specialbeställt matbord, "Birka", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Skiva fanerad i bonad ask, ben i bonad lönn eller björk, brickmärkt NK R 38854B C 32133, höjd 74 cm, bredd 98 cm, längd 176 cm, tre iläggsskivor à 60 cm, total längd 356 cm.
Slitage, smärre skador.
Bild från Nordisk Kompaniet katalog 1935.
Modellen presenterades på NK 1935. Det här exemplaret är specialbeställt av kund med något bredare skiva samt möjligen något avvikande material.