Sittande i padmasana med höger hand höjd i vitarka mudra, den vänstra handen i dhyana mudra. Han bär löst hängande kädedräkt som faller vackert runt kroppen, öppen i halsen för att visa det avancerade halsbandet, samt med skärp i form av rep knutet vid midjan. Det breda ansiktet bär ett fridfullt uttryck. Höjd 30 cm.
Förgyllning med slitage. Fingrar med skador.