BYRÅ, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785). Rokoko.
Fanerad med alrot och alm. Beslag av förgylld mässing. Fem lådor. Skrivskiva och tre lådor. Signerad på ryggen "J SIÖLIN", samt med Köpings hallstämpel. Längd 132, bredd 64, höjd 89,5 cm. Nyckel medföljer.
Fanerlagningar.
×
Logga in
Kunde inte logga in