erey", handtuftad, ca 201 x 101 cm, Baertling/Asplund. | 17 000 SEK |
50 | Hans-Agne Jakobsson, taklampa, "C769 4 P/Selectra", Hans Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1960-70-tal. | 14 000 SEK |
51 | Hans-Agne Jakobsson, vägglampetter, ett par, "Sonata", modell "V169-5", Hans Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1960-70-tal. | 8 000 SEK |
52 | Hans-Agne Jakobsson, vägglampetter, ett par, "Sonata", modell "V169-5", Hans Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1960-70-tal. | 8 500 SEK |
53 | Hans-Agne Jakobsson, taklampor 1 par, "T606-3", Hans Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1960-tal. | 20 000 SEK |
54 | Jan Ekselius, modulsoffa, "Etcetera Modul", J.O. Carlssons Möbel AB, Vetlanda 1960-70-tal. | 22 000 SEK |
55 | Jan Ekselius, fåtöljer 1 par, "Etcetera", J.O. Carlssons Möbel AB, Vetlanda, 1960-70-tal. | 16 000 SEK |
56 | Claesson Koivisto Rune, matta, "Forell, Norrskensblå", rölakan, ca 223 x 212 cm, signerad AB MMF MC EK OR. | 55 000 SEK |
57 | Uno & Östen Kristiansson, bordsspegel, Luxus, Vittsjö, 1960-tal, modell 406, i originalkartong. | 6 000 SEK |
58 | Karl Erik Ekselius, matbord, J.O. Carlssons Möbel AB, Vetlanda, 1960-70-tal. | 28 000 SEK |
59 | Tito Agnoli, stolar 6 st., La Linea, Italien, efter 1957. | 55 000 SEK |
60 | Carl Fagerlund, bordslampor, 2 st, modell "RD 1986", Orrefors, 1960-70-tal. | Återrop |
61 | Arne Norell, "Ari", fåtölj med fotpall, Norell Möbel AB. | 30 000 SEK |
62 | Arne Norell, "Ari", fåtölj med fotpall, Norell Möbel AB. | 26 000 SEK |
63 | Jonas Bohlin, "Concrete", karmstol, ed. 35/100, Källemo, Värnamo 1981. | 250 000 SEK |
64 | Jonas Bohlin, gallerimatta, "Kosmos", handtuftad, Kasthall, ca 288 x 72 cm. | Återrop |
65 | John Kandell, skåp / boklåda, "Solitär", Källemo efter 1986. | 9 500 SEK |
66 | John Kandell, objekt/skåp "Kasper", ed. 12/50, Källemo, efter 1989. | 8 000 SEK |
67 | John Kandell, skåp, troligen förlaga till "Arkitektskåpet", som tillverkades i 190 exemplar av Källemo, efter 1989. | 7 500 SEK |
68 | Erik Höglund, glasservis, 72 delar, Studioglas Strömbergshyttan 1990. | 30 000 SEK |
69 | Reino Björk, skål, New York 1998, glas. | 6 000 SEK |
70 | Arne Rickardt, karmstol "Pascal", nr. 14, Dux, efter 2002. | 9 000 SEK |
71 | Jonas Bohlin, matbord, "À Table", Firma Svenskt Tenn, efter 2014. | 40 000 SEK |
72 | Mats Theselius, skåp, ed. 11/50, ur serien "Körsbärstjuven", Move, Sverige, 2000-tal. | 44 000 SEK |
73 | Mats Theselius, skåp, "National Geographic", Källemo, nr 65, efter 1990. | 36 000 SEK |
74 | Mats Theselius, "Canapé", ed. 34/35, Källemo efter 1991. | 55 000 SEK |
75 | Mats Theselius, fåtölj, "el Rey", ed. 37/360, Källemo, efter 1999. | 105 000 SEK |
76 | Mats Theselius, fåtölj, "el Rey", ed. 252/360, Källemo, efter 1999. | 90 000 SEK |
77 | Mats Theselius, "Jägermeister", soffa, Källemo, efter 1996. | Återrop |
78 | Love Arbén, "Ono" skåp, Lammhults 1995. | 15 000 SEK |
79 | Eva Hild, skulptur "Bulig", Sparsör 2002, unik. | 15 000 SEK |
80 | Sigurdur Gustafsson, fåtölj / skulptur, "Wind", ed. 30/33, Källemo, Värnamo, efter 2003. | 32 000 SEK |
81 | Thomas Sandell, skåp "Dottie", ed. 5/10, Firma Svenskt Tenn 2004. | 24 000 SEK |
82 | Claesson Koivisto Rune, matta, "Forell, Cerise" rölakan, ca 250 x 200 cm, signerad AB MMF MC EK OR. | 65 000 SEK |
83 | Mats Theselius, fåtölj "El Dorado", ed. 288/360, Källemo, efter 2002. | 95 000 SEK |
84 | Fredrik Mattson, "TBC (The Black Chair Collection)" stol, nr 17/22 för Blå Station 2008. | Återrop |
85 | Mats Theselius, fåtölj, "Theselius Rex", ed. 187/200, Källemo, efter 1995. | 80 000 SEK |
86 | Mats Theselius, fåtölj, "Hommage à Sigurd Lewerentz", ed. 18/123, Källemo, Värnamo, efter 2012. | 105 000 SEK |
87 | Mats Theselius, fåtölj "Hommage à Sigurd Lewerentz", ed. EA 4/6, Källemo, Värnamo efter 2012. | 105 000 SEK |
88 | Mats Theselius, & Andreas Roth, unik, "The Object unit - A Poetry in Steel, Glass, Stone, Wood and Plastic" Minus 10, Sverige 2010. | 70 000 SEK |
89 | Mats Theselius, fåtölj "Inox", ed. 1/199, Källemo, efter 2015. | 65 000 SEK |
90 | Mats Theselius, fåtölj "Inox", ed. 197/199, Källemo, efter 2015. | 65 000 SEK |
91 | Ove Feuk, byrå, Nordiska Kompaniet 1960-70-tal. | 6 500 SEK |
92 | Attila Suta, byråar, ett par, egen verkstad, Stockholm, 2021. | 80 000 SEK |
93 | Attila Suta, sullastolar, ett par, egen verkstad, Stockholm, 2022. | 16 000 SEK |
94 | Eero Saarinen, bord och sex stolar, "Tulip", Knoll, sannolikt 1960-tal. | 125 000 SEK |
95 | Leena-Kaisa Halme, matta, "Kuutamo" (Månsken). rya, ca 176 x 119 cm, Osakeyhtiö Neovius, Finland. | Återrop |
96 | Yrjö Kukkapuro, fåtölj, "Karuselli", Haimi, Finland 1970-tal. | 34 000 SEK |
97 | Yrjö Kukkapuro, fåtölj, "Karuselli", Haimi, Finland 1970-tal. | 30 000 SEK |
98 | Eero Aarnio, fåtölj "Åskbollen", Adelta, Finland. | 40 000 SEK |
99 | Victor Vasarely, matta, "Capella 4" handtuftad, ca 178 x 175 cm, Oy Finnrya, numrerad 13/250, signerad V. | 16 000 SEK |
100 | Eero Saarinen, matbord, "Tulip", Knoll International, 2017. | 90 000 SEK |