Contemporary Art & Design 646

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1Gustaf Westman, spegel, "Popcorn", egen studio, Stockholm, 2020.8 500 SEK
2Christer Chytraeus, vas, Konstfack, Stockholm 2008.8 000 SEK
3Per Brandstedt, "I sing the body electric 4", bänk, Studio Per Brandstedt 2018.24 000 SEK
4Ellen Ehk Åkesson, "Kingdom", skulptur, egen studio 2013.2 600 SEK
5Per B. Sundberg, skulptur/ ljusstake, daterad 2013.13 000 SEK
6Fredrik Paulsen, en unik "Bamba" stol, prototyp, 2014.Återrop
7Erik Olovsson, & Kyuhyung Cho, hylla, "Room-collection-shelf", Studio E.O., egen studio, 2020.16 000 SEK
8Erik Olovsson, vas, unik, "Drill Vase #43" Studio E.O., egen studio, Stockholm 2020.5 000 SEK
8A"3 to 5 Seconds – Rapid handmade production", unika speglar, Studio Jenny Nordberg, 2015-2016.Återrop
9LAST, (Åsa Jungnelius, Gustaf Nordenskiöld och Fredrik Paulsen), installation bestående av fem studioarbeten / objekt, Sverige 2014.Återrop
10Niklas Runesson, soffbord, unikt, utfört i hans egen studio, 2021.13 000 SEK
11Niklas Runesson, väggspegel, unik, ed. 1/1, utförd i hans egen studio, 2022.32 000 SEK
12Jonny Johansson, soffa "Nya Berlin", Studie No 5, Acne Studios, AB O.H. Sjögren Tranås 2011.36 000 SEK
13Jonny Johansson, fåtölj, ”Nya Berlin”, Studie No 1, Acne Studios, O.H. Sjögren, Tranås, 2010.14 000 SEK
14Claesson Koivisto Rune, ett unikt soffbord, "Brasilia", Swedese, efter 2002.38 000 SEK
15Claesson Koivisto Rune, matta ’Palm Leaf’, tuftad, ca 241 x 174 cm.Återrop
16Claesson Koivisto Rune, matta ’Palm Leaf’, tuftad, diameter 200 cm.Återrop
17Claesson Koivisto Rune, "Frame", te-vagn, Sfera, Japan, 2005.20 000 SEK
18Johan Linton, "Object Énigme - un hommage à Jacques Derrida", ed. 2/7, Källemo, efter 2005.20 000 SEK
19Eric Ericson, spegel, "Gustaviansk", Firma Svenskt Tenn, efter år 2000.18 000 SEK
20Gustaf Nordenskiöld, skulptur, "R.P.M Pale Temple", unik, 2014.10 000 SEK
21Claesson Koivisto Rune (CKR), matta, "Bredband, gräsgrön", rölakan, ca 273 x 214 cm, signerad AB MMF MC EK OR.55 000 SEK
22Love Hultén, arkadspel, "Pixelkabinett 42", förlagan till upplagan av 50 ex, utförd i egen studio 2015.34 000 SEK
23Alexander Lervik, "Red Chair", ed. 6/10, Gallery Pascale 2005.25 000 SEK
24skåp, unikt, Sverige 2011.Återrop
25Fredrik Paulsen, Kristoffer Sundin och Simon Klenell, stolar 4 st, tillverkade för restaurang Omnipollo, Göteborg, 2018.6 000 SEK
26Joakim Lundqvist, matta, "Rya special" handtuftad, Kasthall / Linum, ca 297 x 197 cm.16 000 SEK
27Ann Wåhlström, vas, "Bulb XIII", Tacoma glashytta, Seattle, USA, 2006.19 000 SEK
28Ann Wåhlström, vas, "Spots I", Tacoma glashytta, Seattle, USA 2015, unik.28 000 SEK
29Ernst Billgren, bänk, "Tjyvar", ed. 25/51, Sverige 2006.26 000 SEK
30Ernst Billgren, ljuskrona, modellen formgiven som gåva till Kronprinsessparet, utförd av Reijmyre, 2010.125 000 SEK
31Arne Norell, "Ari", fåtölj med fotpall, Norell Möbel AB.34 000 SEK
32Uno Westerberg, bordslampor, ett par, modell "15773", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1960-70-tal.8 000 SEK
33Anders Pehrson, "Bumling", soffbord, Ateljé Lyktan, 1960-70-tal.10 000 SEK
34golvlampa, "Simris", Ateljé Lyktan, 1960-70-tal.Återrop
35Jan Ekselius, fåtölj med fotpall, ”Etcetera”, J.O. Carlssons Möbel AB, Vetlanda, 1960-70-tal.22 000 SEK
36Börge Lindau, & Bo Lindekrantz, vilfåtölj med fotpall, "S70-6", Lammults Möbel AB, 1960-70-tal.4 000 SEK
37Viola Gråsten, matta "Ormbunke", Rya, 160 x 124 cm, för NK Textilkammare.8 500 SEK
38Erik Höglund, två pallar, Boda Trä, 1960-70-tal.Återrop
39Eje Ahlgren, golvlampor 1 par, modell "G-075", Bergboms, Sverige 1960-70-tal.11 000 SEK
40Eje Ahlgren, bordslampor, ett par, modell "B-075", Bergboms, Malmö, 1960-70-tal.7 000 SEK
41Marianne von Münchow, matta, rya, ca 153 x 141 cm, signerad MvM SH.6 500 SEK
42Hans-Agne Jakobsson, taklampa, "Estrella", modell T580/H, Markaryd 1960-70-tal.40 000 SEK
43Hans-Agne Jakobsson, takkronor 1 par, "Sonata", modell T-434/10, Hans Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1960-70-tal.24 000 SEK
44Hans-Agne Jakobsson, bordslampa, modell "B142", Hans-Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1960-70-tal.20 000 SEK
45Hans-Agne Jakobsson, bordslampa, modell "B142", Hans-Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1960-70-tal.20 000 SEK
46Hans-Agne Jakobsson, takkronor 1 par, "Sonata", modell T-434/24, Hans Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1960-70-tal.44 000 SEK
48vägglampetter, ett par, "Sonata", modell "V169-3", Hans Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1960-70-tal.Återrop
49Olle Bærtling, matta, "Erey", handtuftad, ca 201 x 101 cm, Baertling/Asplund.17 000 SEK
50Hans-Agne Jakobsson, taklampa, "C769 4 P/Selectra", Hans Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1960-70-tal.14 000 SEK
51Hans-Agne Jakobsson, vägglampetter, ett par, "Sonata", modell "V169-5", Hans Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1960-70-tal.8 000 SEK
52Hans-Agne Jakobsson, vägglampetter, ett par, "Sonata", modell "V169-5", Hans Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1960-70-tal.8 500 SEK
53Hans-Agne Jakobsson, taklampor 1 par, "T606-3", Hans Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1960-tal.20 000 SEK
54Jan Ekselius, modulsoffa, "Etcetera Modul", J.O. Carlssons Möbel AB, Vetlanda 1960-70-tal.22 000 SEK
55Jan Ekselius, fåtöljer 1 par, "Etcetera", J.O. Carlssons Möbel AB, Vetlanda, 1960-70-tal.16 000 SEK
56Claesson Koivisto Rune (CKR), matta, "Forell, Norrskensblå", rölakan, ca 223 x 212 cm, signerad AB MMF MC EK OR.55 000 SEK
57Uno & Östen Kristiansson, bordsspegel, Luxus, Vittsjö, 1960-tal, modell 406, i originalkartong.6 000 SEK
58Karl Erik Ekselius, matbord, J.O. Carlssons Möbel AB, Vetlanda, 1960-70-tal.28 000 SEK
59Tito Agnoli, stolar 6 st., La Linea, Italien, efter 1957.55 000 SEK
60Carl Fagerlund, bordslampor, 2 st, modell "RD 1986", Orrefors, 1960-70-tal.Återrop
61Arne Norell, "Ari", fåtölj med fotpall, Norell Möbel AB.30 000 SEK
62Arne Norell, "Ari", fåtölj med fotpall, Norell Möbel AB.26 000 SEK
63Jonas Bohlin, "Concrete", karmstol, ed. 35/100, Källemo, Värnamo 1981.250 000 SEK
64Jonas Bohlin, gallerimatta, "Kosmos", handtuftad, Kasthall, ca 288 x 72 cm.Återrop
65John Kandell, skåp / boklåda, "Solitär", Källemo efter 1986.9 500 SEK
66John Kandell, objekt/skåp "Kasper", ed. 12/50, Källemo, efter 1989.8 000 SEK
67John Kandell, skåp, troligen förlaga till "Arkitektskåpet", som tillverkades i 190 exemplar av Källemo, efter 1989.7 500 SEK
68Erik Höglund, glasservis, 72 delar, Studioglas Strömbergshyttan 1990.30 000 SEK
69Reino Björk, skål, New York 1998, glas.6 000 SEK
70Arne Rickardt, karmstol "Pascal", nr. 14, Dux, efter 2002.9 000 SEK
71Jonas Bohlin, matbord, "À Table", Firma Svenskt Tenn, efter 2014.40 000 SEK
72Mats Theselius, skåp, ed. 11/50, ur serien "Körsbärstjuven", Move, Sverige, 2000-tal.44 000 SEK
73Mats Theselius, skåp, "National Geographic", Källemo, nr 65, efter 1990.36 000 SEK
74Mats Theselius, "Canapé", ed. 34/35, Källemo efter 1991.55 000 SEK
75Mats Theselius, fåtölj, "el Rey", ed. 37/360, Källemo, efter 1999.105 000 SEK
76Mats Theselius, fåtölj, "el Rey", ed. 252/360, Källemo, efter 1999.90 000 SEK
77Mats Theselius, "Jägermeister", soffa, Källemo, efter 1996.Återrop
78Love Arbén, "Ono" skåp, Lammhults 1995.15 000 SEK
79Eva Hild, skulptur "Bulig", Sparsör 2002, unik.15 000 SEK
80Sigurdur Gustafsson, fåtölj / skulptur, "Wind", ed. 30/33, Källemo, Värnamo, efter 2003.32 000 SEK
81Thomas Sandell, skåp "Dottie", ed. 5/10, Firma Svenskt Tenn 2004.24 000 SEK
82Claesson Koivisto Rune (CKR), matta, "Forell, Cerise" rölakan, ca 250 x 200 cm, signerad AB MMF MC EK OR.65 000 SEK
83Mats Theselius, fåtölj "El Dorado", ed. 288/360, Källemo, efter 2002.95 000 SEK
84Fredrik Mattson, "TBC (The Black Chair Collection)" stol, nr 17/22 för Blå Station 2008.Återrop
85Mats Theselius, fåtölj, "Theselius Rex", ed. 187/200, Källemo, efter 1995.80 000 SEK
86Mats Theselius, fåtölj, "Hommage à Sigurd Lewerentz", ed. 18/123, Källemo, Värnamo, efter 2012.105 000 SEK
87Mats Theselius, fåtölj "Hommage à Sigurd Lewerentz", ed. EA 4/6, Källemo, Värnamo efter 2012.105 000 SEK
88Mats Theselius, & Andreas Roth, unik, "The Object unit - A Poetry in Steel, Glass, Stone, Wood and Plastic" Minus 10, Sverige 2010.70 000 SEK
89Mats Theselius, fåtölj "Inox", ed. 1/199, Källemo, efter 2015.65 000 SEK
90Mats Theselius, fåtölj "Inox", ed. 197/199, Källemo, efter 2015.65 000 SEK
91Ove Feuk, byrå, Nordiska Kompaniet 1960-70-tal.6 500 SEK
92Attila Suta, byråar, ett par, egen verkstad, Stockholm, 2021.80 000 SEK
93Attila Suta, sullastolar, ett par, egen verkstad, Stockholm, 2022.16 000 SEK
94Eero Saarinen, bord och sex stolar, "Tulip", Knoll, sannolikt 1960-tal.125 000 SEK
95Leena-Kaisa Halme, matta, "Kuutamo" (Månsken). rya, ca 176 x 119 cm, Osakeyhtiö Neovius, Finland.Återrop
96Yrjö Kukkapuro, fåtölj, "Karuselli", Haimi, Finland 1970-tal.34 000 SEK
97Yrjö Kukkapuro, fåtölj, "Karuselli", Haimi, Finland 1970-tal.30 000 SEK
98Eero Aarnio, fåtölj "Åskbollen", Adelta, Finland.40 000 SEK
99Victor Vasarely, matta, "Capella 4" handtuftad, ca 178 x 175 cm, Oy Finnrya, numrerad 13/250, signerad V.16 000 SEK
100Eero Saarinen, matbord, "Tulip", Knoll International, 2017.90 000 SEK