54
1451736

Jan Ekselius

(Sverige, Född 1946)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 750 - 2 190 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Jan Ekselius
(Sverige, Född 1946)

modulsoffa, "Etcetera Modul", J.O. Carlssons Möbel AB, Vetlanda 1960-70-tal.

3 raka och 3 vinklade moduler, uppbygd på element av kallskummad uretan, blå textilklädsel, fötter i svart plast, varje modul ca 68 cm bred, total bredd ca 400 cm, höjd 65 cm, sitthöjd ca 30-35 cm.

Smärre slitage och fläckar.

Kungaparet mottog en likadan soffa som gåva från Sveriges Möbelindustriförbund när de möblerade Solliden på 1970-talet.