25
1457303

Fredrik Paulsen

(Sverige, Född 1980)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
700 - 875 EUR
737 - 922 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Fredrik Paulsen
(Sverige, Född 1980)

Kristoffer Sundin och Simon Klenell, stolar 4 st, tillverkade för restaurang Omnipollo, Göteborg, 2018.

Rosalackerad metall, sitsar i grönfärgat trä, sitthöjd 45 cm, höjd 86 cm.

En rygg med lagning. Smärre slitage.

Proveniens

Restaurangen "Omnipollo" i Göteborg.

Trion Fredrik Paulsen, Kristoffer Sundin och Simon Klenell har stått för designen av Omnipollos restauranger i Stockholm, Göteborg och München.