Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1 | Alf Wallander, vas, Reijmyre, 1914, jugend, överfång, unik. Utställd på Baltiska utställningen i Malmö 1914. | 30 000 SEK |
2 | Simon Gate, skål på fot, "Slottsglas", Orrefors 1920-tal. | 19 000 SEK |
3 | Simon Gate, graverad skål på fat, Orrefors, 1925, Swedish Grace. | 36 000 SEK |
4 | Simon Gate, pokal med lock, Graal, Orrefors 1921. | 150 000 SEK |
5 | Simon Gate, karaff med propp, Orrefors 1926, modell 234. | 12 000 SEK |
6 | Simon Gate, vas, Orrefors 1938, modell 1654. | 12 000 SEK |
7 | Edward Hald, vas, Orrefors 1953. | 20 000 SEK |
8 | Vicke Lindstrand, vas, Kosta Boda 1950-tal, unik. | 14 000 SEK |
9 | Ingeborg Lundin, vas, ariel, "Ansikten", Orrefors 1970. | 26 000 SEK |
10 | Eva Englund, vas, glas, Orrefors 1987. | 13 000 SEK |
11 | Monica Backström, unik vas, Kosta Boda. | 6 500 SEK |
12 | Bertil Vallien, unikt fat, Kosta Boda. | 14 000 SEK |
13 | Bertil Vallien, unikt fat, Kosta Boda. | 13 000 SEK |
14 | Bertil Vallien, skulptur, båt, Kosta Boda. | 34 000 SEK |
15 | Ann Wolff, skulptur, "Köln Paar", tidigt 2000-tal. | 36 000 SEK |
16 | Ann Wolff, skulptur, "Persona", 2003, ed. 8/9. | 65 000 SEK |
17 | Reino Björk, skål, New York 1998, glas. | 5 500 SEK |
18 | Alvar Aalto, fat, modell 9769, Iittala, Finland 1956. | 30 000 SEK |
19 | Tapio Wirkkala, vas "Tuonelas flod", Iittala, Finland, modell 3522. | 15 000 SEK |
20 | Kaj Franck, karaff, ”Kremls klockor”, Nuutajärvi Notsjö, Finland 1961. | 26 000 SEK |
21 | Oiva Toikka, vas, "Pom Pom", Nuutajärvi Notsjö, Finland sent 1960-tal. | 105 000 SEK |
22 | Oiva Toikka, vas, glas, "Bambu", Nuutajärvi Notsjö, Finland 1967-69. | 13 000 SEK |
23 | Oiva Toikka, fat, Nuutajärvi, Notsjö, Finland, sannolikt unikt. | 6 500 SEK |
24 | Daum, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau. | 6 000 SEK |
25 | Daum, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau. | 60 000 SEK |
26 | Daum, flaska med propp, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, ca 1900. | 60 000 SEK |
27 | Daum, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau. | Återrop |
28 | Daum, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau. | 22 000 SEK |
29 | Daum, vas, Nancy, Art Nouveau, Frankrike. | 7 000 SEK |
30 | Daum, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau. | 14 000 SEK |
31 | Daum, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau. | 6 500 SEK |
32 | Emile Gallé, bordslampa, Nancy Frankrike, Art Nouveau ca 1900. | Återrop |
33 | Gabriel Argy-Rousseau, vas "Bacchus", pâte de verre, Frankrike 1920-tal. | 18 000 SEK |
34 | Gabriel Argy-Rousseau, vas "Service Tree", pâte de verre, Frankrike 1920-tal. | 13 000 SEK |
35 | Gabriel Argy-Rousseau, vas "Fleurs jaunes", pâte de verre, Frankrike 1920-tal. | 11 000 SEK |
36 | Gabriel Argy-Rousseau, vas, "Prunus", pâte de verre, Frankrike 1920-tal. | 22 000 SEK |
37 | Gabriel Argy-Rousseau, vas, pâte de verre, "Lierre", Frankrike, 1920-tal. | 20 000 SEK |
38 | Gabriel Argy-Rousseau, vas, "Butterflies", pâte de verre, Frankrike 1920-tal. | 34 000 SEK |
39 | Paolo Venini, "Inciso", Venini, Murano, Italien 1960-tal. | 8 500 SEK |
40 | Toni Zuccheri, skulptur, and, Venini, Murano, Italien 1960-tal. | 7 000 SEK |
41 | Alessandro Pianon, "Pulcino", skulptur, fågel, Vistosi, Murano, Italien 1960-tal. | 44 000 SEK |
42 | Alessandro Pianon, skulptur, fågel "Pulcino", Vistosi, Murano, Italien 1960-tal. | 38 000 SEK |
43 | Alessandro Pianon, "Pulcino", skulptur, fågel, Vistosi, Murano, Italien 1960-tal. | 50 000 SEK |
43A | Alessandro Pianon, "Pulcino", skulptur, fågel, Vistosi, Murano, Italien, 1960-tal. | 22 000 SEK |
44 | Thorvald Bindesbøll, bägare, A. Michelsen, Köpenhamn 1904. | 12 000 SEK |
44A | Johan Rohde, praktskål, Georg Jensen, Köpenhamn 1925-1932, sterling silver, design nr 268B. | 115 000 SEK |
45 | Georg Jensen, coasters, ett par, Köpenhamn ca 1915-1919, 830/1000 silver, | 120 000 SEK |
46 | Georg Jensen, krydduppsättning, 4 delar + sked, Köpenhamn 1915 -1932, 830/1000 silver samt sterling. | 10 000 SEK |
47 | Georg Jensen, jardinière, Köpenhamn, ca 1915-1919, 830/1000 silver. | 250 000 SEK |
48 | Harald Nielsen, ringklocka, Georg Jensen Köpenhamn, ca 1915-1919, sterling silver, design nr 77. | 3 500 SEK |
49 | Georg Jensen, skaldjursbricka/ fiskfat, Köpenhamn 1920, 830/1000 silver, design nr 885. | 155 000 SEK |
50 | Georg Jensen, skål på fot, Köpenhamn ca 1919-21, modell 19B, svenska importstämplar GABF, sterling. | 28 000 SEK |
51 | Georg Jensen, korkskruv, Köpenhamn ca 1915-1919, svenska importstämplar GAB F, 830/1000 silver, design nr 89 (otydligt). | 19 000 SEK |
52 | Georg Jensen, bricka, modell 290, Köpenhamn 1915-27, svenska importstämplar GABF. | 9 000 SEK |
53 | Georg Jensen, kaffeservis, 3 delar "Magnolia/Blossom", Jensen & Wendel, Köpenhamn 1945-51, sterling. | 24 000 SEK |
54 | Georg Jensen, skål på fot, Firma Georg Jensen, Köpenhamn 1925-32, sterling, design nr 180B. | 8 000 SEK |
55 | Georg Jensen, collier, sterling och lapis lazuli, Köpenhamn 1933-44, design nr 26. | 12 500 SEK |
56 | Johan Rohde, skål på fot, Firma Georg Jensen, Köpenhamn 1933-44, design nr 17A, sterling. | 4 000 SEK |
57 | Johan Rohde, skål på fot, Firma Georg Jensen, Köpenhamn efter 1945, design nr 263A, sterling. | 24 000 SEK |
58 | Johan Rohde, kandelabrar, ett par för två ljus, Firma Georg Jensen, Köpenhamn 1933-44, design nr 343, sterling. | 38 000 SEK |
59 | Georg Jensen, bestickuppsättning, 111 delar, "Antik/Continental", Köpenhamn, flertalet delar efter 1945, svenska importstämplar. | 30 000 SEK |
60 | Sigvard Bernadotte, skål, "Jordbaerset / Jordgubbsskålen" Firma Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, design nr 856A, sterling. | 28 000 SEK |
61 | Sigvard Bernadotte, vas, Firma Georg Jensen, Köpenhamn efter 1945, design nr 823, sterling. | 5 500 SEK |
62 | Sigvard Bernadotte, bestickservis "Bernadotte", 83 delar, Georg Jensen & Wendel, Köpenhamn 1945-1951, -1977, sterling och rostfritt stål. | 65 000 SEK |
63 | Nanna Ditzel, armband (armring), Georg Jensen, Köpenhamn efter 1945, sterling, design nr 111. | 2 000 SEK |
64 | Vivianna Torun Bülow-Hübe, halsring med två hängen, Stockholm 1951. | 70 000 SEK |
65 | Vivianna Torun Bülow-Hübe, collier, egen studio, Stockholm ca 1950, trä, läder och mässing. | 40 000 SEK |
66 | Wiwen Nilsson, skål, Lund 1931, 900/1000 silver. | 26 000 SEK |
67 | Wiwen Nilsson, kanna, "varmvattenkanna", Lund 1941, sterling. | 70 000 SEK |
68 | Wiwen Nilsson, hängsmycke, Lund 1943, sterling och bergkristall. | 20 000 SEK |
69 | Wiwen Nilsson, bricka, Lund 1947, sterling. | 38 000 SEK |
70 | Wiwen Nilsson, vas, Lund 1949, sterling. | 28 000 SEK |
71 | Wiwen Nilsson, skålar, ett par, Lund 1963-64, sterling. | 26 000 SEK |
72 | Wiwen Nilsson, hängsmycke, Lund 1965, sterling silver och bergkristall. | 24 000 SEK |
73 | Wiwen Nilsson, brosch, flygande gås, Lund 1961, sterling, nr 8. | 9 000 SEK |
74 | Wiwen Nilsson, kuverttallrikar, 18 stycken, Lund 1956 - 1962, sterling silver. | 165 000 SEK |
75 | Wiwen Nilsson, cocktailglas, 9 stycken, Lund 1945-1964, sterling silver. | 22 000 SEK |
76 | Wiwen Nilsson, cocktailglas, 6 st, Lund, 1952-1963, sterling. | 16 000 SEK |
77 | Wiwen Nilsson, skål, sterling silver, Lund 1964. | 28 000 SEK |
78 | K. Anderson, bordslampa, Stockholm 1926, silver och svärtat trä. | 9 500 SEK |
79 | Helge Lindgren, kandelabrar, ett par, K. Anderson, Stockholm 1950. | 15 000 SEK |
80 | Atelier Borgila, skål /vinkylare, Stockholm 1931, sterling. | 46 000 SEK |
81 | Atelier Borgila, jardinjär, Stockholm 1931, sterling. | Återrop |
82 | W.A. Bolin, garnityr, en kandelaber och ett par ljusstakar, Stockholm 1953, silver. | 16 000 SEK |
83 | Gustaf Janson, ljusstakar, ett par, C.G Hallberg, Stockholm 1961, sterling silver. | 3 500 SEK |
84 | Eric Råström, för C.G. Råström, ljusstakar, ett par, Stockholm 1960. | Återrop |
84A | Carl Nyströmer, (Carl Silversmed), vas, Stockholm 1962, sterling silver. | 12 000 SEK |
85 | Jan Lundgren, kaffekanna, Stockholm 1976, sterling. | 24 000 SEK |
86 | Waldemar Lindström, med dekor av Karl Lindström (1865-1936), golvvas, porslin, Rörstrand, jugend ca 1900. | 12 000 SEK |
87 | Carl Frederik Liisberg, ytterfoder, Royal Copenhagen, Danmark 1896, unik. | 16 000 SEK |
88 | Wilhelm Kåge, skulptur, drakmamma, Gustavsberg 1938. | 28 000 SEK |
89 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1962. | 14 000 SEK |
90 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1964. | 34 000 SEK |
91 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1965. | 26 000 SEK |
92 | Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsberg studio 1964. | 14 000 SEK |
93 | vas, Gustavsbergs studio 1964. | Återrop |
94 | vas, Gustavsbergs studio 1969. | Återrop |
95 | Berndt Friberg, miniatyrer, 17 st, Gustavsbergs studio 1950-60-tal. | 42 000 SEK |
96 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio, 1975. | 9 000 SEK |
97 | Berndt Friberg, vaser, 2 st, Gustavsbergs studio 1952 och 1975. | 8 500 SEK |