bord med askar, Snickarmästare Louis G Thiersen, Danmark 1940-50-tal.
Teak, fem runda burkar med lock, tre rektangulära askar med lock, mässingsskodda fötter, total höjd 63 cm, skivans mått 50 x 80 cm.
Ett ben med lagning. Smärre slitage.
Grete Jalk [ed.]: “40 Years of Danish Furniture Design”, vol. 3, jfr sid. 159.