Kan inte nå servern

Klassiska 589

 
1400 föremål
724. RING med safir ca 3.00 ct samt prinsesslipade diamanter totalt ca 1.00 ct.
724. RING med safir ca 3.00 ct samt prinsesslipade diamanter totalt ca 1.00 ct.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 34 000 SEK
841. MATTA. Antik Täbris. 362 x 280,5 cm.
841. MATTA. Antik Täbris. 362 x 280,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1192. SOFFA. Gustavianskt stockholmsarbete 1780-tal.
1192. SOFFA. Gustavianskt stockholmsarbete 1780-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
759. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter totalt ca 1.75 ct.
759. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter totalt ca 1.75 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
506. COLLIER med gammalslipade diamanter totalt ca 1.30 ct.
506. COLLIER med gammalslipade diamanter totalt ca 1.30 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
742. ARMBAND med gammalslipade diamanter totalt ca 4.00 ct.
742. ARMBAND med gammalslipade diamanter totalt ca 4.00 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
189A. MÅLNING, guldfasaner bland trädpioner. Qingdynastin, 1800-tal.
189A. MÅLNING, guldfasaner bland trädpioner. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
510. RING med rubin ca 2.00 ct, samt briljantslipade diamanter totalt ca 0.75 ct.
510. RING med rubin ca 2.00 ct, samt briljantslipade diamanter totalt ca 0.75 ct.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 34 000 SEK
918. HUGO BIRGER, Olja på duk uppfäst på pannå, intygad a tergo.
918. HUGO BIRGER, Olja på duk uppfäst på pannå, intygad a tergo.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1200. KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
1200. KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
954. Carl Milles, "Europa och tjuren".
954. Carl Milles, "Europa och tjuren".
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
939. Jenny Nyström, "A Merry Christmas!".
939. Jenny Nyström, "A Merry Christmas!".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1236. APPLIQUER, för två ljus, ett par, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
1236. APPLIQUER, för två ljus, ett par, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
843. MATTA. Semiantik Täbris Ghanadi. 319 x 243 cm.
843. MATTA. Semiantik Täbris Ghanadi. 319 x 243 cm.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1078. LUDOLF DE JONGH, hans krets. Olja på pannå 73 x 58 cm. Ej signerad.
1078. LUDOLF DE JONGH, hans krets. Olja på pannå 73 x 58 cm. Ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
874. Stefan Johansson, Porträtt August Chrysosemus Borgström.
874. Stefan Johansson, Porträtt August Chrysosemus Borgström.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1099. JOHAN LAURENTZ JENSEN, olja på duk, signerad och daterad 1842.
1099. JOHAN LAURENTZ JENSEN, olja på duk, signerad och daterad 1842.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
870. Carl Larsson, "Skiss till 'Skyddsängeln'  ".
870. Carl Larsson, "Skiss till 'Skyddsängeln' ".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
961. Axel Petersson Döderhultarn, "Hos fotografen".
961. Axel Petersson Döderhultarn, "Hos fotografen".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
879. Edvard Westman, "Victoria and Albert", motiv från Dalarö.
879. Edvard Westman, "Victoria and Albert", motiv från Dalarö.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1196. KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
1196. KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
644. RING med briljantslipad diamant ca 0.70 ct. Kvalitet ca E-F/VVS.
644. RING med briljantslipad diamant ca 0.70 ct. Kvalitet ca E-F/VVS.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
972. Axel Petersson Döderhultarn, "Barndop" (3).
972. Axel Petersson Döderhultarn, "Barndop" (3).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
967. Axel Petersson Döderhultarn, "Lantlig idyll - kobröllop".
967. Axel Petersson Döderhultarn, "Lantlig idyll - kobröllop".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
893. Hugo Salmson, Barn på blomsteräng - Frankrike.
893. Hugo Salmson, Barn på blomsteräng - Frankrike.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1296. BORDSUPPSATSER, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
1296. BORDSUPPSATSER, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
886. Anders Zorn, "Zorn och hans hustru".
886. Anders Zorn, "Zorn och hans hustru".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1110. Gotfried Schalcken Hans efterföljd, I ljusets sken.
1110. Gotfried Schalcken Hans efterföljd, I ljusets sken.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1332. GLASSERVIS, 27 delar.  Reijmyre Glasbruk, 1810-tal, graverade av Anders Spolander.
1332. GLASSERVIS, 27 delar. Reijmyre Glasbruk, 1810-tal, graverade av Anders Spolander.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 32 000 SEK
1239. VÄGGLYSTRAR, för tre ljus, ett par, gustavianska, 1700-talets slut.
1239. VÄGGLYSTRAR, för tre ljus, ett par, gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1124. Niclas Lafrensen d.ä., Regentlängd, kung Gustav Vasa - kung Fredrik I.
1124. Niclas Lafrensen d.ä., Regentlängd, kung Gustav Vasa - kung Fredrik I.
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
49. VAS med LOCK, fluorit. Kina, 1900-tal.
49. VAS med LOCK, fluorit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
40. BUDHISATTVA, bland de chine. Qingdynastin, 1800-tal.
40. BUDHISATTVA, bland de chine. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
86. BORD, ett par, lack. Qing dynastin (1644-1912).
86. BORD, ett par, lack. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1191. SOFFA. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
1191. SOFFA. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1241. LJUSKRONA, för sju ljus, sengustaviansk, omkring år 1800.
1241. LJUSKRONA, för sju ljus, sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
330. FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
330. FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
807. MATTA. Antik Heris. 389,5 x 290 cm.
807. MATTA. Antik Heris. 389,5 x 290 cm.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
100. BUDDHA, lackerat trä.  Ming dynastin (1368-1644).
100. BUDDHA, lackerat trä. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
980. Per Hasselberg, "Grodan".
980. Per Hasselberg, "Grodan".
Klubbat pris 
140 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1113. Giovanni Domenico Ferretti Hans krets, Soldater till häst.
1113. Giovanni Domenico Ferretti Hans krets, Soldater till häst.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
488. BROSCH med naturliga pärlor och gammal- samt rosenslipade diamanter.
488. BROSCH med naturliga pärlor och gammal- samt rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 34 000 SEK
852. Per Ekström, Franskt landskap i aftonrodnad.
852. Per Ekström, Franskt landskap i aftonrodnad.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
451. W A Bolin, Stockholm 1970-tal. Bestickuppsättning, 137 delar. Modell F.
451. W A Bolin, Stockholm 1970-tal. Bestickuppsättning, 137 delar. Modell F.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
213. SCHATULL, lack. Qingdynastin, 1800-tal.
213. SCHATULL, lack. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1108. Quiringh Gerritsz. van Brekelenkam, Kvinna rensandes fisk.
1108. Quiringh Gerritsz. van Brekelenkam, Kvinna rensandes fisk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1017. Louis Masreliez, "Orfeus och Eurydice".
1017. Louis Masreliez, "Orfeus och Eurydice".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
568. RING med olikaslipade diamanter.
568. RING med olikaslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
28 000 - 30 000 SEK
1070. Ruinlandskap med figurer vid kust, ett par.
1070. Ruinlandskap med figurer vid kust, ett par.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
503. TIARA/BROSCHER med gammalslipade diamanter.
503. TIARA/BROSCHER med gammalslipade diamanter.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
26 000 - 28 000 SEK
573. ÖRHÄNGEN med orange-gula safirer.
573. ÖRHÄNGEN med orange-gula safirer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
26 000 - 30 000 SEK
548. ÖRHÄNGEN, Bulgari, B.Zero 1, med briljantslipade diamanter.
548. ÖRHÄNGEN, Bulgari, B.Zero 1, med briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
26 000 - 30 000 SEK
677. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter totalt ca 1.80 ct.
677. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter totalt ca 1.80 ct.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
26 000 - 30 000 SEK
552. COLLIER med odlade tahitipärlor,  Ø 11-12.5 mm.
552. COLLIER med odlade tahitipärlor, Ø 11-12.5 mm.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
26 000 - 30 000 SEK
527. RING med smaragdslipad smaragd, ca 2 ct, och briljantslipade diamanter.
527. RING med smaragdslipad smaragd, ca 2 ct, och briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
26 000 - 28 000 SEK
728. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter 2.89 ct enligt gravyr.
728. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter 2.89 ct enligt gravyr.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
26 000 - 28 000 SEK
608. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter totalt2.58 ct enligt gravyr.
608. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter totalt2.58 ct enligt gravyr.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
26 000 - 28 000 SEK
830. MATTA. Nain part silk, Habibian. 318,5 x 212,5 cm.
830. MATTA. Nain part silk, Habibian. 318,5 x 212,5 cm.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1022. Jacob van der Doordt Hans art, Kung Gustav II Adolf (1594-1632).
1022. Jacob van der Doordt Hans art, Kung Gustav II Adolf (1594-1632).
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1018A. DAVID KLÖCKER EHRENSTRAHL, Hans ateljé. Olja på duk, ej signerad.
1018A. DAVID KLÖCKER EHRENSTRAHL, Hans ateljé. Olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
441. BRÖLLOPSBÄGARE, av Fridrich Henrich Klinck, Stockholm 1727.
441. BRÖLLOPSBÄGARE, av Fridrich Henrich Klinck, Stockholm 1727.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1287. BORDSPENDYL. Frankrike, omkring år 1800, Directoire.
1287. BORDSPENDYL. Frankrike, omkring år 1800, Directoire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK