vas "Service Tree", pâte de verre, Frankrike 1920-tal.
Reliefdekor av kvistar med bär i orange, gult och brunt mot ljusare fond, signerad G. ARGY-ROUSSEAU, undertill märkt FRANCE, höjd 6,7 cm, diameter ca 9 cm.
Svensk privat samling.