modulsoffa, "Etcetera Modul", J.O. Carlssons Möbel AB, Vetlanda 1960-70-tal.
3 raka och 3 vinklade moduler, uppbygd på element av kallskummad uretan, blå textilklädsel, fötter i svart plast, varje modul ca 68 cm bred, total bredd ca 400 cm, höjd 65 cm, sitthöjd ca 30-35 cm.
Smärre slitage och fläckar.
Kungaparet mottog en likadan soffa som gåva från Sveriges Möbelindustriförbund när de möblerade Solliden på 1970-talet.