tillskriven, takarmatur, Hans Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1950-tal.
Teak, 10 skärmar i perforerad koppar, läderklädda kablar, takfäste i koppar längd 165 cm, skärmarnas höjd 22 cm, total höjd 130 cm.
Slitage. Lagningar. Ej funktionstestad.
Tillskriven
Snarlik modell med samma kupor avbildad i katalog från 1950-talet.