Nr. | Föremål | Klubbat pris |
397 | Carl-Einar Borgström, bokstöd, ett par, Ystad Brons, 1900-talets första hälft. | 10 000 SEK |
398 | Oscar Antonsson, spegel, Ystad Tenn, Swedish Grace, 1932. | 8 000 SEK |
399 | Carl-Einar Borgström, bokstöd, ett par, Ystad Brons, 1930-40-tal. | 5 000 SEK |
400 | Ulla Fogelklou-Skogh, kaffeservis, 3+1 delar, tenn och mässing, Ystad Tenn, 1930-tal. | 16 000 SEK |
401 | Carl Hörvik, trädgårdgrupp, 1 soffa, ett par stolar samt bord för Stadshotellet Båstad (Hotell Skansen) eller Lindgården, Stockholm, | 170 000 SEK |
402 | Swedish Grace, taburett, möjligen utförd av snickarmästare Albin Johansson, 1930-tal. | 16 000 SEK |
403 | Nils Fougstedt, spegel, Swedish Grace, modell 137, Firma Svenskt Tenn, 1927. | Återrop |
404 | Nils Fougstedt, & Anna Petrus, golvlampa, Firma Svenskt Tenn, Stockholm ca 1929, enligt uppgift inköpt på Stockholmsutställningen 1930. | 250 000 SEK |
405 | Firma Svenskt Tenn, dosa med lock, tenn med dekor av mässing, Stockholm 1929. | 8 000 SEK |
406 | Björn Trägårdh, kandelaber för tre ljus, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1930. | 9 500 SEK |
407 | Björn Trägårdh, eller Nils Fougstedt, burk med lock, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1930. | 26 000 SEK |
408 | Josef Frank, "Apskåpet", tapetserat med kolorerade gravyrer med apor, Firma Svenskt Tenn ca 1941, modell 1140. | 3 700 000 SEK |
409 | brosch, hjortdjur, Firma Svenskt Tenn. | Återrop |
410 | vas, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1936. | Återrop |
411 | Estrid Ericson, burk, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1976. | 38 000 SEK |
412 | Josef Frank, sideboard, modell "730", Firma Svenskt Tenn, 1930-40-tal. | 42 000 SEK |
413 | Ingegerd Torhamn, målad och dekorerad byrå, Sverige ca 1930. | 380 000 SEK |
414 | Axel Einar Hjorth, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet, specialbeställt 1941. | 270 000 SEK |
415 | Axel Einar Hjorth, stolar, 6 st ”Utö”, Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 70 000 SEK |
416 | Axel Einar Hjorth, bord "Utö", Nordiska Kompanet 1930-tal. | 300 000 SEK |
417 | Axel Einar Hjorth, sidobord, "Sport", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 24 000 SEK |
419 | Axel Einar Hjorth, stolar, ett par "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 200 000 SEK |
420 | Axel Einar Hjorth, matbord "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 75 000 SEK |
421 | Josef Frank, biblioteksbord / sideboard, Firma Svenskt Tenn, modell 2226. | 100 000 SEK |
422 | Edward Hald, taklampa, Orrefors 1930-tal. | 10 000 SEK |
423 | Gunnar Asplund, spegel, Bredenbergs varuhus, uppfört i Stockholm 1934-35. | 50 000 SEK |
424 | Gunnar Asplund, spegel, Bredenbergs varuhus, uppfört i Stockholm 1934-35. | 46 000 SEK |
425 | Carl Malmsten, skrivbord, "Ståndare", 1950-60-tal. | 110 000 SEK |
426 | Josef Frank, byrå, "Flora", Svenskt Tenn, modell 1050, 1940-tal. | 250 000 SEK |
427 | Swedish Modern, soffa, 1930-40-tal. | 80 000 SEK |
428 | Swedish Modern, fåtölj, 1930-40-tal. | 65 000 SEK |
429 | Josef Frank, bord, Firma Svenskt Tenn, 1960-70-tal, modell U601 (skivan) & U491. | 135 000 SEK |
430 | Hans Bergström, golvlampor, ett par, modell "547", ateljé Lyktan, Åhus, 1940-50-tal. | 40 000 SEK |
431 | Swedish Modern, spegel, 1940-50-tal. | 46 000 SEK |
432 | Sven Palmqvist, taklampa, Orrefors, 1940-tal. | 13 000 SEK |
433 | Greta Magnusson Grossman, golvlampa, "G-33" (Grasshopper), Bergboms, Malmö 1950-tal. | 34 000 SEK |
434 | Swedish Modern, skåp, 1940-tal. | 26 000 SEK |
435 | Axel Einar Hjorth, specialbeställt matbord, "Birka", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 28 000 SEK |
436 | Axel Larsson, stolar, 6+4 st "Thule", Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, för PUB 1937. | 18 000 SEK |
437 | Tore Ahlsén, golvarmatur, "Napoleon vid Nilen", 1940-50-tal. | 36 000 SEK |
438 | Swedish Modern, taklampor, ett par, 1940-tal. | 85 000 SEK |
439 | John Kärnhagen, karmstolar 1 par, Swedish Modern, 1930-40-tal. | 60 000 SEK |
440 | Oscar Nilsson, tillskrivet, skåp, Swedish Modern, 1940-tal. | 70 000 SEK |
441 | Oscar Nilsson, tillskrivet, skåp, Sverige 1940-tal. | 95 000 SEK |
442 | Axel Einar Hjorth, bord, "Wärmdö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 44 000 SEK |
443 | Axel Einar Hjorth, stolar, 6 st "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 200 000 SEK |
444 | Axel Einar Hjorth, sidobord, "Wärmdö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 12 000 SEK |
445 | Axel Einar Hjorth, skåp, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 145 000 SEK |
446 | Axel Einar Hjorth, stolar, 4 st "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 135 000 SEK |
447 | Axel Einar Hjorth, bord, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 80 000 SEK |
448 | Axel Einar Hjorth, stolar, 6 st "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 90 000 SEK |
448A | Nordiska Kompaniet, gungstol, "Lovö", Swedish Modern, 1940-tal. | 48 000 SEK |
449 | Fåtöljer, ett par, 1930-tal. Proveniens Byggmästare Olle Engkvist. | 75 000 SEK |
450 | David Rosén, "Berga", pall, Nordiska Kompaniet 1930-40-tal. | 40 000 SEK |
451 | David Rosén, "Berga", pall, Nordiska Kompaniet 1930-40-tal. | 32 000 SEK |
452 | David Rosén, "Berga", pall, Nordiska Kompaniet 1930-40-tal. | 26 000 SEK |
453 | Hans Bergström, plafond, modell "13C", ateljé Lyktan, Åhus, 1940-50-tal. | 50 000 SEK |
454 | Tor Wolfenstein, sannolikt, bord, Swedish Modern, Robert Ditzinger AB, utfört av Bjerkås-Armatur, 1930-40-tal. | 16 000 SEK |
455 | Hans-Agne Jakobsson, tillskriven, takarmatur, Hans Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1950-tal. | 145 000 SEK |
456 | Bertil W. Behrman, fåtölj, modell "233" i serien Presens, AB Engens Fabriker, Sverige 1950-tal. | 24 000 SEK |
457 | Hans Bergström, taklampa, modell "C1137", ateljé Lyktan, 1940-50-tal. | 5 000 SEK |
458 | Hans Bergström, taklampa, ateljé Lyktan, 1950-tal. | 32 000 SEK |
459 | Hans-Agne Jakobsson, taklampor, ett par, "C-2643", Hans Agne Jakobsson AB, Markaryd. | Återrop |
460 | Bergboms, bordslampor, ett par, modell "B 32", Malmö, 1950-tal. | 14 000 SEK |
461 | Böcker, "Svensk Botanik af JW Palmstruch & VW Venus", 6 volymer (5+1), tidigt 1800-tal. Proveniens Estrid Ericson. | 10 000 SEK |
462 | Swedish Modern, fåtölj, 1940-50-tal. | 38 000 SEK |
463 | Nordiska Kompaniet, sideboard med satsbord och serveringsvagn, 1950-tal. | 20 000 SEK |
464 | Bengt Ruda, "Cavelli", fåtölj, Ikea, 1958-59. | 115 000 SEK |
465 | Nordiska Kompaniet, soffbord, Triva serien, modell "579-058", 1950-tal. | 42 000 SEK |
466 | fåtöljer, ett par, Nordiska Kompaniet, 1950-tal. | Återrop |
467 | Edward Wormley, ”New York” soffa, modell 5316, Ljungs Industrier Malmö, 1960. | 60 000 SEK |
468 | Gastone Rinaldi, fåtöljer, ett par, modell "DU 55", 1900-talets mitt, efter 1954. | 100 000 SEK |
469 | Arne Tideman Ruud, fåtölj, "Holmenkollen"/"3030", A/S Inventar, Gjövik, 1960-tal. | 24 000 SEK |
470 | Hans Brattrud, fåtöljer, ett par "Arktis", Hove Møbler, Norge efter 1961. | 18 000 SEK |
471 | Alvar Aalto, fåtölj, nr 31, producerad av O.y Huonekalu-ja Rakennustyötehdas, Finland eller Svenska Artek, Aalto Design, Hedemora. | 28 000 SEK |
472 | Alvar Aalto, bord, "modell 75", Svenska Artek, Aalto Design Hedemora, Sverige 1946-56. | 48 000 SEK |
473 | Alvar Aalto, bord, Svenska Artek, Aalto Design Hedemora, Sverige 1946-56. | 19 000 SEK |
474 | Tapio Wirkkala, skulptur, fågel, "Suokurppa" (Beckasin), modell TW 513. Kultakeskus Oy, Finland 1970-tal. | 26 000 SEK |
475 | Mogens Voltelen, "Copenhagen Chair", Danmark. | 60 000 SEK |
476 | Vilhelm Lauritzen, 6 stolar, "Radiohuset", Fritz Hansen, Danmark, 1940-tal. | 46 000 SEK |
477 | Hans J. Wegner, fåtölj "Flag Halyard / Snørestolen", Getama, Danmark, sannolikt 1950-tal. | 135 000 SEK |
478 | Hans J. Wegner, sideboard med överskåp, "RY20", RY Møbler, Danmark 1955. | 13 000 SEK |
479 | Hans J. Wegner, matbord med klaffar "AT-314", Andreas Tuck, Danmark 1950-60-tal. | 125 000 SEK |
480 | Hans J. Wegner, "Kina-stolen" 6 st, Fritz Hansen, Danmark 1967. | 260 000 SEK |
481 | Frits Schlegel, "Love seat" soffa, Fritz Hansen, Danmark 1940-50-tal. | 55 000 SEK |
482 | Fritz Hansen, fåtöljer 1 par, modell "1669", Danmark 1940-50-tal. | 125 000 SEK |
483 | Sven Ellekær, fåtöljer ett par samt en fotpall, Chr. Linneberg Møbelfabrik, Danmark, 1960-tal. | 50 000 SEK |
484 | Vivianna Torun Bülow-Hübe, teservis med bricka, 5 delar, Dansk International Designs, försilvrad mässing. | 9 600 SEK |
485 | Hans J. Wegner, sideboard "President", modell RY-25, Ry Møbler, Danmark 1960-tal. | 48 000 SEK |
486 | Hans J. Wegner, taklampa, "JH-1", Johannes Hansen, Danmark, 1950-60-tal. | 20 000 SEK |
487 | Hans J. Wegner, stolar, 10 st "CH31", Carl Hansen & Son, Danmark 1950-tal. | 170 000 SEK |
488 | Hans J. Wegner, fåtölj, "Bamse", AP-stolen, Danmark 1950-60-tal. | 220 000 SEK |
489 | Hans J. Wegner, fåtölj, "Bamse", AP-stolen, Danmark 1950-60-tal. | 280 000 SEK |
490 | Hans J. Wegner, stolar, "The Chair" ett par, JH-503, Johannes Hansen, Danmark 1950-tal. | 55 000 SEK |
491 | Brockmann Petersen, bord med askar, Snickarmästare Louis G Thiersen, Danmark 1940-50-tal. | 80 000 SEK |
492 | Finn Juhl, fåtöljer, ett par samt fotpall "Japan" (FD-137), France & Son, Danmark 1960-tal. | 28 000 SEK |
493 | Finn Juhl, fåtölj, modell 136, France & Daverkosen, 1950-60-tal. | 24 000 SEK |
494 | Finn Juhl, fåtöljer, ett par "Japan" (FD-137), France & Son, Danmark 1960-tal. | 28 000 SEK |
495 | Poul Kjaerholm, Dagbädd, "PK-80", E Kold Christensen, Danmark 1960-tal. | 135 000 SEK |
496 | Poul Kjaerholm, soffa, PK31-3, E Kold Christensen, Danmark. | 85 000 SEK |