"Red Chair", ed. 6/10, Gallery Pascale 2005.
Tillverkad av sju rödlackerade stålstavar, etikettmärkt the red chair Gallery Pascale 6/10 Design by Alexander Lervik 2005, höjd 71 cm.
Obetydligt slitage.
Proveniens. Bukowskis, Contemporary Art & Design 631, 2021, kat. nr. 43.
"Five playful chairs”, Gallery Pascale, Stockholm 2005.
Modern furniture: 150 years of design = Meubles modernes : 150 ans de design = Moderne möbel : 150 jahre design, Updated ed., H.F. Ullmann, Potsdam, 2012, sid. 75.
Lervik, Alexander & Nova Beatrice, Hanna, 15 x years, 15 x photographers, 15 x chairs, Arvinius + Orfeus, Stockholm, 2013.
The red chair visades ursprungligen i utställningen “Five playful chairs” 2005. Stolen tillverkades i en begränsad upplaga av tio stolar och har förvärvats av Nationalmuseet i Stockholm och Röhsska Museet i Göteborg.